Erken Emeklilik Artık Daha Kolay!

Çalışan anne ve babalara müjde geldi. Doğum ve askerlik borçlanması hakkından yararlanmak isteyen vatandaşlara fazlaca sayıda kredi fırsatı sunuluyor. 3 çocuk için doğum borçlanması ile 6 yıl kazanma şansı oluştu. Adam sigortalı çalışanlar ise askerlik borçlanması ile 1 yıl daha erken emekli olabiliyor.

Erken emeklilik mevzusunda borç yapılandırması hakkı fazlaca mühim bir fırsat sunuyor. Milyonlarca vatandaşın Toplumsal Güvenlik Kurumu’na olan borcunu yapılandırabilmek için vergi dairelerine ve Toplumsal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvuruda bulunuyor. Yüz binlerce Bağkur ve SSK mükellefi erken emekli olma şansını elde edebiliyor. Toplumsal Güvenlik Kurumu’na olan borcun faizi siliniyor ve isteyenlere ana paraya 36 aya kadar taksit imkanı veriliyor. Ek olarak kredi ile borcu faizsiz olarak kapatabilme şansı da hayata merhaba dedi.

Askerlik ve Doğum Borçlanmasına Kredi

Erken emeklilik için hanım sigortalı çalışanlar sigortalı işe girişleri sonrasında 3 çocuk için 2.160 gün kazanıyor. Adam sigortalı çalışanlar ise sigorta öncesi askerlik görevleri dolayısı ile borçlanma ile 1 yıl erken emeklilik kazanıyor. Bu duruma yönelik olarak para yatırılması gerekliliği bulunurken, doğum ve askerlik borçlanması ile emekli olabilecek sigortalı çalışanlara kredi olanağı sunuluyor. Bu şekilde toplu olarak kuruma borç ödemesi icra eden vatandaşlar emekli olduktan sonrasında emekli maaşlarından kesinti ile kredisini de ödeyebiliyor.

Doğum Borçlanması

Sponsorlu Bağlantılar

Erken emeklilik kapsamında her sigortalı çalışan anne 3 çocuğa kadar bu haktan yararlanabiliyor. Bu şekilde 3 çocuk için 2160 gün doğrusu 6 yıl prim günü kazanma olanağına haiz olabiliyor. Borçlanma yapmak isteyen hanım sigortalılara yönelik 3 koşul sunuluyor. Bu şartlar doğumun sigortalı olduktan sonrasında gerçekleşmesi, çocuğun yaşıyor olması, borçlanılacak süre içinde sigorta yatırılmamış olması şeklindedir.

Askerlik Borçlanması

Askerlik borçlanması askerlik periyodu içinde çalışamaması sebebi ile adam sigortalıların sigorta primlerinin yatmaması çerçevesinde hem gün sayısını artırıp hem de askerden sonrasında ilk kez sigortalı olunması durumunda SGK başlangıç tarihleri geriye yönelik olarak 1 yıl uzuyor.

tıkla sorunu sor

Erken Emeklilik Artık Daha Kolay! İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir