Engelli Memur Emeklilik Şartları

Engellilik, bir eksiklik olarak görülmemelidir. Artık devrimizde engelli insanoğlu da ekonomiye katkıda bulunmakta ve birçok alanda isimlerini duyurmaktadır. Engellilik, yaralanma yada fizyolojik, zihinsel bir hastalık sebebiyle kişinin duyularının, hareketlerinin kısıtlanmasıyla oluşabilir, engellilik sonradan olabileceği şeklinde doğuştan da gelebilir. Aslına bakarsak engellilerin en büyük problemi çevresinde bulunan kesimin ona yaklaşma biçimidir. İnsanlar, engellilere karşı daha kırılgan davranmalı ve en azından bu mevzuda alabilecekleri eğitimleri almalılardır.

Vatanımızda oldukça sayıda engelli yurttaş yaşamaktadır. Düzgüsel hayatlarında yaşamlarını kolaylaştırmak için devlet tarafınca engelliler için birçok yardım yapılmaktadır. İş yerinde emek harcama şartları engellilere bakılırsa düzeltilmeye başlanmıştır. İş yerlerine engelli çalıştırma zorunluluğu getirilmiş ve engelli çalışanların istihdamının kolaylaştırılması sağlanmıştır. Engelli yurttaşlarımıza, işgören olanlara da, her alanda olduğu şeklinde emeklilikte de kolaylıklar sağlanmaktadır. Engelli işgören emeklilik şartları da diğerlerine bakılırsa daha kolaylaştırılmıştır. Yaş olarak erken emeklilikleri mümkündür.

657 sayılı Kanuna bakılırsa, Kamu kurum ve kuruluşları çalıştırdıkları personel kadrosunda %3 oranında engelli çalıştırmak zorundadır. Böylece engelli vatandaşların istihdamları da artış göstermektedir. Çalıştırma zorunluluğu olan bu %3’lük oran hesaplanırken kuruluşun toplam dolu kadro sayısı dikkate alınır. Engelliler için sınavlar, düzgüsel sınavlardan değişik zamanlarda yapılır. Şimdi engelli işgören emeklilik şartlarını inceleyebiliriz.

Emeklilik Şartları

Ekim 2008 Öncesinde Göreve Başlayanlar

Engelli işgören emeklilik şartları yasalarda belirtilmiştir. 5434 sayılı Kanunun 39. Maddesinin j fıkrasına bakılırsa, engelleri sebebiyle mevzuat uyarınca göreve alınanlardan minimum 15 yıl hizmeti olanlar istekleri ile emekli olmaya hak kazanmaktadırlar. Belirli kanunlarda bu mevzuya ilişkin kararlar belirtilmiştir. 5434 sayılı Kanuna bakılırsa iştirakçı olup Kanunun yürürlük tarihinden sonrasında kamu görevlisi olan engellilerin malullükleri;

  1. Vazife yaptıkları sırada
  2. Vazifeleri haricinde idarelerince görevlendirildikleri herhangi bir kamu dairesine ilişik başka işleri yaparken bu işlerden
  3. Kurumlarının menfaatini korumak maksadıyla bir iş yaparken
  4. İdarelerince sağlanan bir taşıtla işe gelişi ve işten dönüşü esnasında
  5. İş yerinde herhangi bir nedenden dolayı meydana gelen kazadan
  6. Dünyaya gelen olduğu, Kurumca yetkilendirilen sıhhat hizmeti sunucularının sıhhat kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı belgelerin incelenmesi sonucunda; emek harcama gücünün minimum %60’ını yada vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma enerjisini kaybettikleri anlaşılanlar hakkında, 5434 sayılı Kanundaki vazife ve harp malullüğüne ilişkin hükümler uygulanmaktadır.

Engelli işgören emeklilik şartlarında, ilgili kanunun yürürlüğe girmesinden ilkin kamuya girip çalışmaya başlamış ve minimum %40 engeli bulunan memurlar, minimum 5400 gün prim ödemiş ise erken emeklilik hakkından faydalanabilirler. Sadece engelli işgören emeklilik şartlarında doğuştan ya da sonradan emekli olmada kurallar değişmektedir. Doğuştan engelli olup Kamuya engelli ekibi ile atanan %40 ve üstünde engelli olanlar 5400 gün tamamlarsa emekli olurlar. Fakat memuriyete sıhhatli olarak başlayıp, kaza sonucu engele haiz olanlar ise 5760 gün ya da 6480 güne kadar prim yatırmaları durumunda erken emeklilik şartından faydalanabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Ekim 2008 (15 Ekim 2008 sonrası) Sonrasında Kamu Görevlisi Olanlar

Engelli memurların emeklilik şartları belli bir tarihten sonrasında kamu görevlisi olanlarda farklılık göstermektedir. Engelli memurun emekliliğinde kanuna bakılırsa ilk kez çalışmaya başladığı tarihten ilkin malul sayılmayı gerektirecek derecede hastalığı yada engelliliği bulunan ve bu yüzden malullük aylığından yararlanamayan sigortalılara, minimum 15 yıldan beri sigortalı bulunmak ve minimum 3960 gün prim bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır.
Kurumca yetkilendirilen sıhhat hizmet sunucularının sıhhat kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sıhhat Kurulunca emek harcama gücündeki yitik oranının değişimine bakılırsa prim ödenmiş süreler de farklılık göstermektedir.

%50 ve %59 içinde engel oranı bulunan sigortalılar, minimum 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün prim ödemiş olmaları halinde yaşlılık aylığına hak kazanırlar. Eğer söz mevzusu kişinin engellilik oranı %40 ve %49 içinde ise; minimum 18 yıldan beri sigortalı olurlarsa ve 4680 gün prim ödemiş olurlarsa yaşlılık aylığı alabilir.

tıkla sorunu sor

Engelli Işgören Emeklilik Şartları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir