Engellilere Kredi

Dezavantajlı gruplar içinde yer edinen engelliler, oldukça ağır kusurları olduğu takdirde iş gücü piyasasına katılamazlar. Vatanımızda yürürlükte olan kanunlarla tanımlanan bazı maddeler uyarınca aslen şartları elde eden şirketlerin, firmaların, fabrikaların ya da kamu kurum ve kuruluşların engelli çalıştırma zorunluluğu bulunsa da bu durum devamlı mümkün olmamakta ve gerçekleşmemektedir. Bu yüzden de engelliler için gelir deposu bulunmamaktadır. Eğer engelli olan kişinin oldukça kusurlu biz özrü ya da engeli yoksa bazı işlerde çalışabilmektedirler. Fakat bu işler için aldıkları ücret kafi gelirleri onlara sunmamaktadır. İşte tüm bu yüzden bankalar ya da bazı mali nitelikteki kurum ve kuruluşlar engellilere kredi mevzusunda pek parlak davranmamaktadır. Engellilerin çektikleri krediyi ödeyebilecekleri maddi olanaklarının olmadığını düşünüp kredi vermeyebilirler. Tüm bu negatif durumlara karşın engelli dostu olan ve engellilere kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Engellilere Kredi mevzusundaki detaylı bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz.

Engellilere Kredi Veren Bankalar

Engellilerin dezavantajlı grupta yer aldığının bilincinde olan yetkililer engellilere kredi mevzusunda bazı emek harcamalar başlatmıştır. 2007 yılından bu yana sürdürülen bu emek harcamalar yardımıyla artık bazı bankalar bilhassa de devlet bankası olarak adlandırabileceğimiz bankalar engellilere kredi mevzusunda destek olmaktadır. Engellilere kredi mevzusunda destek olan ilk banka Ziraat Bankası’dır. “Engelsiz Destek Paketi” olarak anılan engellilere kredi imkanı günümüzde pek oldukça engelli tarafınca tercih edilmektedir. Ziraat Bankası’nın engellilere kredi vererek gerçekleştirmek istediği pek oldukça hedef vardır. Ilk olarak ilk hedefleri engelli olan bireylerin maddi imkansızlıklar yüzünden toplumdan soyutlanmalarını önlemektir. Bunun haricinde kredi çeken engelli bireylerin ülke ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamaya çalışır. Ek olarak engellilere kredi kapsamında verilen kredilerin de olabildiğince azca masraflı olmasını sağlamaktadır. Mesela engelli kredisinde faiz uygulamasını kaldırmışlardır.

Tüm bunların haricinde Ziraat Bankası’nın engellilere kredi kapsamında temelini oluşturan “Engelsiz Destek Paketi” BES olarak adlandırılan bireysel emeklilik sistemini de engelli bireylere sunmaktadır. Engelli olan bireyler emek harcama hayatında ve iş gücü piyasasında oldukça fazla etken olamadıklarından emeklilik onlar için neredeyse ulaşılmaz olan bir kavramdır diyebiliriz. İşte bu yüzden Ziraat Bankası kredi paketine bireysel emeklilik sistemini de eklemiştir. Tüm bunların haricinde “Engelsiz Destek Paketi” içinde sigortacılık uygulamaları da bulunmaktadır. Engellilere kredi veren bankalar kapsamında yer edinen bir öteki banka ise Yapı Kredi Bankası’dır. Yapı Kredi Bankası da “Hizmette Sınır Yoktur” mottosu ile yola çıkmış ve engelli dostu olan bankalar arasındadır. Yapı Kredi Bankası devletimizde 2008 senesinde “Engelsiz Bankacılık Programı” ile engellilere kredi kapsamında hizmet vermeye adım atmıştır.

Engellilere kredi veren bankalar içinde yer edinen bir başka banka ise QNB Finansnank’tır. QNB Finansbank ise yola engelli bireylerin sosyolojik açısından toplumdan soyutlanmalarını ve dışlanmalarını önlemek ve onları topluma kazandırmak şeklinde düşüncelerle çıkmıştır. Ek olarak QNB Finansbank engelli bireylerin sosyo-ekonomik durumlarını değişiklik yapmak ve geliştirmek, yaşam standartlarını yükseltmek adına da engellilere kredi vermeye adım atmıştır. QNB Finansbank engellilere kredi verirken onların engellilik yüzdesi ile aylık gelirlerinin olup olmadığına; eğer aylık gelirleri var ise bu gelirin ne kadar olduğuna bakmaktadır. Bu doğrultuda ise onlara kredi hizmeti sağlamaktadır.

Tüm bu unsurların ve bankaların yanı sıra engellilere kredi veren bankalar içinde Vakıfbank ve Halk Bankası şeklinde devlet bankaları da yer almıştır. Aslına bakarsak engellilere kredi veren neredeyse her banka aynı düşünceleri paylaşmaktadır. İşte Vakıfbank ile Halk Bankası da engelli fertleri topluma kazandırmak, gelir düzeylerini bir süreliğine arttırmak ve onların da piyasa ekonomisine katılımını sağlamak amacıyla engellilere kredi vermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Engelli Kredisi Şartları

Engellilere kredi ve engellilere kredi veren bankalar mevzusundan sonrasında engelli bireylerin bu kredilere ulaşmak için yerine getirmeleri ihtiyaç duyulan şartlardan da bahsetmekte yarar vardır. Ilk olarak her bankanın engelli kredisi şartları değişim gösterebilmektedir. Her bankanın engelli kişinin kredi çekmesi için taşıması ihtiyaç duyulan spesifik ve hususi şartları olabilmektedir. Fakat neredeyse her bankanın engelli kredisi için ilk şartı kredi talebinde bulunan engelli kişinin gelirinin olmasıdır. Bilhassa engelli bireylere devlet tarafınca aylık olarak verilen engelli maaşı ya da engelli ödeneği bankalar için en mühim kıstaslardandır. Ek olarak engelli kredisi şartları kapsamında bir öteki koşul ise engelli olan bireylerin sigortalarının minimum 6 ay yatmış olmasıdır.

Engelli bireylerin kredi almak için birkaç yıl süresince emek harcamaları gerekmemektedir. Minimum 6 ay yatırılmış olan sigorta doğrusu minimum 6 ay bir iş yerinde emek harcamaları yeterlidir. Bunun yanı sıra engelli olan bireylerin engelli kredisi çekebilmeleri için ihtiyaç duyulan şartlardan bir diğeri ise kredi notunun yüksek olmasıdır. Bu aşamada engelli olan kişinin engelli maaşında ya da engelli ödeneğinde haciz olmaması büyük ehemmiyet taşır. Engelli kredisi şartları kapsamında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir öteki unsur ise kişinin engel durumunun zihinsel değil fizyolojik olmasıdır. Zira bir çok banka zihinsel engelli bir bireyi tamamen engelli olarak görmemektedir. Bu yüzden de engelli kredisi vermemektedir.

tıkla sorunu sor

Engellilere Kredi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir