ERKEKLERDE DOĞUM İZNİ

Doğum meydana getiren bayanlar için doğum izni 16 haftadır ve hem doğum öncesinde hem doğum sonrasında kullanılabilir. Ek olarak bayanlardaki doğum izninin ilk etapta 18 haftaya daha ileri ki zamanlar da ise 24 haftaya çıkarılması gündemde yer verilmiştir. Fakat erkeklerde doğum izni için bu süre öteki ülkelerin oldukça arkasında kalmış olarak 3 gün ve 10 gün olarak düzenlenmiştir. 3 gün izin kullanabilen kişiler işçi olarak çalışan vatandaşlarımızdır. Devlet memuru olarak çalışan babalar için ise bu izin süresi 10 gündür. Son olarak Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı tarafınca yapılacak düzenleme ile izin günlerinde ki bu dengesizlik giderilmeye çalışılmaktadır. Kısaca işçi olarak çalışan kişilerin izin süreleri 3 günden 10 güne çıkarılma emekleri halen devam etmektedir. Ek olarak bu izin süreleri Avrupa ülkeleri seviyesine çekilmek için de adımlar atılmaya başlanmıştır. Bu süre ilk etapta 4 aya çıkarma olarak düşünülmektedir.

Avrupa ülkelerindeki erkeklerde doğum izni süreleri hakkında informasyon verecek olursak;

  • İsveç’te erkeklerde doğum izni ortalama olarak 13 aydır ve extra olarak evlatların okul öncesi kreş benzer biçimde imkanları devlet tarafınca karşılanmaktadır.
  • Almanya’da erkeklerde doğum izni 14 aydır ve bu süre ücretli izin olarak kullanılır.
  • İngiltere’de ki erkekler için doğum izni süresi ilk etapta 2 haftadır ve bu süre doğum sürecinde kullanılır. Bu süreden sonrasında doğum meydana getiren bayanın doğum izni bittikten sonrasında erkeklere 26 haftaya kadar izin hakkı bilinmektedir.

Erkeklerde doğum izni genel anlamda doğum meydana getiren bayanların hareketleri kısıtlanacağı için doğan bebeğin bakımına babanın da yardım etmesi için verilmektedir. 40 haftalık düzgüsel bir doğum sürecinde adamın en geç 24. hafta doğum izni için başvurması gerekmektedir. Erkekler için doğum izni hakkında verilen bilgiler yukarıda yer almış olduğu gibidir. Herhangi bir doğum izni durumunda uygulanan şartlar anlatılmıştır.

tıkla sorunu sor

ERKEKLERDE DOĞUM İZNİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir