Engelli Oranları

Devletimizde birçok engelli yurttaş yaşamaktadır. Her yıl engelli bireyler için, birçok düzenleme yapılmakta ve indirimler uygulanmaktadır. Toplumsal devlet anlayışı kapsamında meydana getirilen bu hizmetler sayesinden engelli bireyler toplumsal hayata kazandırılmakta ve yaşam standartları yükselmektedir. Ikimiz de bu yazımızda engelli oranlarını işleyeceğiz.

Engelli fert, kaza sonucunda ya da zihinsel hastalık sebebi ile vücudundaki bir ekip işlevleri kaybeden kişiye denmektedir. Söz mevzusu olan bu engeller doğuştan gelebildiği benzer biçimde daha sonradan da olabilmektedir.

Engel Oranlarına Gore Sakatlık Dereceleri

Engelli bireylerin engel oranları belirlenmekte ve bazı indirimler bu engel oranları üstünden yapılmaktadır. Engelli oranları kapsamında belirlenmiş olan engel derecelerini şöyleki sıralayabiliriz:

 • Birinci Aşama Sakatlık: Bu engelli derecesi emek harcama gücünün % 80’ini ya da daha fazlasını kaybedilme durumudur.
 • İkinci Aşama Sakatlık: Emek harcama gücünün % 60’ından fazlasını yitirmiş olma durumudur.
 • Üçüncü Aşama Sakatlık: Üçüncü aşama sakatlık ise, emek harcama gücünün % 40’ından fazlasını kaybeden kişilerdir.

Belirlenmiş olan engelli oranları bu şekildedir. Devlet ve bazı kurumlar, bu engelli oranları ile indirimler yapmaktadır. Bu engelli oranı ile hesaplanan indirimler, bakmakla yükümlü olduğu bir engelli yakını olan kişilere de uygulanmaktadır.

Engelli İndirimleri

Engelli bireylere devlet ve hususi kuruluşlar tarafınca engelli indirimleri de yapılmaktadır. Bu indirimler yardımıyla engelli bireyler, hayata daha kolay tutunmakta ve toplumsal hayatta kendilerine olan güvenleri artmaktadır. Engeli indiriminden yararlanmak için de bazı şartlar belirlenmiştir. Bu şartları elde eden engelli bireyler, bazı indirimleri müracaat yaparak bazı indirimleri de direkt kullanabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Engelli vatandaşlara meydana getirilen bazı engelli indirimlerini şöyleki sıralayabiliriz:

 • Ulaşım, engelli vatandaşlara parasızdır.
 • Devlet, % 40 ve üstü engeli olan engelli vatandaşlara ‘Özürlü Kimlik Kartı’ adından bir kart çıkarma hakkı tanımıştır. Engelli bireyler bu kart yardımıyla belirlenmiş olan yerlerde indirimlerden yararlanabilirler.
 • Kent için ulaşım benzer biçimde kent dışı ulaşımlarda da engelli vatandaşlara indirimler yapılmaktadır. Devlet Demiryollarından engelli vatandaşların % 50 indirim hakkı vardır.
 • Toplumsal yardımlar kapsamında da engelli bireylere çeşitli indirimler ve yardımlar yapılmaktadır.

Engelli Oranı Hesaplama

Engelli oranları kapsamındaki öteki bir mühim mevzu da engelli oranlarının hesaplanmasıdır. Engelli oranlarını hesaplanması önemlidir bundan dolayı bazı durumlarda meydana getirilen işlemler, indirimler, vergi indirimleri bu engelli oranları neticesinde yapılır.

Engelli oranlarının hesaplanmasında kişinin eğer bir engeli var ise düzgüsel yöntemler kullanılır fakat aslolan mühim olan birden fazla engeli bulunan bireylerinin engelli oranlarının hesaplanmasıdır. Bu engelli oranları hesaplanırken Balthazard formülü isminde bir formül kullanılır. Balthazard formülünün işlem adımları ise şu şekildedir:

 • Engelli kişinin engellerine ilişkin engelli oranları ayrı ayrı belirlenir.
 • Sonrasında bulunan engelli oranları büyükten küçüğe doğru sıralanır.
 • En yüksek olan oran % 100’den çıkartılır.
 • Bulunan oran, ikinci sırada bulunan engelli oranı ile çarpılır ve bulunan netice 100’e bölünür. Sonda bulunan sayı en yüksek engel oranına eklenmiş olur. Bulunan netice kişinin engelli oranlarını gösteren sayıdır.

İki tane engeli bulunan bireylerin engelli oranlarını hesaplama esnasında kullanılabilen Balthazard formülünün işlem adımları bu şekildedir. 2 yada daha çok engele haiz olan bireylerin engelli oranlarını hesaplarken de bu formül kullanılır. Bunun için yukarıdaki adımlar tekrarlanır, bulunan netice ile öteki engelli oranları yine büyükten küçüğe sıralanır ve aynı işlemler yine yapılır.

Balthazard formülünün kullanımında, eğer fert 60 yaşın üstünde bir engelli ise, hesaplama esnasında engellilik oranına % 10 eklenmektedir.

Engelli İndirimlerinin Ücretlere Tesiri

Engelli oranları kapsamındaki öteki bir mühim olan mevzu da engelli indirimlerinin maaşlara ya da öteki ücretlere tesirinin iyi mi olduğudur. Devlet memuru olan engelli bireylerin aylık ücretlerinin hesaplanması esnasında, engelli indirim miktarları aylık matrahtan çıkarılmaktadır ve yeni meblağ kapsamında Gelir Vergisi hesaplanır.

tıkla sorunu sor

Engelli Oranları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir