Eş Onayı Olmadan Eve Konulan İpotek Geçersiz midir?

Devletimizde gün geçmiyor ki yeni bir kanuni düzenleme olmasın ya da herhangi bir kamu kurumunun bir mevzu ile ilgili işleyişinde bir değişim olmasın .. Bu yüzden gündemi sıkı kovuşturmak gerekiyor aksi halde bilhassa devlet dairelerindeki işlerimizde bazı durumlarda yaya kalabiliriz. Her ne kadar oldukça yeni olmasa da; meydana getirilen bu yeni düzenlemelerden birisi de konut kredisi mevzusunda eş rızası aranması mevzusu …

Bu  mevzuda vatandaşın kafası oldukça fazla karışmakta, bilhassa eve koyulan ipotek meselesi ile ilgili her kafadan bir ses çıkmaktadır. Kısa ve net bir halde söylemek gerekirse eş onayı olmadan eve konulmuş olan ipotek geçersizdir. Bugünkü yazımızda özetlemek gerekirse bu mevzuyu ele alarak sizler bilgilendirmeye çalışacağız.

Net bir halde eş onayı olmadan eve konulmuş olan ipotek geçersizdir dedik. Doğal ki bunu söylerken bir dayanağımız var. O da Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafınca bu mevzuda verilen emsal bir karar …

Bursa ‘da geçen bir vakada; konut kredisi çeken bir yurttaş, olması gerektiği suretiyle almış olduğu evi de ipotek ettirdi. Sonraki süreçte borcunu ödemekte zorluk çeken ve icra takibine düşen bu yurttaş, ipoteğin kaldırılması için dava açarken, gerekçe olarak ta konutun aile konutu bulunduğunu öne sürdü. İlk aşama mahkemesi davayı reddetti, temyiz edilen kararda Yargıtay 2. Hukuk Dairesi ilk aşama mahkemesinin kararını bozdu. Gerekçe olarak ta; Türk Çağdaş Kanunu ‘nun 194.maddesine de atıfta bulunularak eş rızası alınmaksızın aile konutu üstünde yapılacak ipoteğin geçersiz olacağı açıklandı.

Buradaki aslolan amaç olarak aile birliğinin sağlanması hususudur. TMK 194. maddede; “Eşlerden biri, öteki eşin açık rızası olmadıkça, aile konutu ile ilgili olarak kira sözleşmesi feshi, aile konutunu devri ya da aile konutu üstündeki hakların sınırlanması işlemlerini yapması imkansız” şeklinde kanun bulunmaktadır. Bu da ister istemez; konut kredisi kullanılırken meydana getirilen ipotek işlemleri esnasında muhakkak eşin rızasının da alınması gerektiği gerçeğini ortaya koymaktadır. Bu yüzden bu kararın verilmesinden sonrasında bankaların hiçbiri; eş rızası olmadan konut kredisi vermemektedir. Kaldı ki; birazcık vicdanen durum değerlendirildiğinde olması ihtiyaç duyulan de budur. Eşlerden herhangi birisinin öteki eşe sormadan aile konutunu satması ya da herhangi bir mevzuda tutum etmesi hakkaniyetli olmayacaktır.

Bankalar, konut kredisi müracaatlarında, müracaat eden kişinin eşinin de bu duruma muvafakat ettiğine dair biri muvafakatname ya da buna ilişkin kredi sözleşmesine imza almaktadır. Aksi takdirde emsal mahkeme sonucu da bulunmuş olduğu için konut kredisi için verilen ipotek izni geçersiz sayılacak, konut kredisi kullanıp borcunu ödeyemeyen tüketicilerden tahsilat yapılırken de bu durum bankaya sorun çıkaracaktır. Banka satın alınan konutla ilgili herhangi bir tasarrufta bulunamayacağı için tahsilatını daha uzun sürelerde daha zor şartlarda yapmak durumunda kalacaktır.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir