Esnaf Ahilik Fonu Sandığına Nasıl Başvurulur?

Esnaf ahilik sandığı ertelendi. Esnafa işsizlik maaşı verilecek.

Ekonominin sorunsuz ilerleyebilmesi için sokak ekonomisi oldukça mühim. Esnaflarda sokak ekonomisinin can damarı. Ekonominin can damarı olan esnaflara 2016 senesinde Kosgeb kredileri, esnafa nefes kredisi can suyu kredisi şeklinde destek sunar verildi teşvikler getirildi. Şimdi de Esnaf için Ahilik fonundan bahsediliyor. Tam 2 milyon esnafı ilgilendiren düzenleme ile 1 Temmuzdan itibaren ya hepsi sigortalanacak belirli bir ücret ödeyecekler, batkı yada kepenk kapanması şeklinde bir durumla karşı karşıya kalma şeklinde bir durumda zor duruma düşmesinler diye işlerin fena gitmesi durumunda da Ahilik fonu esnaflara güvence olacak.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi Esnaf kazancının % 2 sini fona verecek % 1 devlet katkısı ile ortalama 2 milyon esnaf 1.422 TL’ yi geçmeyecek işsizlik maaşına ise en erken 2021 senesinde alabilecek. Esnafların en fazla 3 yıl prim ödemesi yapması şartı ile en erken işsizlik maaşı alma zamanı 2021 yılına denk gelirken esnaflara ödedikleri prim gün sayısına gore ödenecek işsizlik maaşı ise minimum 711 TL en fazla 1.422 TL olacak. 2017 senesinde Meclisten geçerek kurulan Ahilik fonunda  her ay tertipli bir halde 35 TL prim para yatırılacak, İşsiz kalınması halinde ise maaş 3 yıl sonrasında verilecek.

Başbakan Binali Yıldırım esnaflar için getirilecek Ahilik fonunun detaylarını deklare etti. Dükkanını terör vakaları, kriz ve değişik sebeplerden dolayı kapatmak zorunda kalan ve işi olmayan kalan esnaf için oluşturulan Ahilik fonu Sandığına müracaat iyi mi yapılır? Başvuruda lüzumlu belgeler ve şartlar nedir? Tüm detaylar haberimizde..

esnaf-ahilik-fonu
Esnafa ahilik fonu geliyor.

Esnafa Ahilik Fonu Geliyor

Esnaf ve sanatkarlar için İşsizlik fonuna benzer özellikte oluşturulan Ahilik fonu devlet desteğiyle beraber işi olmayan kalan esnafa 180 gün ila 300 gün olacak şekilde verilmeye başlanacak. 720 gün prim ödeyen 180 gün işsizlik fonundan yararlanabilecek, 1080 gün prim ödeyen esnaf 300 gün 10 ay süresince işsizlik parası alabilecek ödeme tutarları ise ödenen prim gün sayısına gore değişim gösterecek 1.422 lira ila 711 lira içinde para ödemesi yapılacak.

18 lirası devletten 35 lirası esnaftan olacak şekilde ödemeler yapılacak ve ödenen prim gün sayısına gore Ahilik fonundan işi olmayan kalan esnafa para ödemesi yapılacak. Aynı şekilde İşsizlik fonuna benzer özellikte yapılacak olan Ahilik fonunda ise prim ödemelerinin tertipli ödenmesi gerekiyor.  İflas vb nedenlerden dolayı dükkanını kapatmak zorunda kalan ve zor durumdaki esnafa zor günlerinde destek çıkmak için oluşturulan Ahilik fonuna başvurular iyi mi yapılacak?

İşsiz Esnaf için Ahilik Fonuna Ne Kadar Ödeme Yapılacak?

Esnafa Ahilik fonuna aylık 35 lira yatıranlar bu fondan istifade edebilecekler. Gündemdeki yeni düzenleme neyi getiriyor?

Bu düzenlemenin en yanı ise şu işyerini kapattıktan sonrasında da esnaflar Ahilik fonundan yararlanırken toplumsal güvenceden de yararlanabilecekler Tüm sıhhat hizmetlerinden yararlanabilecekler bir de evinin ihtiyacını karşılamış olacaklar.  İşsiz kalan esnafa maaş ödenmesi için kurulan fondan, 4B kapsamında ortalama 1,9 milyon şahıs faydalanacak. aylık 35 lira olarak prim ödeyerek kendini güvence  altına alacak olan esnaflar için bu sayı günde 1 liraya denk geliyor.

Esnafa İşsizlik Maaşı Müracaat için 30 Gün Süre Tanınıyor

Esnaf Ahilik Fonu Sandığına Iyi mi Başvurulur? Esnafa işsizlik maaşından yararlanabilmek için esnafın iflası istemiyle mahkemeye başvurulmuş olması ya da iflasa doğal olarak olmamakla beraber işyerini kapatmak suretiyle sigortalılığının bitmiş olması gerekiyor. Sigortalılığın bu şekilde sona ermesinden itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a başvurularak maaş talep edilebilecek. Esnafları Ahilik Sandığı sigortası prim borcu bulunursa bu borç sebebiyle işsizlik maaşları bağlanmayacak.

Esnaf Ahilik Fonu Sandığına Nasıl Başvurulur
Ahilik Fonu Sandığına Iyi mi Başvurulur

Esnafa Ayda 1.422 TL İşsizlik Maaşı Ödenecek

Ahilik Fonundan maaş almak için 3 yılda minimum 600 gün Fona prim ödemek ve batkı etmeden son 120 gün kesintisiz çalışmış olmak gerekiyor. Kesintinin ne kadar olacağı da, takvim olarak ne vakit fondan yararlanabileceği de belli esnafın kaç ay maaş alacağı da belli oldu. Prim ödeme süresi 2 yıl olanlar 6 ay fondan maaş alabilecek, Prim ödeme süresi 3 yıl olanlarında işsizlik maaş süresi 10 ay olacak. Esnafın çalmış olduğu son 4 ayın kazancının averajı baz alınacak brüt asgari tutarında % 80’ini geçmeyecek. üst limit brüt asgari tutarında % 80’i olarak belirlendi. Alt limit ise brüt asgari ücretin % 40′ ı olarak belirlendi. 3 yıl süresince tertipli olarak 35 lira ödeme yapılarak yararlanabilecek olan Ahilik fonu 2 yıl sonrasında hayata geçirilecek.

1 Temmuz tarihinden itibaren de devletin katkısıyla bu fondan işyerini kapatan hepimiz istifade edebilecek. Aylık brüt asgari tutarında % 80’ini geçmeyecek şekilde şu demek oluyor ki 1.422.00 TL olacak şekilde destek verilecek ve tertipli olarak ödeme meydana getirecek esnafa yatırdıkları prim gün sayısına gore değişen tutarlarda ödeme yapılacak. Asgari tutara karşılık eden bu sayı dara düşen esnaf için bir güvence olacak.

Esnaf Ahilik Fonu Sandığı sigortası 1.9 milyon esnaf için mecburi olacak. İşsiz kalan esnaf 3 yıl botunca tertipli bir halde ödeme yaptıktan sonrasında en fazla 1422 TL işsizlik maaşı alabilecek. Düzenleme kapsamına giren ve halen faaliyette olanlar düzenlemenin yürürlüğe girmiş olduğu tarihte, faaliyetine sonrasında başlayanlar ise başladıkları tarihten itibaren Esnaf Ahilik Sandığı sigortalısı olacaklar. Esnaf kefalet kredisi ve kredi hesaplamalarına göz atabilir, kredi üst limitleri ve güncel faiz oranları ile ilgili detaylı data alabilirsiniz.

Esnaf İşsizlik Maaşı Iyi mi Alınacak?

Esnaf dükkanını kapatmak zorunda kaldığında, kepenk kapattığında ve batkı ettiğinde ve bu şeklinde nedenle sigortalılığı sona erdiğinde, sigortalılığının sona erdiği zamanı izleyen günden itibaren Esnaf Ahilik Sandığı ödeneği almaya hak kazanacak. Ödediği prim gün sayısına gore minimum 711 en fazla 1.422 TL işsizlik maaşı alabilecek. Esnaf tekrardan iş kurduğunda işsizlik maaşı kesilecek. Temmuz 2017 tarihinden itibaren mecburi hale getirilecek Ahilik fonunda primler kesilmeye başlanacak. Esnaf Ahilik Sandığı sigortası primleri her ay toplumsal güvenlik primiyle beraber Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca öğrenim edilecek. Ödenmeyen primlerle ilgili ceza ve gecikme faizi şeklinde işlemler de SGK tarafınca yürütülecek.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir