En Ucuz Trafik Sigortası 2021

Her vasıta sahibi tarafınca yaptırılması kanunen mecburi olan sigortaya trafik sigortası denilmektedir. Yaptırılacak olan trafik sigortası ile karşı tarafa verilecek olan maddi ya da bedeni zararlar güvence altına alınmaktadır. Çıkarılan 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu kapsamında trafik sigortasının her yıl tertipli olarak yenilenme koşulu ile yaptırılması zorunludur.

Trafiğe çıkan her sürücü trafik kurallarına uymamaktadır. Bu da kazaları bununla beraber getirir. Bununla birlikte hem can kaybı hem de mal kaybı yaşanabilmektedir. Bu durumda mecburi trafik sigortası, vasıta sahiplerinin karıştıkları kazalarda aracın kusuru kapsamında zarar verdikleri karşı tarafın zararlarını karşılamaktadır. Bununla birlikte, yaptırılan mecburi trafik sigortası, işlemi yaptıran kişinin kendi aracının zararını karşılamamaktadır. Yalnızca karşı tarafa verilen zarar karşılanmaktadır.

Mecburi trafik sigortasının yaptırılması kanunen koşul olduğundan, bu kurala uymayan araçlar görüldüğü anda bağlanarak trafiğe çıkması engellenir. Bu yüzden tüm vasıta sahiplerinin mecburi trafik sigortasını yaptırması ve günü vardığında de uzatması gerekmektedir.

Mecburi trafik sigortalarında ödenilen primle eş değerde olan üst limitler belirlenmektedir ve karşı tarafın ziyanı da bu üst limitler neticesinde ödenmektedir. Eğer sigortanın ödeyeceği miktarı aşan bir zarar var ise, kalan zarar tutarı vasıta sahibinin hukuki olarak sorumluluğunda devam etmektedir.

Mecburi trafik sigortası için belirlenen limitler, zararın türüne bakılırsa değişmektedir. Örnek olarak azada can kaybı yaşanması durumunda, ölen kişinin yakınlarına verilecek olan meblağ, yaralanma şeklinde durumda hastaneye ödenen masraflardan ya da maddi hasarın harcamalarından tamamen farklıdır. Belirlenen bu rakamlar her yıl değişmektedir. Ek olarak prim sistemi de bu değişmelere bakılırsa tekrardan belirlenmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Mecburi trafik sigortasının elde etmiş olduğu güvenceler şunlardır:

  • Şahıs başına ölüm ve tedavi için meydana getirilen harcamalar
  • Kaza başına ölüm ve tedavi içi meydana getirilen harcamalar
  • Kaza başına maddi anlamdaki zararların tutarları

Sigorta şirketleri, talep edilecek olan prim hesaplamalarında aracın trafiğe kayıtlı olduğu il, sigorta yapılacak olan aracın modeli ve markası şeklinde bilgilerin tamamını kullanmaktadır. Oldukça ehemmiyet verilen mecburi trafik sigortasının yaptırılmaması halinde, vasıta bir otoparka çekilir ve trafiğe çıkması yasaklanır.

Otoparka çekilen vasıta sahibi hem otopark tutarı öderken hem de mecburi trafik sigortasını yaptırmamanın cezasını ödemektedir. Ek olarak aracın sigortası yaptırılmadan da trafiğe çıkması engellenir. Bu durum vasıta sahibini maddi ve içsel anlamda yıpratmaktadır. Bu yüzden mecburi olan trafik sigortasının en kısa zamanda yaptırılması gerekmektedir. Poliçenin yenilenmesi de bu anlamda oldukça önemlidir. Her yıl bir kere düzenlenmesi ve yenilenmesi mecburi olan Mecburi trafik sigortası yenilenmeden trafiğe çıkıldığında da maddi yaptırımlar uygulanmaktadır.

Vasıta sahibini sakınan bir sigorta olan mecburi trafik sigortası, kaza şeklinde talihsiz bir duruma karışılması durumunda, karşı tarafta yer edinen kişilerin hem maddi hem de içsel zararlarını sürücü yerine ödemektedir. Bu sayede sürücü suçlu dahi olsa hasar harcamalarını kendisi değil sigorta şirketi ödemektedir.

Büyük çaplı meydana gelen hasarlarda, bir çok insan bu hasarların masraflarının altından kalkamamaktadır. Sadece mecburi trafik sigortası bu şekilde durumlarda imdada yetişerek her türlü harcaması limitler dahilinde karşılar.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI LİMİTLERİ NASIL BELİRLENİR?

Mecburi olarak meydana getirilen trafik sigortasının limitleri ve teminatları standarttır. Ek olarak bu limit ve teminatlar, Gömü Müsteşarlığı’nın belirlemesi ile ortaya çıkmaktadır. Mecburi trafik sigortasının fiyatı ya da ödeme koşulları şeklinde durumlar da her sigorta şirketine bakılırsa değişkenlik göstermektedir.

Mecburi Trafik Sigortası’nın fiyatlarını etkileyen bazı etmenler vardır. Örnek olarak, aracın kaydının bulunmuş olduğu ilde vasıta yoğunluğu oldukça fazla ise ve o il trafik kazalarının oldukça fazla yaşandığı bir yer ise sigorta tutarları da buna bağlı olarak yüksek olmaktadır. Bunun temel sebebi de, oldukça sık kaza yaşanmış olan ilde sigorta yapılacak olan aracın da kazaya karışma ihtimali oldukça yüksektir.

Araçların modeli de fiyatı etkilemektedir. Sigorta yaptırılacak olan aracın modeli yüksek ise sigorta tutarı de buna bağlı olarak artmaktadır. Bunun sebebi de pahalı olan bir aracın kazaya karışması durumunda ödenecek olan hasar bedeli, aracın modeline eşdeğer olacağından yüksek olmaktadır.

Kasko ile sık sık karıştırılan Kasko, mecburi trafik sigortasından farklıdır. Trafik sigortası zorunluluğudur ve isteğe bağlı değildir. Sadece kasko tamamen isteğe bağlı olarak meydana getirilen bir işlemdir. Mecburi sigorta, yalnızca karşı tarafın hasarını öderken, kaskoda kazaya karışan aracın harcamaları da ödenmektedir.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTALARININ 2021 BEDELLERİ

2021 yılına yaklaştıkça yenilenecek olan mecburi trafik sigortalarının bedelleri merak edilmektedir. Bu durumda Hükümetin talepleri oldukça önemlidir. Son dönemlerde bazı araçlar için ödenen mecburi trafik sigortaları için ödenen poliçe bedelleri, vasıta fiyatına oldukça yaklaşacak kadar yüksektir. Trafik sigortaları için uygulanan tavan fiyat uygulaması yardımıyla, her yıl ödenen trafik sigortalarında her yıl averaj % 42 oranında düşüş yaşanmaktadır. Tavan fiyat uygulamasında Türkiye 8 ayrı il grubuna ayrılmıştır. Her ile ve her aracın modeline bakılırsa belirlenen fiyat, sigorta şirketlerine bakılırsa değişmektedir.

PTT Sigorta Teklifi İçin TIKLAYINIZ

tıkla sorunu sor

En Ucuz Trafik Sigortası 2021 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir