Engelli KPSS

Devletimizde her yıl birçok imtihan yapılmaktadır. Bu sınavlar sonucunda tercih süreci adım atar ve kamu kurumlarına işgören alımı yapılır. Kamu kurumlarına işgören alımı yapılırken dikkate alınan imtihan Kamu Mensubu Seçme Imtihanı’dır. Her yıl belirli dönemlerde KPSS yapılır. Kamu Mensubu Seçme Imtihanı’nın bir öteki çeşidi de E-KPSS’dir. Engelli KPSS adı altında kısaltılan bu imtihan ile engelli bireylerin kamuya alımı yapılır.

Engelli KPSS, kısaca uzun adı ile Engelli Kamu Mensubu Seçme Imtihanı, engelli bireylerin devlet memurlarına alınması için yapılır. Engelli KPSS, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafınca hazırlanıp, 81 il merkezinde yapılmaktadır. Engelli KPSS, imtihan başvurusu, sınavın yapılması ve imtihan sonuçlarının sistem üstünden duyuru edilmesi adımlarından oluşmaktadır.

Engelli KPSS’ye Kimler Başvurabilir?

Engelli KPSS’ye başvurmak için bazı şartların kişide olması gerekmektedir. Engelli KPSS’ye başvuracak olan adayların haiz olması ihtiyaç duyulan şartlar şöyledir:

 • Engelli KPSS’ye başvuran şahıs Türk vatandaşı olmalıdır.
 • Engelli KPSS’ye başvuran şahıs 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. Meslek ya da sanat okulunu bitirmiş olanlar ise minimum 15 yaşını doldurmuş olmalıdır.
 • Bireyler kamu haklarından yoksun olmamalıdır.
 • Süre geçmiş olsa bile işlediği bir suçtan dolayı bir yıl ya da daha uzun süre ile hapis cezasına ya da uğramış olsa da, Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen suçlardan dolayı mahkum olmamalıdır.
 • 657 sayılı Devlet Memurları Yasasında belirtilmiş olan askerlik şartını taşımalıdır.
 • Engelli Kamu Personel Seçme Imtihanı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmeliğe bakılırsa engelli fert kapsamına girmeli ve minimum % 40 ve üstünde çalışabilir engelli olmalıdır.
 • Ek olarak bu maddelere ek olarak, tercih ettikleri kurumların aramış olduğu hususi şartları taşımalıdır.

Engelli KPSS’ye başvuracak olan adaylar yukarıda belirttiğimiz maddeleri taşımalıdır. Aksi takdirde sınava girmeye hak kazanamazlar. Engelli KPSS sonuçlarının açıklanmasından sonrasında adayların tercih yaptıkları dönemlerde dikkat etmesi ihtiyaç duyulan bazı hususlar bulunmaktadır. Bu durumları şöyleki sıralayabiliriz:

 • Engelli KPSS adaylarının tercih edecekleri kurumun istediği tüm şartları taşıyor olması gerekmektedir.
 • Engelli KPSS adaylarının, geçici mezuniyet belgeleri, diplomaları ve başvuracakları pozisyon için istenen sertifika şeklinde belgeleri tam olmalıdır.
 • Engelli KPSS adaylarının başvuracakları kurumun istediği bölüm birden fazla ise, adayların bir tek bir bölümden mezun olması kafi olacaktır.
 • Engelli KPSS’de bazı kurumların müracaat şartları içinde “MEB’den Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikası Sahibi Olmak” maddesi yer alabilir. Bu kadrolara atananlarda, MEB’den Onaylı Bilgisayar Analist Programcı Sertifikası ve Bilgisayar Programcısı Sertifikası olması da kabul edilmektedir.
 • Bazı hususi kadroları tercih edecek olan engelli KPSS adaylarının şartlarda belirlenmiş olan sertifikalara haiz olması gerekmektedir.
 • Engelli KPSS adaylarının gerçeğe aykırı beyanda bulunması tespit edilirse atamaları yapılmaz, atamaları yapılmışsa iptal edilir ve haklarında Türk Ceza Kanunu’nda belirtilmiş olan hükümler uygulanır.

Engelli KPSS ile yerleştirmelerde, ortaöğretim mezunları için kullanılacak olan puan türü EKPSSP1, ön lisans mezunları için EKPSSP2 ve lisans mezunları için kullanılacak olan puan türü ise EKPSSP3’tür.

Sponsorlu Bağlantılar

Engelli KPSS’ye Başvuruda İstenen Belgeler

Engelli KPSS’ye başvururken adaylardan bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler tamamlandığı süre içinde engelli bireyler engelli KPSS’ye başvurabilirler. İlk olarak kişinin sistem üstündeki fotoğrafı güncel ve kurallara uygun olmalıdır.

Engelli KPSS’ye başvuran adayların eğitim detayları sistemde güncel olmalıdır. Güncel olmayan adayları ÖSYM Merkezlerine giderek bu bilgilerini doğrulatabilirler.

Engelli KPSS’ye başvurmak isteyen adaylar, ÖSYM Müracaat Merkezine gitmeden ilkin, Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü ya da ilçe müdürlüğü tarafınca hazırlanmış olan Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini almak zorundadır. Bu belgeye haiz olmayan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir.

tıkla sorunu sor

Engelli KPSS İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir