Esnaf Kefalet Ağır Vasıta Kamyon Kredisi Hesaplama ve Şartlar 2021

Taşımacılık mesleği ile meşgul olan kamyoncu ve tırcı esnaf için sıfır yada ikinci el kamyon, tır, kırkayak, dorse ve benzeri ticari ağır vasıta alımlarına esnaf kefalet kooperatifi ve öteki bankalar kredi vermektedirler. Hafifçe, orta derslik ve ağır taşıtlar için esnaf kefalet kooperatifi ile anlaşmalı olarak çalışan Halk Bankası ise Devlet destekli olarak düşük faizli kredi olanağı sunmaktadır. Ağır araç olarak, kamyon, tır, kırkayak, dorse, kepçe, buldozer, silindir, traktör kepçe yada her nevi iş makinesi alımlarına 48 ay vadeli kredi çekebilirsiniz. Bununla beraber kooperatifte yeni meydana getirilen bir düzenleme ile ticari vasıta almak isteyen esnaflara 500 bin Türk Lirası 60 ay vadeli ticari araç kredisi verilmesi gündemdedir.

Sürücü Esnafına Ağır Araç Ticari Vasıta Kredisi Iyi mi Alınır?

Sürücü esnafına 4 değişik birim ticari vasıta kredisi vermektedir. Bunların farklılıkları Devlet destekli olup, olmamalarına bağlıdır. Bu birimler şunlardır.

 1. Esnaf Kefalet Sürücü esnafına ticari vasıta kredileri,
 2. Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın ağır araç vasıta kredileri,
 3. Öteki hususi bankalar ve finans kurumlarının ticari vasıta finansmanları,
 4. Kamyon ve otobüs üreten firmaların anlaşmalı bankalarla verdikleri finansman destekleridir. (Ford, İveco benzer biçimde)
Ağır Vasıtanızı Seçin, Ticari Araç Kredisi Alın!
Ağır Vasıtanızı Seçin, Ticari Vasıta Kredisi Alın!

Bankaların Sunmuş olduğu Ağır Araç Kredileri

Hususi yada kamuya ilişik bankalar dahil olmak suretiyle hatta katılım bankalarına kadar alacağınız her marka sıfır ve ikinci el ağır vasıtalar için kredi kullanabilirsiniz. Şartları sağlamanız durumunda ikinci eller de 10 yaşa kadar alacağınız iş makinesi yada taşımacılık için ağır vasıtası kredileri 48 ay vadeli olarak verilmektedir. İhtiyaç kredisine nazaran oldukca daha avantajlı faiz imkanları ile yüksek rakamlarda kulla bileceğiniz ağır araç kredilerinde kefil derdiniz alacağınız ağır araç rehin olacağı için gerekmeyecektir. Her banka tarafınca aynı şekilde talep edilen şartlar ve lüzumlu evraklar nedir, güncel olarak şu şekildedir.

Müracaat Şartları Nedir?

 1. Kamyon almak isteyen şahıs eğer sürücü esnafı ise esnaf odalarına yasal kayıt işlemlerini yapmış olması gerekir. Eğer sürücü esnafı değilse sadece bireysel tüketici finansmanlarından yararlanabilir.
 2. İşletmenin vergi borcu olmaması gerekir.
 3. Eğer Kosgeb’ten herhangi bir bağışlama ya da kredi aldıysanız 5 yıl süresince birleşke kredilerinden yararlanamazsınız.
 4. Müracaat sahibinin kredi notu yüksek olmalıdır. Düşük kredi notu olan, sicili bozuk olan yada kara listede olanlar sürücü esnafı da olsalar birçok bankadan kredi alamazlar.
 5. Müracaat sahibi kamyon şoförünün bankalara gitmeden ilkin muhasebecisinden tüm gelir gider belgelerini alması gerekir. Gelir gider defteri olmadığı vakit maaş bordrosu da olmayan esnaf kredi çekemez. Yalnız vergi levhası yada fotokopisi kafi değildir. Banka ile bir ticareti olmayan ve bildiri vermeyen esnaf kredi alamaz.
 6. Aylı 1.500 TL. emekli maaşınızla yada aylık 500 TL. getiren evinizle 500 bin lira değerinde sıfır tır almak isterseniz, bankalar teklifinizi reddedecektir. Sadece talep ettiğiniz miktar 20 – 30 bin lira aylık taksitleriniz belgelediğiniz gelirinizin %70 oranını geçmeyecek şekilde ağır araç ticari vasıta kredisi çekebilirsiniz.
 7. Müracaat belgelerinin içinde ikamet belgesi ve kimlik fotokopisi de gerekir. Eğer ortaklı bir ticari işlemenin ortağı iseniz, bankalar öteki ortakların belgelerini de talep ederler.
 8. Bayii ile sıfır kilometre kamyon yada otobüs alma mevzusunda antak kalma elde eden esnafın, bankalara aldıkları vasıta için proforma satmaca sunmaları gerekir. Bireysel taşıt kredilerinde bankalar en fazla aracın %75’ini öderken, finansmanın ticari olması durumunda %100 oranında kredi alınabilecektir. Doğal olarak bu husustaki öteki şartlar bankalarınca saklıdır.

Müracaat Nereye Yapılır?

 1. Eğer esnaf kefalet yardımıyla kredi alacaksanız, müracaat esnafında kefilleriniz ve teminatlarınız ile beraber üyesi olduğunuz koopratife,
 2. Halkbank, Vakıfbank yada Ziraat Bankasına (devlet bankalarından) başvurucaksanız KOBİ Bankacılığı bölümlerine,
 3. Bayiilerin anlaşmalı finansman kuruluşlarından kamyon, otobüs kredisi çekmek istiyorsanız satış meydana getiren bayiinin kendisine,
 4. Son olarak bireysel finansman ile kamyon alacaksanız bankaların bireysel satın alan temsilciliklerine başvurmalısınız.

Esnaf Kefalet Kamyon Tır Ağır Araç Kredisi Hesaplama

Esnaf kefalet muhtemelen 500 bin tl. sürücü kredisi için aşağıdaki şartları talep etmesi muhtemeldir.

 1. Esnafın mali durumunun yerinde olması ve çekeceği kredinin taksitlerini ödeyebilecek oranda gelir beyan etmesi,
 2. Ticari kredinin tamamını kapatmaya kafi gelecek kadar gayrimenkul ipotek etmesi,
 3. Kredi ödenmez ise ve temerrüte düşerse, bu kredinin taksitlerini kapatacak öteki üye ortaklar,
 4. Ortak üyelerin (kefillerin) ve müracaat sahibinin sigorta primi yada vergi borcunun bulunmaması,
 5. Satın alınacak ağır vasıtanın proforma faturası ve öteki belgeleri gerekecektir.
 6. Esnaf kefalet ağır vasıta kredisi hesaplama linkinden aylık taksitlerinizi çıkartabilirsiniz.
Esnaf Kefalet Kamyon Tır Ağır Vasıta Kredisi Hesaplama
Esnaf Kefalet Kamyon Tır Ağır Araç Kredisi Hesaplama

Mercedes-Benz Finansman

Mercedes Benz şirketi tarafınca hem sıfır hemde ikinci el araçlarda;

 • Standart ödemeli,
 • Vade sonunda toplu ödemeli,
 • Mevsimsel ödemeli,
 • Ödeme gücüne nazaran üst yapı modeli

modeller belirlemiştir. Bu modellere nazaran kamyonculara en uygun vade ve faiz oranları sunmaktadır. Bununla beraber şirket finansal kiralama hizmeti de sunmaktadır. Ayrıntılara Mercedes-Benz sayfasından ulaşabilirsiniz.

Volvo Trucks Ağır Araç Finansmanı

Dünyanın en iyi ağır araç vasıta firmalarından kabul edilen Volvo şirketi, Türkiye’de çeşitli finansman olanakları ile kamyon şoförlerini Volvo sahibi yapıyor. Ağır araç sektörünün finans uzmanlarınca müracaat sahibine sunulan olanaklardan bazıları şunlardır;

 1. Uzun vadeli destek imkanı sağlanır. Finans uzmanları bir tek finansmanın başlangıcında değil, devamlı destek sunar.
 2. Bankaların kredi limiti korunur. Volvo finanstan çekeceğiniz kredi bankadan alabileceğiniz kredi limitlerini etkilemez.
 3. En iyi araca, en uygun vergi oranları ile en kısa sürede haiz olur ve sözleşme tamamlandığında aracın sahibi olmuş olursunuz.
 4. Eğer finansal kiralama hizmetinden yararlanmak isterseniz, sözleşme bittiğinde aracı geri verebilir yada satın alabilirsiniz.

MAN TopUsed Ticari Krediler

Man finans şirketi da Man grubuna bağlı olan ve şirketten temin edilecek olan araçlar için finansman imkanı sunar. Değişik ödeme koşulları, düşük faiz oranları sunan Man şirketi;

 1. Eşit ödeme olanağı,
 2. Kademeli olarak azalan yada kademeli artan model,
 3. Balon ödemeli,
 4. Mevsimsel ödemeli,
 5. Ara ödemeli,
 6. Değişken taksitli

Ağır araç ticari vasıta kredisi imkanı sunmaktadır. Detaylı data için www.man-finance.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Renault Trucks Kamyon Finansmanı

En uygun ve rekabetçi finans çözümleri sunan Renault şirketi, müşterilerinin tüm gereksinimlerini göz önüne alarak yeni ve kapsamlı çözümler sunar. Şirket kamyon satın alacak esnafın tüm harcamalarını ortaya çıkartır ve buna nazaran bir kredi limiti belirler. Bu harcamalara aracın bakımı da dahildir. Renault Trucks’a başvuran esnaflar başka bankalarda ki kredi limitlerini de korurlar. Uzun yol, ağır şantiye, ve dağıtım hizmetleri için ticari vasıta çözümleri için Renault bayilerine başvurmalısınız.

Koç Fiat Grubu Finansman İmkanı

Koç grubu Fiat, Alfa Romeo, Jeep ve İveco marka araçlar için ticari finansman imkanı sunar. Eşit, artan, ara, balon, taksit ertelemeli ve yarısı peşin yarısı bir yıl sonrasında tek ödemeli kredi imkanı sunar. Üstelik Koç Fiat grubu, çiftçilerimiz için 1 yıl geri ödemesiz, %30 oranında peşinatlı ve 36 ay vadeli ticari vasıta finansmanı sunmaktadır.

Koç finans 60 ay vade ve ticari aracın yüzde yüzüne kadar kredi olanağı sunmaktadır.

Türkiye Finans

Türkiye finans kuruluşu sıfır ve ikinci el BMC, Mercedes-Benz, Ford, İveco, Volvo, Renault, Man, Dodge benzer biçimde ticari vasıta alımlarında;

 • Sıfır kilometre araçlar için anahtar teslim fiyatının %80’i oranında,
 • İkinci el kullanılmış araçlar içinse kasko fiyatının %50’di kadar kredi vermektedir.
Ağır Araç Kamyon Kredisi Veren Bankalara Başvurabilirsiniz.

Lüzumlu Evraklar Nedir?

 • Tüzel Kişiler İçin
 • Gerçek Kişiler İçin
 • Oda sicil kaydı
 • İmza sirküleri
 • Müessese, ortaklık yapısını gösteren ve son ana para değişikliğini gösteren tecim sicil gazeteleri
 • Ortakların N.C. fotokopileri
 • Birleşke üyelik belgesi
 • Vasıta sıralaması (ekinde plaka-marka-model sıralaması olan K, C2 belgesi benzer biçimde)
 • Devam eden işlere ilişik sözleşmeler ve tamamlanan-devam eden işler tablosu
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Tamamlanan yıla ilişik kurumlar vergisi beyannameleri ve makbuzları
 • Tamamlanan yıla ilişik yılları ilişik detay mizanları
 • Son dönem geçici vergi beyannamesi ve makbuzu
 • Son dönem detay mizan
 • Oda Sicil Kaydı,
 • Müessese, ortaklık yapısını gösteren ve son ana para değişikliğini gösteren tecim sicil gazeteleri
 • İmza beyannamesi
 • Ortakların nüfus cüzdan fotokopileri
 • Birleşke üyelik belgesi
 • Vasıta sıralaması (ekinde vasıta kartı olan K, C2 belgesi benzer biçimde)
 • Devam eden işlere ilişik sözleşmeler ve tamamlanan-devam eden işler tablosu (inşaat şirketleri)
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Tamamlanan son 3 senenin gelir vergisi beyannameleri ve makbuzları
 • Son Dönem Geçici vergi beyannamesi ve detay mizanı

Nakliye aracı satın almak isteyen esnaflarımız, ister kooperatife, Devlet bankalarına, öteki finansman kuruluşlarına müracaat yapabilirler.

Esnaf kefalet kredisi
Esnaf kefalet kredisi lüzumlu evraklar

Esnaf Kefalet Faizsiz Kredi Veriyor Mu?

Esnaf kefalet kredilerinden yararlanan yurttaşlarımız çoğu zaman düşük faizli ve bankalara nazaran daha uygun fiyatlarda kredi alabilirler fakat faizsiz kredi veriyor mu sorusu negatif yanıtlanmaktadır. Kısaca esnaf kefalet kredileri faizsiz kredi imkanı tanımamaktadır. Bu mevzuyu bir yardım ile ele alacak olursak eğer; 50 bin lira tutarındaki bir kredi için esnaf kefaletten yararlanan yurttaşlarımız 60 ay vade ile başvuruda bulunmuş oldukları kredilerin aylık ödeme miktarı 823 Türk Lirası olacaktır. Eğer kredi başvurusunda bulunan kişi 20.000 Türk Lirası için başvuruda bulunmuş ise ve vade türünü aynı şekilde seçmiş ise her ay ödeyeceği meblağ 333 Türk Lirası değerinde olacaktır. 10.000 değerinde kredi için esnaf kefalet kredilerini yeğleyen yurttaşlarımız 60 aylık vade ile 166 Türk Lirası değerinde ödeme yapacaklardır.

2021 senesinde Birleşke ortağı olanlar bağlı oldukları kooeratifleri, ortak olmayanlar ise Halkbank şubelerine giderek faizsiz kredi alabilir. Ustalık belgesine haiz olan, vergiden muaf meslek kollarında etkinlik gösteren ve girişimcilik belgesi sahibi olan esnafımıza yönelik olarak verilen faizsiz bir kredi kampanyası bulunmaktadır. Faizsiz esnaf kredisi hakkında detaylı data alarak derhal kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisinin Harcamaları Nedir?

Esnaf kefalet kooperatiflerinde üyeliği bulunan yurttaşlarımız kredi çekmek istediklerinde belirli harcama kesintileri olacaktır. Bu kesinti oranları ise aşağıda maddeler halindedir.

 • %1,5 Harcama karşılığı kesintisi
 • %1 Kredi risk fonu kredisi
 • %1,5 bloke sermayesi için kesinti (eğer krediyi çeken esnaf bu tutarın geri ödenmesini isterse bu durum sonrasında mümkün olacaktır)
 • %0,5 Üst kurum katılım oranı kesintisi (binde beş) olmak suretiyle toplamda %4,5 oranında olmaktadır.

Belirtmiş olduğumuz maddelerden yararlanabilmek için elbet ki esnaf ve kefalet kooperatiflerine üye olmayanlar yararlanamayacaklardır.

Esnaf Kefalet Kredilerinin Faiz Oranları Nedir?

Esnaf kefalet kooperatiflerine üye olan yurttaşlarımızın kefalet kredilerinden yararlanmak istemeleri üstüne belirli faiz oranları uygulanacaktır. Uygulanacak olan bu faiz oranları ise;

 • 12 ay vade ile çekilen krediler için uygulanacak olan senelik faiz oranı %4 oranında olurken bu oran aylık olarak baz alınmış olduğunda %0,33 oranında olacaktır.
 • 12 aydan uzun vadeler de kredi başvurunda bulunan esnaflarımızdan senelik olarak kesilecek olan faiz oranı %5 olacaktır. Toplamda ödenecek olan faiz oranı aylık olarak hesaplanmış olduğunda %0,41 oranına denk gelmektedir.

Esnaf kefalet kredilerinden yararlanmak isteyen yurttaşlarımızın çekmek istedikleri ticari vasıta kredileri 500.000 Türk Lirasına kadar yükseltilmiştir. Ek olarak iş yeri açmak isteyen yada yeni bir iş yeri satın almak isteyen esnafların çekmek istedikleri kredi oranları da 500.000 Türk Lirasına yükseltilmiştir.  Bunların yanı sıra işletmelerin esnaf kefalet aracılığı ile çekmek istedikleri gerekseme kredilerinin oranları 150 bin Türk Lirasından 200.000 Türk Lirasına yükseltilmiştir.

Esnaf kefalet ticari araç kredileri hakkında data alabilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir