Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon

Vatanımızda birçok engelli yaşamaktadır ve engelli yurttaşlarımızın yaşam seviyelerinin artırılması ve topluma kazandırılmaları için bazı bakımlar uygulanmakta ve engelli vatandaşlara haklar bilinmektedir. Bu haklar yardımıyla hayatları daha kolay olur. Hayatlarını başkalarının yardımı olmadan sürdüremeyecek olan kişiler hususi ilgi görmelidir. Ikimiz de bu yazımızda engelli bakımı ve rehabilitasyondan söz edeceğiz.

Engelli insanoğlu, engel durumlarına nazaran değişik bakımlar alabilirler. Genel olarak bakıldığında engelli insanoğlu eve mahkum ve tedaviye ya da bakıma muhtaç olarak görülmektedir. Bu yüzden engelli kişiye bakım icra eden kişinin bazı özelliklere haiz olması gerekmektedir. Engelli bakımı icra eden kişiler hususi eğitim görmektedir ve bu sayede özelliklere haiz olmaktadır. Bu özellikleri şöyleki sıralayabiliriz:

 • Engelli bakımı ve rehabilitasyonunu meydana getirecek şahıs, engellileri tanımalıdır.
 • Şahıs, bakımını yapacağı engel türünü tanımalıdır.
 • Engelli bakımı ve rehabilitasyonu icra eden şahıs, engelli kişinin günlük bakımını yapabilmelidir.
 • Fizyoterapi yapabilmelidir.
 • Engelli kişinin odasını toplayıp düzenleyebilmelidir.
 • Engelli bakımı ve rehabilitasyonunu icra eden şahıs, engelli kişiye yatak dışı ya da yatak içi egzersizleri yaptırabilmelidir.
 • Engelli bakımı ve rehabilitasyonu icra eden şahıs, engelli şahıs ilaç kullanıyorsa ilacın takibini yapabilmelidir.
 • Engelli bakımı ve rehabilitasyonunu icra eden kişinin ilk yardım eğitimi olmalıdır.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyonunun Temel Amaçları

Son zamanlarda Tıp alanındaki gelişmeler yardımıyla engelli bakımı daha da gelişmiştir. Gelişmiş ülkelerde, engellilerin yaşam seviyelerin ve refahlarının artırılması için birçok emek harcama yapılmaktadır. Bu kapsamda meydana getirilen çalışmalarla beraber engelli vatandaşların yaşadıkları alanlar temel hizmetler, sıhhat şeklinde mevzular açısından düzeltilmeli ve toplumsal yaşamdan kopma olmadan yaşayabilmeleri sağlanmalıdır.

Araştırmalara nazaran, yaşamını sürdürdüğü ortamda kendisine ihtiyaç duyulan desteğe haiz olan engelli bireyler, kendilerini daha güvende hissetmektedir ve böylece davranışları daha pozitif yönde olmaktadır. Bu yüzden engelli bakımı ve rehabilitasyonu önemsenmelidir.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyonunu Negatif Etkileyen Faktörler

Engelli bakımı ve rehabilitasyonu esnasında bazı durumlar engelli bakımını negatif etkileyebilmektedir. Bunun sonucunda engelli fert hayata karşı bakışını değiştirebilir ve bu da negatif bir durumdur. Bizim aslolan hedefimiz engelli fertleri toplumsal hayata geri kazandırmak ve güçlendirmektir. Engelli bakımı ve rehabilitasyonunu negatif etkileyen durumları şöyleki maddeleyebiliriz:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Engelli bakımı ve rehabilitasyonunda engelli kişinin fikrinin alınmaması.
 • Engelli bakımı ve rehabilitasyonunun yapıldığı ortamın ısı, gürültü, ışık ya da havalandırma durumlarının uygun ve kafi olmaması.
 • Engelli bakımı ve rehabilitasyonunu icra eden kişiler arasındaki uyumsuzluk.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıdaki belirttiğimiz maddeler engellileri negatif etkileyebileceği için engelli bakımı ve rehabilitasyonu icra eden kişilerin bunlara dikkat etmesi önemlidir. Şimdi ise engelli bakımı ve rehabilitasyonunda dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan durumları inceleyelim.

Engelli bakımı ve rehabilitasyonunda engelli bireylere güler yüzlü ve hoşgörülü olunmalıdır. Onlarla samimi ve içten bir halde ilgilenilmelidir. Empati yapılarak ilgi gösterilmelidir. Eğer bakım mevzusunda bir tıbbi izahat ya da bu biçim bir durum gerekiyorsa, bu engelli kişiye anlaşılır bir dilde anlatılmalıdır. Engelli kişinin mahremiyetine ehemmiyet verilmelidir.

Engelli bakımı ve rehabilitasyonu esnasında kimi zaman engelli fert tanımış olduğu ve aşina olduğu birinin yanında olmasını isteyebilir. Buna pozitif yönde yaklaşılmalıdır. Herhangi bir bakım durumunda engelli bireyle iş birliği yapılmalı ve vakalara o da katılmalıdır.

Engelli bakımı ve rehabilitasyonunu yaparken eğer engelli yakını da ortamdaysa o kişiye karşı da güler yüzlü ve hoşgörülü olunmalıdır. Engelli yakını ile emreder şeklinde konuşulmamalıdır. Gövde dili kullanılırken de dikkat edilmelidir ve engelli yakınına adı ile hitap edilmelidir.

tıkla sorunu sor

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir