Engelli Kredisi Veren Bankalar 2021

Engelli kişiler ile ilgili olarak vatanımızda duyarlılığın birazcık daha arttığını söyleyebiliriz. Bilhassa devletin bu mevzuda daha duyarlı olması, arkasından hususi sektörü ve doğal ki  tüm halkın engelli kişilere karşı olan bakış açısını ve duyarlılığını değiştirdi. Ek olarak devlet tarafınca engelli kişilere yönelik bir fazlaca maddi imkanın da sunulduğunu söyleyebiliriz. Bunlara örnek olarak; teşvikler, bağışlama destekleri, krediler, ötv muafiyetleri, vs. benzer biçimde mevzuları söyleyebiliriz. Şimdi bu desteklerden birisi olan engelliler için krediler konusunu ele alarak; engelli kredisi veren bankaları sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Devlet Planları Öne Çıkıyor

Engelli kredisi veren bankalara baktığımızda; devlet bankalarının ön plana çıktığını görmekteyiz. Bunlar T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank ‘tır. Verilen kredi ve destek sunar daha fazlaca KOSGEB kapsamında verilmektedir. Engelli yurttaşlarımızın KOSGEB ‘e başvuruda bulunarak bir girişimci olarak iş yeri açmak istemeleri halinde bağışlama kredisi verilmektedir. Bunun yanı sıra hem de girişimcilik destek programları için kaynak olmaktadır. Bu kanaldan KOSGEB üstünden açılacak iş bölgeleri ile ilgili olarak yüzde 10 indirim uygulanır.

Ziraat Bankası

Bahsettiğimiz KOSGEB desteklerinin yanı sıra; T.C. Ziraat Bankası ‘ndan kredi çekmek isteyen engelli yurttaşlarımıza hususi olarak faiz uygulanmaktadır. Bu faiz oranları daha düşük olacak, vade süresi mevzusunda da daha uzun bulunduğunu söyleyebiliriz. Başvurular için en yakın T.C. Ziraat Bankası şubesine müracaat edebilirsiniz. Doğal ki bu biçim bir kredi başvuruda bulunacakların ilgili sıhhat koşullarını taşıyor olması (engel durumu), bu mevzuda da elinde geçerli bir sıhhat kurulu raporu  olması da gerekecektir.

Vakıfbank

Vakıfbank ‘tan da engelli yurttaşlarımıza kredi tesisi yapılmaktadır. Lüzumlu şartları taşıyan tüm engelli yurttaşlarımız, öteki basit tüketiciler benzer biçimde kredi başvurularını yapabilirler.

Halk Bankası

Esnafın bankası olan Halk Bankası ‘ndan da engellilere kredi tahsisi yapılmaktadır. Bilhassa KOSGEB destekli kredilerinizi Halk Bankası ‘ndan çekebilirsiniz.

Hususi Sermayeli Bankalar

Yazımızın başlangıcında da genel itibariyle engelli yurttaşlarımıza yönelik duyarlılık artmış, bu aşamada devlet başta olmak suretiyle hepimiz elinden geleni yapmaktadır. Dolayısıyla kamu bankaları haricinde da bir fazlaca hususi sermayeli banka engellilere kredi tahsisinde bulunmaktadır. Genel itibariyle ilgili şartları taşıyan engelli yurttaşlarımız ülkemizdeki bankaların nerede ise hepsinden kredi çekebilirler. Ek olarak engellilerin devletten almış olduğu bir maaş bulunmuş olduğu için; kredi çekme mevzusunda bankalardan daha kolay karşılık alabilmektedir.

Engellilere Kredi Veren Hususi Bankalar

Bir çok bankanın bu şekilde kredi tahsisinde bulunduğunu belirtelim, sadece gene de isim verecek olursak; QNB Finansbank, ING Bank, Yapı Kredi Bankası, Denizbank, Akbank, Şekerbank, Güvence Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, HSBC, vs. benzer biçimde daha adını sayamadığımız bir fazlaca bankadan engelli de olsanız kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Engelli Kredisi İçin Lüzumlu Şartlar

Bayağı vatandaşlar için kredi mevzusunda hangi şartlar talep ediliyorsa, engelli yurttaşlarımız için de şartlar benzer olacaktır. Şartlara bakacak olursak; aylık gelirinin bulunması, sigortalı olmak (minimum 6 aydır), uygulamalı girişimcilik sertifikası sahibi olmak (KOSGEB destekli krediler için), kredi notunun muntazam olması, kredi notunun riskli seviyede bulunmaması gerekmektedir. Eğer çekilecek kredi engellilere hususi bir kredi ise; ilgili sıhhat raporlarının da olması icap ettiğini unutmayınız.

Engelli Kredisi Veren Bankalar Hangi Belgeleri İstiyor?

Her kredi başvurusunda olduğu benzer biçimde engelli kredisi başvurularında da bazı belgeler talep edilmektedir. Bunlar genel itibariyle; kimlik fotokopisi, sıhhat kurulu raporu, aylık gelir belgesi, ikametgah ya da son döneme ilişik satmaca olabilmektedir. Bankaların ilave belge talep edebilme hakları da saklıdır.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir