Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Şartları Nelerdir?

Engelli anası erken emekli olmak ve annelere sağlanan bu fırsattan yararlanabilmek için aranılan bazı şartlara uyum sağlaması gerekir.  Ağır engelli ve bakıma muhtaç çocuk sahibi olan sigortalı annelerin yararlandığı erken emeklilik şartları yasalarda meydana getirilen düzenlemeler ile daha erkene çekilmiştir. Yeni hesaplamalara gore engelli anası erken emeklilik prim gün sayısı 4/1 oranında indirilmiştir.

Engelli çocuk annelerine sağlanan erken emeklilik fırsatından yararlanmak isteyen sigortalı annelerin çocuğunun engel durumunu gösteren belgeyi temin ederek başvuruda bulunması gerekir. Devletimiz tarafınca engelli bireylere her alanda destek sağlanırken Engelli Destek Programı kapsamında 300 projenin yaşama geçirilmesi beklenmektedir.

Engelli bireylerin iş bulmalarını kolaylaştırmak için engelli iş koçluğu modeli kurulurken istihdama daha çok iştirakı gerçekleştirmek adına 1 milyar lira destek sağlanacaktır. Devletimiz Engelli bireyler için farkındalıklarını artırırken bakıma muhtaç engelli çocuk annelerine erken emeklilik kapılarını açmaktadır.

Engelli Evladı Olan Annelere Erken Emeklilik Müjdesi

Çalışan anneler engelli çocuklarına daha iyi bakabilmek ve onların yanında olmak için erken emekli olma şansına haiz olacaklardır. Engelli annelerinin çocuklarını başkasına emanet ederek çalışmaya devam etmesi oldukça güçlük yaşamalarına sebebiyet verir. Engelli çocuğuna daha yakın olmak ve onun bakımını üstüne almak her annenin isteği ve arzusudur.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulursa erken emeklilik annelere sağlanan mühim bir fırsat ve müjde olmaktadır. 5510 sayılı kanun ile toplumsal güvenlik sisteminde yeni meydana getirilen düzenlemeler engelli annelerine müjde vermektedir. Toplumsal güvenlik sisteminde yeni meydana getirilen düzenlemeler;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Engelli çocuk sahibi çalışan annelerin erken emekliliğinin iyi mi gerçekleşeceğini kapsamaktadır.
 • Çalışan annelerin erken emeklilik hakkına haiz olabilmeleri için engel sahibi evlatlarının sıhhat kurul raporu alması gerekliliğini kapsamaktadır.

Engelli Evladı Olan Annelerin Erken Emeklilik Şartları

Engelli evladı olan anneye erken emeklilik için tanınan haktan yararlanmak için bazı şartlar gerekmektedir. Ihtiyaç duyulan şartlara uyum elde eden annelerin başvurularını Toplumsal Güvenlik Kurumlarına yapmaları gerekir. Yapıla yeni düzenlemeler ile engelli çocuk sahibi annelerin erken emekliliklerinde aranan şartlar şunlardır;

 • Çocuğun başkasının bakımına muhtaç bulunduğunu gösteren sıhhat kurulu raporu alınmalıdır.
 • Çocuğun başkasının bakımına muhtaç olduğu halin başlangıcı ile sona erdiği tarih arasındaki vakit prim ödeme gün sayılarına ilave edildikten sonra emeklilik yaş haddinden indirilmektedir.
 • Engelli anası erken emeklilik şartlarının avantajlarından yararlanmak 1 Ekim 2008 zamanı sonrasını kapsamaktadır. 1 Ekim 2008 tarihinden ilkin olan sigortalar bir yarar sağlamamaktadır. Engelli çocuk anneleri 2 Ekim 2008 tarihinden sonraki emek harcamaları ile bu haktan yararlanabileceklerdir.

Engelli Evladı Olan Annelerin Erken Emeklilik Hesaplamaları

Başkasının bakımına muhtaç olarak yaşamını sürdürmek zorunda olan engelli çocuk sahibi annelere sağlanan imkândan ek olarak;

 • Engelli evlatları evlat edinen anneler,
 • İşçi ve esnaf olarak çalışan anneler,
 • İsteğe bağlı sigorta sahibi olan anneler ve
 • Engelli evladı olan işyar anneler yararlanmaktadır.

1 Ekim 2008 tarihinden sonrasını kapsayan emek verme süreleri dahilinde annelerin çalışmış oldukları 1 gün 1,25 gün olarak hesaplanmaktadır. Bu duruma 10 yıl emek verme süresi bulunan annelerin çalışmış oldukları yıl sayısı 12,5 olarak hesaplanmaktadır.  1 Ekim 2008 tarihinden sonrasında çalışılmış olan her yıla 90 günlük primler eklenmekte ve hesaplamalar yapılmaktadır.

1 Ekim 2008 öncesi sigorta sürelerinin bir katkısı olmamakla beraber 1 Ekim 2008 zamanı sonrasında çalışan sigortalı annelerin primlerine 360 gün için 90 gün prim eklenmekte ek olarak bu süreler yaş haddinden de düşülmektedir. Böylece 51 yaşlarında emekli olması beklenen 10 yıl çalışmış olan annenin emeklilik yaşı 48’e inmiş olacaktır.

Engelli Evladı Olan Babaların Erken Emeklilik Hakkı

Engelli evlatların annelerine verilen erken emeklilik hakkı babalar için geçerli değildir. Aynı şartlarda bulunan engelli evladı olan babaya erken emeklilik fırsatı verilmemiştir. Bir tek annelere sağlanan ayrıcalıktan yararlanmak için çocuğun engel durumunu gösteren rapora gereksinim varır. Engelli çocuk sahibi anneler çocuğunun devamlı bakıma muhtaç bulunduğunu gösteren raporu almaları ve bir an ilkin müracaat etmeleri kendilerine avantaj elde edecektir.

Raporun geç alınması işlemlerin yapılmasını geciktirerek erken emekli olunacak yılları negatif olarak etkilemektedir. Çocuğunu kurumlara bırakan ya da terk eden anneler erken emeklilik hakkından yararlanamazlar sadece engelli evladı evlat edinin annelerin erken emeklilikten yararlanma hakkı bulunur.

Engellilere Sağlanan Maddi Olanaklar Nedir?

Engelli vatandaşlara sağlanan maddi olanakları şu şekildedir;

 • Engelli aylığı: 2022 maşı olarak engelli vatandaşlara bağlanan maaş %40 ve üstünde engelli olan vatandaşlara Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafınca verilmektedir. Engelli aylığını 18 yaşın üstünde engelli vatandaşların kendileri 18 yaşından minik engelli vatandaşların yakınları alabilmektedir. Engelli aylığı almaya hak kazanmak için %40 engeli bulunulması yanı sıra Toplumsal Güvenlik Kurumlarından herhangi birisinde toplumsal güvence sahibi olunmaması gerekir. Engelli vatandaşlara bağlanan maaşlar engel oranlarına gore değişik tutarlarda bağlanmaktadır. Buna gore;
 • %40 ile %69 oranında engelli vatandaşların aldıkları maaşlar
 • %70 üstü engelli vatandaşların aldıkları maaşlar değişik olmaktadır.

%70 ve üstü oranında engeli bulunan vatandaşların aldıkları maaşlar daha yüksek olmaktadır.

 • Muhtaç Aylığı: Muhtaç aylığı 18 yaş altında anası ve babası olmayan çocuklar ile %40 üstünde engelli bulunan vatandaşlara Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafınca verilmektedir. Muhtaç aylığından yararlanmak için ihtiyaç duyulan şartlar şunlardır:
 • Herhangi bir toplumsal güvenceye haiz olmamak gerekir.
 • Herhangi bir aylık ve gelir sahibi olunmaması gerekir. Evde bakım tutarı alanlar ve engelli maaşı alanlar bu haktan yararlanamazlar.
 • Mahkeme sonucu ile bakım altında olunduğunun kanıtlama edilmiş olması gerekir.
 • Herhangi bir mal varlığına haiz olunmaması gerekir.
 • Evde Bakım Aylığı: Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı tarafınca engelli vatandaşlara sağlanan desteklerden birisidir. Engelli bakım aylığı almak için %50 ve üstünde engel sahibi olunması ve engelli vatandaşın ağır engel durumunu gösteren sıhhat kurul raporu gerekmektedir. Bu rapora haiz olan kişilerin evde bakımlarını üstüne alan vatandaşlara nakit olarak verilen destek bakıma muhtaç olan engellilere verilen yardımlardan birisidir.
 • Evde bakım parası almak için şartlara uyum elde eden hepimiz başvuruda bulunabilmektedir. Lüzumlu şartlara uyum gösteren kişiler evde bakmakta oldukları engelli vatandaşlar için maaş almaktadırlar. Evde bakım parasından yararlanmak için hanede yaşayan kişilerin gelir düzeylerinin asgari ücretin 3/2 sinden daha azca olması gerekir. Hayatlarını sürdürmek için başkalarının yardımına gerek kalmadan yaşayamayacak derecede engel sahibi olan vatandaşlar için sağlanan destek yardımları içinde bulunan evde bakım aylığı engelli bakımını üstüne alan kişiler için oldukça mühim bir destektir.

Engelli vatandaşlar için sağlanan vergi indirim ve muafiyetleri hakları bulunmaktadır. Bu hakları şu şekildedir;

 • Gelir vergilerinde sağlanan engelli indirim hakları,
 • ÖTV Muafiyeti; (Vasıta alımlarında ÖTV Muafiyeti, Motorlu Taşıtlarda MTV Muafiyeti, Konut alımlarında Emlak Vergisi Muafiyeti ve İthal gereçlerde Gümrük Vergisi Muafiyeti)
 • Belediye engelli indirim hakları,
 • Devlet tiyatroları ve müzelere girişlerde indirim hakları,

Engelli vatandaşların tüm kamu ve hususi yardımlardan yararlanmalarını kolaylaştırmak adına verilen engelli kimlik kartı hakları bulunmaktadır.

Engelli Raporu Hesaplama

Engelli Kimlik Kartı Nereden Nasıl Alınır?

Engelli Maaşı Kimlere Verilir, Şartları Nelerdir?

tıkla sorunu sor

Engelli Anası Iyi mi Erken Emekli Olur, Şartları Nedir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir