Enflasyon Türleri Nelerdir?

Enflasyon; Ekonomide piyasada bulunan malların fiyatlarının devamlı artması anlama gelir. Temel olarak enflasyon birisi arz enflasyonu diğeri talep enflasyonu olmak suretiyle ikiye ayrılmaktadır.

Enflasyon Türleri; Arz enflasyonu, talep enflasyonu.

Ekonomik piyasalarda bulunan fiyatların artış ve azalışları arz ve talep arasındaki duruma nazaran değişim göstermektedir. Piyasalardaki denetimsizlik ve tamamlanmamış rekabet sebebiyle firmalar mal yada hizmeti değerinin üstünde verebilmektedirler. Bu şekilde yüksek fiyatla satışa sunumlar fiyat enflasyonu olarak tanımlanmaktadır. Bundan ayrı olarak enflasyon oluşum sebebine nazaran arz ve talep yönlü enflasyon olarak sınıflandırılmaktadır. Arz ve talep enflasyonlarını detaylı bir halde anlatmak gerekirse;

Enflasyon Türleri

Talep Enflasyonu;

Piyasada mal ve hizmetler genel anlamda öğrenci nazaran üretilmektedir. Üretilen mal yada hizmetin talebi karşılayamadığı durumlarda oluşan fiyat artışlarına talep enflasyonu denmektedir. Mesela piyasada azca bulunan bir ürünün fiyatı devamlı yüksektir. İşte bu durum ekonomistlerce talep enflasyonu olarak adlandırılmaktadır. Talep enflasyonu yaşamamak için üretilen mal yada hizmetin tüketicilerin talebini karşılaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra talep enflasyonunu artıran öteki nedenler ise tüketicilerin gelirlerinde artış olması yada kamu kısaca devlet harcamalarının artmasıdır. Bir mala yada hizmete talep arttıkça ve o malın yada hizmetin üretimi kısaca arzı talebi karşılayamıyorsa o malın yada hizmetin fiyatı da artmaktadır.

Arz Enflasyonu;

Arz enflasyonu öteki bir deyişle Maliyet enflasyonu ise arzın gerçekleşmesindeki güçlüklerin fiyatlara tesir etmesidir. Bu güçlüklerin en sık rastlanılanı üretim faktörlerindeki artış sebebiyle üretilen mal yada hizmetin fiyatının artmasıdır. Örnek verecek olursak üretilen malın hammadde fiyatı, üretim giderleri, işçilik giderleri benzer biçimde giderler yükseldiğinde arz enflasyonu ortaya çıkmaktadır. Maliyetleri artıran öteki bir etken ise ithal hammadde kullanılmasıdır. İthal hammadde genel anlamda döviz üstünden alınır. Dövizin de TL’ye oranla daha yüksek olması maliyetleri artırır. Bu benzer biçimde durumlarda firmalar maliyetleri arttığı ve karlılıkları azaldığı için daha azca mal yada hizmet üretmektedirler ve dolayısıyla halka daha azca mal yada hizmet arz etmektedirler. Böylece mal yada hizmetlerin fiyatı yükselir ve arz enflasyonu meydana gelir. Arz ve fiyat ters orantılıdır. Arzdaki düşüş tutarları yükseltirken, arzdaki yükseliş tutarları düşürmektedir.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir