Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama Ağustos- Eylül 2021 Tablosu

Bankalara başvurmak yerine kefalet kooperatiflerinde kredi hesaplaması yaparak 500 bin liraya kadar düşük faizli esnaf kredisi çekme olanağına sahipsiniz. O şekilde ki 2021 senesinde geçerli olmak suretiyle meydana getirilen girişimler sonrasında Devlet destekleriyle Kefalet Kooperatifi tarafınca birçok Kredi, bağışlama ve teşvik verilmesi planlanmıştır ve bu planlamalar doğrultusunda bir oldukca düzenleme hayata geçirilmiştir. Bir oldukca proje ise gündeme getirilmiş fakat hayata geçirilmemiştir hayata geçirilmeyen projeler elbet ki öyleki kalmayacak gündeme yeniden getirilerek masaya oturtulacak ve hayata geçirilecektir. Devletimizin yapmış olduğu düzenlemeler 2021 senesinde da devam etmekte ve destek sunar ve teşvikler verilmeye devam etmektedir. Hükumet 2021 senesinde esnafa 500 bin lira işyeri ve ticari vasıta kredisi vermektedir.

Esnaflarımızın 2021 senesinde verilecek olan esnaf kefalet kredilerden yararlanmak isteyen esnafların ilk yapmaları ihtiyaç duyulan şey esnaf kefalet kooperatiflerine üye olmalıdır. Üyelik işlemleri için sitemizde bulunmakta olan Esnaf kefalet kooperatifi üyelik şartları ve müracaat evrakları adlı yazılardan informasyon alabilirsiniz. Özetlemek gerekirse anlatmak gerekirse esnaf kefalet kooperatifine üye olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekecektir. Eğer yabancı ülke vatandaşı iseniz Türkiye’de etkinlik göstermekte olan bir kuruluşunuz olması şarttır. Esnaf kefalet kredisi hesaplama işlemi yapmadan ilkin çekeceğimiz rakamda mutabık olmamız ve kefillerimizi bulmalıyız. Doğal olarak öncesinde bankalara bakmak gerekirse;

Esnaf kefalet kredi hesaplaması
Esnaf kefalet kredi hesaplaması

Esnaf Kefalet 30 Bin TL. Sıfır Faizli Esnaf Kredisi

Devletimizin gündeme getirmiş olduğu bir öteki proje ise kefalet kooperatiflerinin 2021 senesinde Halk Bankası desteğiyle vermiş olduğu kredilerin 30 bin liralık kısmını sıfır faizli esnaf kredisi olarak vermesidir. 2021 senesinde da bu durum geçerli olarak devam etmektedir. Esnaf kefalet kredilerinden yararlanmak isteyen esnaf ve girişimcilerimizin ilk olarak birleşke üyeleri olmaları birinci koşul olarak aranacaktır. Proje halinde olan ve ileriki zamanlarda hayata geçirilen  ve birçok esnafımıza verilmiş olan faizsiz 30.000 lira esnaf kredisinden yararlanmak isteyen esnaflarımız bütçede para kalmaması sebebiyle faydalanamadılar. Bunun üstüne Kefalet Kooperatifi ve Halkbank için hükumet 2021 yılı için de bu projeyi masaya oturtturmuş ve Yeni bir buçuk programı yardımıyla 2021 senesinde verilecek olan faizsiz 30.000 lira kefalet kredisi bütçe olanakları dahilinde verilmiştir. Aynı şekilde bu proje 2021 senesinde da gündeme getirilmiş ve hayata geçirilmiştir. Bütçe dahilinde esnafa sunulan sıfır faizli esnaf kredileri yardımıyla oldukca sayıda esnafımız başvuruda bulunmuş ve gereksinimlerini karşılamışlardır.

30 bin lira sıfır faizli esnaf kefalet Halkbank kredisinden yararlanmak için kooperatif üyeliğinizi yaptırın. Müracaat tarihleri bildirildiğinde derhal Halkbank şubelerine Halkbank Faizsiz Esnaf Kredi Başvurusu yapın. Yukarıda anlatılmakta olan Halk Bankası esnaf kefalet 30 bin lira faizsiz esnaf kredisi haricinde birleşke tarafınca 9 değişik sektörde üyelerine hususi düşük faizli kredi verilmektedir. Bilinmiş olduğu benzer biçimde esnaf ve sanatkarlar ile ilgili kredi desteği veren devlet bankası Halk Bankası’ dır. Bu krediler aynı Kosgeb’ in verdiği 150 bin TL limitli kredilere benzetmektedir. 

Bu krediler şunlardır;

Esnaf Kefalet 2021 İşletme Kredisi ve Şartları

Belirtilmiş olan bu krediler de kooperatiflerden aldıkları genel kredilerden bir tanesidir. Kefaletten kredi iyi mi çekilir? Esnaf kefalet kredilerinde diğerler başvurdukları ilk kredi paketidir. Esnaf ve kefalet kredilerinin aslolan kullanım amacı döner ana para ve Esnaf sanatkarların ham madde gereksinimlerini tedarik etmek için olsa dahi,  İşletme Kredisi birçok esnaf tarafınca genel yaşamın gereksinimleri neticesinde alınmakta ve kullanılmaktadır.

Esnaf Kefalet İşletme Kredisi Hesaplama ve Faiz Oranları

Kredinin vadesi 1 ile 60 ay içinde olup, faiz oranları ise 1 senelik vadede senelik %4, 1 yıldan 5 yıla kadar olan vadede ise senelik %5 oranlarında verilmektedir. Bir esnafa 2021 senesinde lüzumlu şartları taşıması halinde en fazla 150 bin lira işletme kredisi verilebilir. LİMİT 200 bin lira oldu.

Mesela 100 bin TL krediyi 4 yıl vadeli olarak çekerseniz, ödemeniz ihtiyaç duyulan faiz oranı %5 olduğundan (senelik) aylık geri ödeme tutarınızı hesaplayalım.

 • Ödemeler 3 aylık olduğundan dolayı 3 aylık ödeme tutarı : 8.058,34 TL
 • Kesintiler sonrası ele geçen meblağ : 93.000,00 TL 
 • Geri ödeme tutarı : 118.591,09 TL

Lüzumlu şartları taşıyorsanız, derhal kredi başvurusunda bulunarak 200 bin TL üst limitli krediyi kullanabilirsiniz.

Esnafa Hususi İskonto Kredisi Hesaplama

Esnafa hususi iskonto kredisi denildiği vakit bu kredi türünü direk indirimli kredi olarak düşünebiliriz bundan dolayı İskonto kelime anlamıyla İNDİRİM anlamına gelmektedir.Fakat düşündüğümüz benzer biçimde indirimli kredi değil daha azca vade ile daha ufak rakamlarda çekilebilecek olan bir kredi türüdür. Esnaflarımızın devamlı büyük giderler için gereksinim duymuş olduğu finansman desteğine değil bazı zamanlarda oldukca daha ufak rakamlarda gereksinim duymuş oldukları finansman desteğine gereksinim duymaktadırlar. İşte bu kredi de tamda öyleki bir kredi türüdür. Esnafa hususi iskonto kredisinin amacı TESKOMB (Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkezi Birlikleri) tarafınca esnafımızın kısa süreli ve ufak ihtiyaçlarının teminidir.  Limiti her ne kadar öteki krediler benzer biçimde olsa da, kullanım alanı daha oldukca 10.000 ila 20.000 lira civarlarındadır. Ek olarak ufak ihtiyaca yönelik olması sebebiyle en fazla 9 ay süre ile vadelendirilebilmektedir.

esnaf-iskonto-kefalet-kredisi-2017
Esnaf-iskonto-kefalet-kredisi-hesaplama

Kredi kartından ve eksi bakiyeden para çekmek, yastık altında ki ufak altınları bozdurmak yada tanıdıklarınızdan kredi çekmek ve kara kara düşünmelere artık son tüm bunların yerine esnafımızın darda olduğu günlerde imdadına yetişmek amacıyla iskonto kredisi verilmektedir. Bu kredi türü ile öteki kredi türleri karşılaştırılmış olduğunda aralarındaki tek farkın öteki finansal desteklerden daha kısa sürede ve daha kısa vadeli olmasıdır.

10 bin TL krediyi 8 ay vade ile kullandığınızda aylık 1250 TL taksit ödemesi yaparsınız. Doğal olarak kredilerin mevcut faiz oranlarını da hesaplamak gerekmekte.

Aylık Eşit Taksitte İşletme Kredisi Hesabı

Aylık eşit taksitte işletme kredisinin esnaflara sunmuş olduğu kredi paketi de yukarıda anlatılan işletme kredisi ile nerede ise aynı özelliklere haizdir. Aylık taksitle işletme kredisi paketinin işletme kredisinin sunmuş olduğu yada iskonto kredisinin sunmuş olduğu kredi paketlerinden değişik olarak vade süresinin 24 aya kadar sınırlandırılmış olmasıdır. Aylık eşit taksitle işletme kredisi 24 ay ile sınırlamıştır. Faiz oranları ve maksimum verilebilecek miktar ise gene yukarıda ki kredi paketleri ile aynıdır.

aylık-eşit-taksitli-kefalet-kredisi
aylık-eşit-taksitli-kefalet-kredisi

Kimi zaman kredi ödemelerinde değişik şartlar sunulabilir. Mesela ilk aylarda taksit ödemelerimiz yüksek tutarlarda olurken, ödeme yıl sonuna doğru azaldığından taksit tutarı da azalacaktır. Ya da ilk aylarda düşük taksit ödeme seçeneğini seçerseniz yıl sonunda taksit miktarlarınız artar. Sadece bu işletme kredisinde taksit miktarları her ay eşit ödenmektedir. Doğrusu krediyi çekerken size bir faiz oranı sunulur. Bu faiz oranı aylara bölünerek aylık taksit hesaplanır. 12 aylık ya da 24 aylık vadeler ile kredi çekebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Tesis Kredisi

Esnaf kefalet tesis kredisinin amacı üyelerin yeni iş bölgeleri için döşem ve makine alımları ile öteki giderler için finansmana gereksinim duyan ve kredi temin etmek amacıyla başvuruda bulunan esnaflara hususi verilmesidir. Doğal olarak gene bu kredide ötekiler benzer biçimde genel esnaf gereksinimleri içinde kullanabilmektedir.

Tesis kredileri ve faiz oranları

Hemen hemen iş yeri açmayan girişimcilerden bazıları, bu kredi desteğini KOSGEB’in girişimci desteğine benzetmektedirler. Kosgeb’in girişimci desteğine benzediği kaçınılmaz bir gerçektir. Fakat esnaf kefalet tesis kredisine müracaat yapmış olduğunuzda 2 ila 5 yıl içinde vade farkı verilir ve kredi limiti 200.000 TL. limitlidir. Bu limit geçmiş olduğumuz yıl 150.000 Lira iken bu yıl meydana getirilen yeni düzenlemeler neticesinde 200.000 Türk Lirasına çıkarılmıştır.

Krediden faydalanabilmek için Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine ortak olmak gerekmektedir. Mesela; 200 bin TL kredinizi 5 yıl vadeli olarak çekmiş olun. Size sunulan faiz oranını da ilave edin. 5 yıl vadeden 12*5= 60 ay vade olmuş oluyor. 200.000/60= 3,333 bin TL aylık ödeme yapmanız gerekiyor.

Hayvan alıp, koyun yada keçi yetiştiriciliği yapmak istiyor iseniz hayvan kredisi isminde olan içerikten informasyon alınız.

Otobüs, Kamyon, Taksi Satın Alma Kredisi

Sürücü ve taşımacı esnafımıza hususi otobüs, kamyon, taksi satın alma kredisi verilerek  vasıta almaları için finansman sağlanmaktadır. Bir nevi taşıt kredisi veren bankaların otomobil ve vasıta kredileri gibidir. Desteğin aslolan amacı sıfır kilometre araçlar içindir sadece bazı araçlarda kural dışı olarak ikinci ele de destek verilmektedir. Minübüs, otomobil ve kamyonlar için 3 yaşına kadar, otobüsler içinse 5 yıla kadar 2. el taşıt kredisi verilebilmektedir.

Esnaf Kefalet Sürücü Kredileri

Kredi Halkbank tarafınca ödenir ve satın alınan araca rehin konur. Ek olarak aracın kasko sigortası da Halkbank tarafınca yapılır. Kredi ödeme süresince bu sigorta mecburi olarak devam eder. Limit 60 ay vadeli 500 bin lira çıkarıldı. Taşımacılık alanında verilen kredilerin faiz oranları genel olarak hep yüksek oluyor. Ek olarak ikinci el alımlarına da olanak tanınması mühim bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Yukarıdaki görselde ifade edilmiş olduğu benzer biçimde, kredi başvurusunda bulunabilmek için ilgili esnaf odasına kayıtlı olmak gerekiyor.

Esnaf Sanatkar İstihdam Destekleme Kredisi

Esnaflarımız için ekonomide istihdam sağlamalarını teşvik etmek amacıyla 2021 senesinde verilmekte olan ve 2021-2021 yıllarında da verilecek olan kredi desteğidir. Yüksek limitlerde çekebilmek için üye kefil gerekebilir. İstihdam kredisinin ilk 12 ayı (1 yıl) ödemesiz olup, toplamda 3 senelik ödeme süresine haizdir.

İstihdam Destekleme Finansmanı

Esnaf İstihdam Kredisi ile bilirkişiler tarafınca raporla tespiti yapılacak olan işyeri için lüzumlu 2. el makine ve teçhizat alımları içinde kullanılabilmektedir.  İstihdam kredisinde esas olan ülke ekonomisine katkı sağlamaktır. Kredinin üst limiti 150 bin TL’ dir. 1 yılı ödemesiz olduğundan 2 yıl vadeli demek daha doğru olacaktır. Vasıta, gereç ve teçhizat alımlarında kullanılabilecek olan bu krediden faydalanabilirsiniz.

Kamyonet ve Servis Araçları için Verilen 2021 yılı Kefalet Kredisi

Kent içinde taşımacılık meydana getiren ve okul minibüsü çeken esnafımız için, 3 yıl vadeli olarak verilmekte olan bir kredidir. Şartlarından bahsetmemiz gerekirse;

Servis yenileyen ve kamyon alacaklar için kredi hesaplaması
 1. Kent içi taşımacılık meydana getiren yada okul minibüsü işi yapıyor olmanız,
 2. Kullandığınız aracın minimum 10 yaşlarında olması,
 3. 2 birleşke üyesi kefil getirmeniz,
 4. Aracın kaskosu Banka tarafınca yapılır,
 5. Kredi vasıta satın alındığında kesilen faturaya binaen otomotiv firmasına ödenmektedir.

Kredinin üst limiti 150 bin TL’ dir. 2. el vasıta alımlarına da olanak tanımaktadır.

İhracat Destekleri

Üretim sektöründe etkinlik gösteren ufak ve orta ölçekli işletmelerin yurt dışına ürün göndermeleri, gereksinimlerini karşılamaları ve dış ticarete yönelik finans gereksinimlerini karşılamaları amacıyla esnaf kefalet ihracat kredileri verilmektedir.

kooperatif ihracat kredisi
Birleşke ihracat kredisi

Kefalet üyesi olan üreticiler, 12 ay geri ödemesiz ve toplamda 4 yıl vadeli 150 bin lira limitli dış tecim ihracat kefalet kredisinden 2021 yılı içinde faydalanabilirler.

Sanayi
Endüstri esnafı için kefalet kredisi

Vasıta Tamirat Desteği

Esnaf ve Sanatkarlarımızdan şoförlük mesleğini icra edenlere araçlarının tadilat ve bakımları için sağlanmakta olan kredi desteğidir. Bu destekten yararlanmak isteyen esnafların geçimlerini şoförlükten sağladıkları bir meslek kolunda hizmet vermeleri şarttır.

esnaf kooperarif araç tamirat kredisi
Vasıta Tamirat Birleşke Finansmanı

Mesela bakkal dükkanı işleten ve birleşke üyesi olan Mehmet bey işyerine mal alımında kullandığı pikap ve kamyoneti için bu krediden faydalanamaz. Esnafkredi.net adlı sitemizde daha ilkin bu mevzuyu anlatmıştık. Esnafımıza verilen kredi ve destekler temalı yazıda bulabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Lüzumlu Evraklar

 • İşyerine Ilişik Vergi Levhası (Aslı ve Fotokopisi)
 • Bağkur yada SGK Sigorta belgeleri fotokopileri
 • Muhasebeden alınacak son dönem işyeri hesap özeti
 • Esnaf sicil belgelerinin fotokopi ve asılları
 • Şoförler için vasıta ruhsatı ve fotokopisi
 • Ortaklık beyannameleri (kooperatiften alınabilir)
 • Nüfus Müdürlüğünden İkametgah Belgeleri
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Oda etkinlik belgeniz (odalardan alınabilir)
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 4 tane fotoğraf
 • İşyeri Ortakları mevcut ise Ortaklık evrakları (Kefalet Kooperatifinden Temin Edilebilir)

Kefaletten kredi çekemeyenler için En düşük faizli konut kredisi veren bankalar adlı yazımızda gelir belgesiz krediler de mevcuttur. Yukarıda esnaf ve sanatkarlarımız için 2021 senesinde verilecek olan kredi ve destek sunar tek tek maddeler halinde görselleri ile beraber yayımlanmıştır. Bu krediler teskomb.org.tr adresinde daha detaylı bir şekilde belirtilmiş olup, site içeriğimiz yalnız bilgilendirme amacıyladır. Tüm esnaflarımızın Esnaf Kefalet Birleşke Kredisi 2021 Şartları hakkında sorularınızı yanıtlamaktan onur duyarız. Eğer bu kredi ve destek sunar size uygun değil ise, internet sitemizden KOSGEB ve öteki kuruluşların verdiği kredilere ve hibelere derhal başvurabilirsiniz.

Lüzumlu evraklar ile esnaf ve sanatkarlar kooperatifine ortak olduktan 6 ay sonrasında kredi başvurusu yapabilirsiniz. Evraklarınız ile beraber yönetim kurulu başvurunuzu inceleyecektir. Eğer kredilendirmeye uygun görülürseniz evraklar Halkbank’a gönderilecektir. Banka da meydana getirilen haber alma sonrasında kredi almanıza engel herhangi bir durum tespit edilmezse banka tarafınca kredi verilecektir. Kredilerin düşük faizli olması, faizin kalan kısmının devlet tarafınca karşılanmasından meydana gelmektedir. Bu aşamada birleşke bankaya karşı ortaklarına kefalet vermektedir. Kredi notum düşük bankalar bana kredi vermez diye düşünmeyin. Birleşke kefaleti ile alınan kredilerde, birleşke bankaya karşı size kefalet etmektedir.

Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu

Sadece kredi limitlerinde değişim yapılmış oldu. Esnaf ve sanatkarlarımızın talepleri doğrultusunda vadelerde ve kredi üst limitlerinde bazı değişikliklere gidildi.

Esnaf Destek Kredisi; 150 bin liradan 200 bin liraya çıkarıldı.

Esnaf İşyeri Satın Alma Kredisi : 500 bin lira limitli olarak 120 ay vadeli verilecek.

Esnaf Ticari Taşıt Kredisi; 500 bin lira limitli 60 ay vadeli olarak verilecek. Tüm esnafımıza hayırlı ve uğurlu olsun.

Bu kredilerden size uygun olanları kullanabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu
Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu

2021 senesinde bu faiz oranları ile binlerce esnafımız finansman imkanı buldu. Bununla beraber daha ilkin çekilen kredilerin faizleri silinerek yapılandırma uygulandı. Eğer 4 yıl vade ile 2021, 2021, 2021, 2022 yıllarında ödemek suretiyle 500.000 TL. kredi çekerseniz hesaplama işlemi şöyleki olacaktır;

 • Ödeme aralığı : 3 ayda bir ödenecek.
 • Faiz oranı : Senelik %6 Aylık %0,5
 • Risk ana para oranı; Yüzde 1
 • Tüm harcamalar : Kredinin %2’si,
 • Kefalet hisse oranı: Yüzde 1,
 • Ödenecek taksit adedi : 16,
 • Aylık ödeme tutarı; 31.250 TL.

Ufak ve orta ölçekli esnafımız için 4 tane hesaplama formu hazırladık. Esnaf kefalet kredi hesaplama formülleri Daha oldukca bakkal, oto endüstri, şarküteri sahipleri, büfeler, kuruyemişçi, giyim ve ayakkabı mağazası sahipleri, tamirciler benzer biçimde kollarda yer edinen esnaflarımız bu kredilerin hesaplamalarını inceleyebilirler.

Şartlarınız hangi formüle uygunsa kefalete bu kredi için müracaat yapabilirsiniz. Verilen mevzular çeşitlilik arz etmektedir. Taşımacılık sektöründe vasıta alımları, makine ve teçhizat alımları, iskonto ve işletme kredisi benzer biçimde kredilerden faydalanabilirsiniz. Doğal olarak bir kez daha ilgili odaya kayıt yaptırmanız icap ettiğini hatırlatalım. 2021 senesinde lüzumlu evraklarla beraber en yakın kooperatife müracaat yapabilir ve kredinizi çekebilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir