Engelli Ötv İndirimi

Vatanımızda engelli vatandaşların topluma geri kazandırabilmek adına ve onların aslına bakarsak engellerinin engel olmadığını vurgulamak adına gerek devlet kadrolarında gerek hususi sektörlerde engelli vatandaşlar için bir oldukça kadro açıldı. Bu durumun yanı sıra bununla birlikte başta sıhhat alanında olmak suretiyle bir oldukça toplumsal alanda da devlet engellilere imkanlar sağlamaktadır. Onların bakımı ile ilgilenen anne babaları de bu imkanlardan yararlanmaktadır. Bu imkanların oluşmasının amacı engellilerin de kendilerine ilişkin bir yaşamı bulunduğunu hatırlatmak ve onlarında bu toplumun birer parçası bulunduğunu onlara inandırmaktır. Bir oldukça engelli hastalığından ya da halinden dolayı asosyal olmayı, eğitim almamayı ve bununla birlikte olabildiğince azca cemiyet içinde bulunmayı tercih etmiştir. Sadece bu durum oldukça yanlış bir durumdur. Devlet ve halk bu durumun karşısında durarak engellilere imkanların sunulmasına ve bu imkanlardan yararlanılmasına sonuna kadar destek olmuşlardır.

Son zamanlarda bilhassa yeni yıla girerken halkın en oldukça konuşmuş olduğu konulardan biri de meydana getirilen zamlar oldu. Bu zamlar süreç içinde yavaş yavaş belirlendi. Bu mevzu ile ilgili meydana getirilen açıklamalardan ilkin finans uzmanları bilhassa hususi vasıta alımında ÖTV vergisinin oldukça yüksek olacağı tahminlerini deklare etti. Bundan dolayı de zamlar yürürlüğe girmeden ilkin vasıta satın almak isteyen şahıs sayısı da oldukça oldu. Engelliler için de daima bu mevzuda imtiyaz olduğundan vasıta almak isteyen engelli vatandaşlar bu durum ile yakından ilgilendi. Oldukca sürmeden uzmanlardan ve bilir kişilerden haber geldi. Evvelde engelli vatandaşların vasıta alımına bir sınır yoktu ve almış olduğu vasıta fiyatının sınırlaması da hiçbir vakit koyulmamıştı. Bir tek engelliler kendilerine tanınan haktan yararlanmak istediklerinde belli bir şarta uymaları ve ona bakılırsa vergi ödemeleri gerekmekteydi. Şimdi yeni gelişmeler ile beraber Engelli Ötv İndirimi mevzusuna bir bakış atalım.

Engelli Ötv İndirimi Ne Kadar?

Engel oranı %90 ya da daha üstünde olan taşıt alımlarındaki kural dışı ile beraber engelli Ötv İndirimi ile ilgili yayınlanmış olan tebliğde bilgiler şu şekilde;

87.03 tarife pozisyonunda bulunan ve motor silindir hacmi 1600 santimetre küp ya da daha altında olan panelvan, binek otomobil, jeep, ATV, steyşın vagon, arazi taşıtı ve pick-up ve benzeri taşıtların,

87.04 tarife pozisyonunda bulunan ve eşya taşıma amaçlı olup motor silindir hacmi 2800 santimetre küp ya da daha altında olan pick-up, kamyonet, panelvan ve van ve benzeri taşıtların,

Sponsorlu Bağlantılar

87.11 tarife pozisyonunda bulunan ve motor silindir hacmine bakılma gereği duyulmadan, motosikletlerin engel oranı %90 ya da daha üstü olan engelli ya da maluller tarafınca beş senede bir kez olma kaydı ile ilk iktisabı hususi tüketim vergisinden müstesna olacaktır.

Bu istisnadan yararlanmak isteyenler için taşıtın hususi tertibata haiz olması ve engelli ya da malul kişinin taşıtı bizzat kullanımı koşulları aranmamaktadır.

Bununla beraber engel oranı % 90 ya da daha altında olan taşıt alımlarında yukarıda yer edinen bilgilerden değişik olarak 87.11 maddesinde bir farklılık bulunmaktadır.

87.11 tarife pozisyonunda bulunan ve motor silindir hacmine bakılma gereği duyulmadan, motosikletleri bizzat kullanma amacı ile engelli kişiye uygun hareket ettirici hususi tertibatlar ile düzenlemiş olan engelli ya da malul kişilerin ilk iktisabı hususi tüketim vergisinden müstesna olacaktır.

Bununla beraber ilk iktisabı sağlanmış olan araçların zelzele, sel, yangın, kaza ve heyelan şeklinde sebeplerden dolayı kullanılamaz hale gelmesinin peşinden hurdaya ayrılması halinde kişiler bir kez daha hususi tüketim vergisi ödemeden vasıta alabilirler.

Engellilik İndiriminden Kimler Yararlanabilir?

Engellilik indirimi uygulaması engelli ücretleri üstünden gelir vergisi matrahlarının hesaplanması dikkate alınarak yapılmakta olan bir uygulamadır.

Bu indirimden engelli hizmet erbabı olanlar, engelli kişiye bakmakla yükümlü olan hizmet erbabı olanlar, bakmakla yükümlü olduğu şahıs bulunan özgür meslek erbabı ile engelli olan özgür meslek erbabı ve rahat usulde vergilendirilmekte olan engelli kişiler yararlanabilir.

Engellilik İndirimi İçin Nereye Müracaat Edilir?

Engellilik indiriminden yararlanmak için Vergi Dairesi Başkanlığı’nda yer edinen şehirlerde bulunan Başkanlıklara ve Başkanlık bulunmayan şehirlerde Defterdarlıklara başvurulmalıdır.

Bağımsız Vergi Dairesi yer edinen ilçelerde ise Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne başvurulmalıdır.

Öteki ilçelerde ise Malmüdürlüklerine gidilebilir.

tıkla sorunu sor

Engelli Ötv İndirimi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir