En Kolay Hibe Alınacak Projeler ve İşler Nelerdir?

Devlet tarafınca bazı projeler ve işler için girişimcilere lüzumlu olan finansman hibeler yolu ile karşılanmaktadır. Devlet teşviki ile yapılabilecek pek oldukca iş vardır. Bir iş planı hazırlayarak devlet desteklerine başvurabilirsiniz. Kosgeb tarafınca bilhassa hanımefendi girişimciler ciddi tutarlarda desteklenmektedir. Kosgeb haricinde daha pek oldukca kurum tarafınca bağışlama almanız mümkün olmaktadır. Kolay bağışlama alınacak projeleri merak edenler için bir sektör araştırması yaptık.

Devletin Bağışlama Verdiği İşler

Pek oldukca kurum ve müessese tarafınca girişimci olmak isteyenlere destek sunar verilmektedir. Minik ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafınca verilen desteklerin yanı sıra Dış İşleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Sıhhat Bakanlığı, Tecim Bakanlığı, Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Türkiye İş Kurumu, Ziraat ve Orman Bakanlığı, Kredi Güvence Fonu, TÜBİTAK, Kalkınma Ajansları, Devlet Planlama Teşkilatı vb. kurumlar tarafınca bağışlama ve destek verilmektedir.

Doğal olarak girmek istediğiniz sektöre bakılırsa, başvuracağınız kurumlar da değişik olacaktır. Tarımsal faaliyette bulunmak ve işletme oluşturmak isteyenler Ziraat ve Orman Bakanlığı’na, uluslar arası projeler için Dış İşlerine Bağlı Olan AB Başkanlığına başvuracağınız benzer biçimde kendi işletmesini oluşturmak isteyen girişimcilerin ise Kosgeb’ e başvurması gerekmektedir. Kosgeb girişimcileri NACE isminde olan bir kod sistemi ile desteklemektedir. Burada yer edinen kodlar sektörler hakkında yön gösterici olmaktadır.

devletin-hibe-verdiği-işler
Devletin bağışlama verdiği işler

Kosgeb son zamanlarda kapsamını birazcık daha genişletmiş durumdadır. Daha evvel yeni işletmelerin makine ve teçhizat alımlarına, yazılım, personel vb. mevzularına destek verecek olan kurum artık daha uluslar arası ve akılcı projelere destek vermektedir. Halı yıkama açmak için iş planı hazırlayabilir

Sizler için Kosgeb tarafınca en kolay bağışlama alınabilecek işleri araştırdık.

1- Mağazacılık Sektörü

En kolay bağışlama alınabilecek projelerin başlangıcında mağazacılık sektörü gelmektedir. İster giyim, ister ayakkabı vb. mağazası açın kuruma başvurmak için uygulanacak olan prosedür aynı şekilde işlemektedir. Bir işte başarı göstermiş olmak için ilk olarak bir iş planı hazırlamak gerekmektedir.  İnternet üstünde pek oldukca iş planı ve Kosgeb tarafınca onay almış projeler yer verilmiştir. Bu projeleri inceleyerek data sahibi olabilirsiniz. Sadece web üstünden temin edeceğiniz iş planları yolda ilerlemenizi sağlar sadece sizi yolun sonuna ulaştırmaz. Bir girişimcinin en mühim sıfatı örneksiz olmasıdır. Özgünlük ise öykünmek etmemekten geçer. Aslına bakarsan kurum tarafınca da mühim olan budur.

Hazırlanan iş planları kurul tarafınca tek tek incelenmekte ve kayda kıymet bulunan projelere destek verilmektedir. İş planı hazırlama mevzusunda daha evvel destek almaya hak kazanmış tanıdıklarınızdan ya da danışmanlık firmalarından destek alabilirsiniz. İşletmenizi kurduktan sonrasında iş planınız ile kuruma başvurduktan sonrasında projeniz incelenecek ve ön onay alan projeler kurula gönderilecektir. Doğal olarak bağışlama alabilmek için işletmenizin belirli standartlarda olması gerekmektedir.

mağazacılık-sektörü
Mağazacılık sektörü

İşletme kurulumunda dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan pek oldukca nokta vardır. Ilk olarak mağazanızda hangi ürünlerin bulunacağını ve hedef kitlenizin kim olduğuna karar vermeniz gerekiyor. Mesela hanımefendi giyim mağazası açacaksınız, büyük bedenleri, getirdiğiniz ürünlerin değişik renklerini de mağazanızda bulundurmanız ve ürünlerinizi modaya uygun olarak tedarik etmelisiniz. Doğal olarak işletme açısından en can alıcı nokta ise lokasyondur. Satışını yapacağınız ürünlerin standardını, fiyatlarını lokasyona ve hedef kitlenize bakılırsa belirlemeniz ve toptancı bulmanız gerekiyor. Bu işlemlerden sonrasında resmi kurumlardan izin alarak faaliyete başlamalısınız. Belediyeye giderek ruhsat, vergi dairesinden vergi levhası almalı, Toplumsal Güvenlik Kurumu’ ndan çalışan ve iş veren girişlerinizi yapmalı ve ilgili Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ na kayıt yaptırmalısınız. Bayan giyim mağazası maliyetleri ile ilgili detaylı data alabilirsiniz.

  • 47.5 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda öteki ev eşyalarının perakende ticareti
  • 47.71 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda giyim eşyalarının perakende ticareti
  • 47.72 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda ayakkabı ve deri eşyaların perakende ticareti

nace kodları ile mağaza açabilirsiniz. Kosgeb bu anlamda faaliyette bulunmak isteyen girişimcilere 50 bin TL bağışlama ve 100 bin TL kredi imkanı sunmaktadır. 

Doğal olarak bağışlama alabilmek için lüzumlu şartları da bilmeniz gerekiyor. Kosgeb desteklerinden yararlanabilmek için 32 saatlik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri‘ ne katılmış olmanız ve kurs sonrası katılımcılara verilecek olan sertifikaya haiz olmanız gerekmektedir.

2- Oto Yıkama

Kosgeb nace kodları ile oto yıkama açmak isteyenlere de destek olmaktadır. Oto yıkamada en mühim mevzu lokasyondur. Bilhassa endüstri bölgelerinde dükkanlar oldukca kıymetli olduğundan dolayı, burada bir işletme açmanız durumunda kurum tarafınca daha rahat destek verilecektir. Oto yıkama açmak için lüzumlu olan ekipmanı tamamladıktan ve lüzumlu kurumlardan izin aldıktan sonrasında faaliyete başlayabilirsiniz. Oto yıkamada dikkat edilecek olan husus konutlara 50 metre uzaklıktır. Gürültü kirliliği oluştuğu için bu kurala dikkat etmek gerekmektedir.  Kosgeb tarafınca oto yıkama açmak isteyenlere verilecek olan destek oranları bölgelere bakılırsa değişmektedir. 1 ve 2. bölge ile 3 ,4 ,5 ve 6. bölge olarak iki şekilde gruplanmıştır.

oto-yıkama-açmak
Oto yıkama açmak

İşletme müessese desteği, müessese süreci makine ve teçhizat, ofis, donanım ve yazılım desteği, işletme giderleri desteği mevzularında destek verilmektedir. Makine ve teçhizat alımları için müessese dönemine ilişik olan destek sunar ilk iki bölgede yüzde 60 oranında olurken, öteki bölgelerde yüzde 70 oranındadır. 1. ve 2. bölge için hanım, engelli, şehit ve gazi yakınlarına verilecek olan destek miktarı yüzde 80, öteki bölgelerde ise yüzde 90 oranında olmaktadır. Bu anlamda bayanlara verilen bağışlama oranlarının daha yüksek olduğu görülmektedir. Durağan(durgun) ödemeli yatırım desteğinin ise üst limiti 100 bin TL’ dir. Bu destek girişimcilere geri ödemeli olarak verilmektedir. Yüzde 60 destek oranı demek oluyor ki işletme kurulumu için 100 bin TL harcama yaptıysanız Kosgeb bu harcamanın 60 bin TL’ si oranında destek sağlanacaktır. Oto yıkama açmak için devlet destekleri isminde yazımızı okuyarak detaylı data alabilirsiniz.

3- Cafe Açmak

Cafe açmak hem getirisi yüksek, hem de kurum tarafınca bağışlama alınabilecek olan en kolay işlerden bir tanesidir. Cafe açmak için ilk olarak bir konsept belirlemek gerekmektedir. Kime hitap edeceğinizden, dekorasyona, menüden mutfak gereçlerine kadar pek oldukca mevzunun etraflıca düşünülmesi gerekmektedir.

  • 56 Yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetleri
  • 56.29 Öteki yiyecek hizmeti faaliyetleri
  • 56.3 İçecek sunum hizmetleri kodları ile Kosgeb’ den destek alabilirsiniz.

Öteki sektörlerde olduğu benzer biçimde Kosgeb’ den destek alabilmek için gene oluşturulan kurslara katılmalı ve sertifika almalısınız. Bir iş planı hazırlayarak kuruma başvurabilirsiniz. Kurs tarihleri ile ilgili detaylı data almak için tıklayınız. İş planında detaylı bir ifade yapmanız gerekiyor. Fiyat politikasından kısa, orta ve uzun solukta planlarınıza kadar tüm bilgileri iş planına yazmalısınız.

kosgeb-destek-tutarları
Kosgeb destek tutarları

Yukarıdaki tabloda Kosgeb tarafınca verilen desteklerin tutarları yer verilmiştir. 2 bin TL işletme müessese desteği, 18 bin TL müessese süreci makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği, 30 bin TL işletme giderleri desteği olmak suretiyle toplamda 50 bin TL bağışlama verilmektedir. 100 bin TL geri ödemeli olarak destek sağlanmaktadır. Cafe bistro bayilik veren firmalar ile görüşerek bayilik alabilir ve bu firmaların isimlerinin avantajlarından yararlanabilirsiniz.

4- Elektronik Eşya Tamiratı

Son zamanların en popüler işlerinden bir tanesi de elektronik eşya tamiratıdır. Bilgisayar tamiratı, cep telefonu tamiratı benzer biçimde mevzularda ufak bir işletme açarak da yüksek meblağlar kazanabilirsiniz. Ek olarak sanayide vasıta elektroniği mevzusunda da dükkan açabilirsiniz.

elektronik-eşya-tamiratı
Elektronik eşya tamiratı

Toptan tecim kategorisinde G kodu

  • 46,51 Bilgisayar, bilgisayar çevre birimleri ve yazılım toptan ticareti
  • 47,41 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda bilgisayarların, çevre donanımlarının ve yazılım programlarının perakende ticareti

Hem de ekipman alımları için oldukca fazla maliyet harcamanıza gerek kalmaz. Yalnız tamirat ekipmanları almanız gerekmektedir. Tamirat yapacağınız işletmede bilgisayar formatı vb. atarak da para kazanabilirsiniz.  Ek olarak cep telefonu tamiratı da yapabilirsiniz. Bu aşamada yedek parçaları temin etmek için kendinize bir tedarikçi bulmanız gerekmektedir.

Desteklenen öteki sektörleri incelemek için tıklayınız.

Siz de bu en oldukca desteklenen başlıklar ile Kosgeb’ den bağışlama alabilirsiniz. Sadece uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmak için kurs tarihlerini takip etmeniz gerekmektedir. Bölgelere bakılırsa destek oranları değişim gösterecektir. 2021 senesinde girişimcilere etkinlik düzeyleri ve teknolojiyi kullanma durumlarına bakılırsa 300 bin TL’ ye kadar finansman sağlanacaktır.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir