Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? Üyelik için Gerekli Evraklar (YENİ)

Devletimizde bulunan esnaflarımızı ve bununla birlikte sanatkarlarımızı desteklemek için devlet tarafınca düzenlenmiş olan ve bununla birlikte sağlanan desteklerin sunulması açısından düzenlenmiş kaynakların kullandırılması açısından Halk bankası aracı olmuştur. Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyelik Şartları ve Lüzumlu Evraklar nedir? Esnaf kefalet tarafındna kredi desteklerinden yararlanmak isteyen esnafları bu soruların yanıtını aramaktadır. Her sınıfın ve sektörün kendine nazaran bir birleşke ve vakfı olduğu benzer biçimde, esnaflarımız içinde Devlet destekleri elde eden ve kefalet kefil olan birleşke esnaf kredi kooperatifleridir. Bu birleşke yardımıyla üye olan esnaf ve Sanatkarlarımız birçok pozitif ayrıcalıktan yararlanarak, Kamusal Destek, Bağışlama, Teşvik, Sıfır Faizli Kredi, Güvence Mektubu benzer biçimde finansal desteklerden faydalanabilmektedirler. Bu yazımızda  Esnaf kefalet kooperatifine üye olmak isteyen esnaflarımız için üyelik şartları, lüzumlu evrakları ve üye olmak için yapılmasını gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

1. Esnaf Kefalet Kooperatifi Nedir?

Esnaf Kefalet Kooperatifleri Ufak ve Orta boy işletme sahiplerinin finansal gereksinimlerini karşılamak amacıyla kurulmuştur. Tecim siciline kayıt olarak tüzel kişilik kazanmıştır.

2. Yönetim Ekibi ve Başkanı Kimdir?

Esnaf Kefalet başkanı Sayın A.Kadir GÜL beyefendi ve 5 tane Genel Başkan vekili bulunmaktadır. Kooperatifte şuan etken olarak Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu İsminde 2 kurul bulunmaktadır ve Başkan vekilleri haricinde yönetim kurulunda Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir benzer biçimde büyük şehirlerimizin birleşke başkanları görevlidir. Denetleme kurulunda ise değişik 5 görevli bulunmaktadır. Yönetim ve Denetim Ekibinin tümü Esnaf Kefalet Birleşke üyesidir. Ek olarak her iki kurulun üstünde Genel Kurul mevcuttur.  Yönetim Kurulu Üyeleri aksi belirtilmedikçe en fazla 4 yıl süre vazife yaparlar.

3. Esnaf Kredi Kooperatifi İşleyişi Nasıldır?

Üstten alta doğru sıralamak gerekirse, Birleşke yönetimi aşağıda ki gibidir.

 • Genel Başkan
 • Başkanlık Divanı
 • Genel Müdür
 • Teftiş Kurulu Başkanlığı,
 • Hususi Kalem Müdürlüğü,
 • Mevzuat Uygulama ve Geliştirme Müdürlüğü,
 • AB ile İlişkiler Strateji Geliştirme Müdürlüğü
 • Araştırma Geliştirme ve İzleme Değerlendirme Müdürlüğü,
 • Basın ve Halkla İlişkiler, İdari ve Mali İşler Müdürlükleri ile kurulmuştur.

Kooperatifin Halkbank aracılığı ile üyelerine sağlamış olduğu bir avantaj aşağıda ki görselde görüntülenmektedir.

Esnaf Kredi Kooperatifine Nasıl Üye Olunur
Esnaf Kredi Kooperatifine Iyi mi Üye Olunur

4. Esnaf Kefalet Kooperatifine Iyi mi Üye Olunur?

Eğer birleşke üyesi olmak istiyor iseniz, bir ticari etkinlik ile resmi olarak ilgilenmeniz şarttır. Aşağıda maddeler halinde Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyelik Şartları yer almıştır.

 1. T.C. Vatandaşı olmak.
 2. Eğer yabancı bir ülkenin vatandaşı iseniz, Devletimizde tecim yada sanatla ilgili bir sektörle uğraşıyor olmak.
 3. Çağdaş Hakları kullanmaktan engelli olmamak. (Bu kapsamda Yargı Almamış Olmak)
 4. Vergi mükellefi olmanız yada vergiden muaf olmanız şarttır.
 5. Başka bir Esnaf Kooperatifine üye olmamak,
 6. TOBB bünyesinde ki odalara kayıtlı olmamak Esnaf Kredi Kooperatifi üyelik şartları arasındadır.

Devletimizde vergi mükellefi olan tacir ve esnaf sanatkarlar, 2 değişik sisteme tabidirler. Bunlardan birincisi esnaf sicili iken, diğeri tecim sicilidir. Esnaflar Esnaf Kooperatifine üye olurlar ve bir kısmı rahat usul vergi öderken, bir kısmı ise etkinlik gösterdiği alana nazaran deftere doğal olarak, rahat vergi benzer biçimde esnaf vergilendirme usullerine tabidirler. Sadece tecim odalarına üye olanların vergilendirme usulleri ve mevzuatları esnaflardan farklıdır. Genel anlamda firmalar bu sicile kayıt olurlar ve bu kişiler tecim odalarına kayıt olurlar. İşte bu kişiler Esnaf Kefalet Birleşke üyeliğine kabul edilmezler.

5. Esnaf Kefalet Birleşke Üyeliği İçin Lüzumlu Belgeler Nedir?

Yukarıda ki şartları taşıyan tüm esnaflarımız yaşamış olduğu şehirde bulunan TESKOMB başkanlığına giderek koop. üyeliği yaptırabilir. Bunun için lüzumlu evraklar sıralaması aşağıda belirtilmiştir.

 1. Vergi mükellefi olduğunuzu gösterir evraklar,
 2. Kimlik belgesi ve fotokopisi,
 3. Üye olmak için hazırlanmış talep dilekçesi,

ÜYELİK DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ;

… ESNAF VE SANATKARLAR KREDİ KOOPERATİFİ BAŞKANLIĞINA

…. ili ve ….. İlçesinde ……………………. adresinde bulunan Yılmaz Tecim ve Dayanıklı Tüketim Malları Firmasının sahibiyim. İşyerimi yeni açtım ve bu kapsamda 06/07/2005 tarihindeki 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunun ilgili maddeleri uyarınca üyelik şartlarını taşımaktayım. Bu kapsamda ticari faaliyetlerime ilişkin evraklar, ikamet belgelerim ve kimlik belgem dilekçemin ekinde mevcut olup, … Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi üyeliğimin yapılması hususunda;

Gereğini arz ederim.                                                                                      Esnaf Adı Soyadı İmzası


Yukarıda belirtilen Esnaf kefalet kooperatifi üyelik dilekçe örneğini Word formatında indirebilirsiniz.

Bu dilekçeyi üye olmak istediği il yada ilçede ki Birleşke Başkanlığına arz eden esnafımızın üyeliği en geç 15 gün içinde gerçekleşecek ve gerçekleşmemesi durumunda ise, birleşke üyeliğine hangi sebeple kabul edilmediği hakkında kendisine informasyon verilecektir.

Halkbank tarafınca üyelere hususi olarak verilen 30 bin lira sıfır faizli Esnaf Kredisinden faydalanabilirsiniz.

Esnaf Kefalete üye olanlar 200 bin liraya kadar çeşitli kredi paketlerinden yararlanarak Esnaf Kredisi kullanabilirler. Bu krediler için esnaflarımızın ticari durumlarına nazaran vade yapılırken, birleşke üyesi kefilde talep edilebilmektedir.

Bu sayfadan Esnaf kefalet kredisi hakkında detaylı informasyon alabilirsiniz.

Esnaf kefalet kredisi
Esnaf kefalet kredisi

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti Ne Kadar?

Esnaflar bağlı bulunmuş oldukları esnaf kefalet odalarına giderek kredi çekmek istediklerini dile getirip talep etmiş oldukları kredi tutarlarını belirteceklerdir. Fakat bankalardan ziyade esnaf kefalet kooperatiflerine başvuruda bulunacak olan vatandaşlar esnaf kefalet kredisi limitlerini merak etmektedir. Meydana getirilen yeni düzenlemeler dahilinde esnaflar için yeni kararlar alınmıştır. Ticari vasıta kredilerinde, dükkan açmak isteyen yada yeni işyeri satın almak isteyen esnaflarımız için verilecek olan kredi tutarlarında ve işletmelere ilişkin olan gerekseme kredilerindeki limitlerde değişimler yapılmıştır. Meydana getirilen bu yeni düzenlemeler doğrultusunda esnaflar ticari faaliyetteki gereksinimlerini oldukça daha rahat bir halde karşılayabileceklerdir. Esnaf kefalet kredilerinin limitleri ise;

 • Ticari vasıta kredileri için 500.000 Türk Lirası
 • Dükkan açma yada yeni işyeri satın alma kredisi 500.000 Türk Lirası
 • İşletmelere ilişkin gerekseme kredisi için 200.000 Türk Lirası limit belirlenmiştir.

Esnaf kefalet kredisi limitleri belirtmiş olduğumuz doğrultuda olurken bununla birlikte 60 ay vade olanağına haizdir. Ek olarak 60 ay vadesi olan bu kredi türlerinin  faiz oranları ise;

 • 12 Ay ve daha kısa sürede çekilmiş olan kredi tutarlarının senelik faiz oranları %4 olurken
 • 12 Aydan daha uzun sürede çekilmiş olan kredi tutarlarının senelik faiz oranları ise %5 olarak belirlenmiştir.

Meydana getirilen bu düzenlemeler doğrultusunda esnaflar düşünülerek hareket edilmiştir. Haziran ayından sonrasında esnaflar için meydana getirilen düzenlemelerde herhangi bir değişim meydana gelmediği taktirde 2021 yılına kadar esnaf kefalet kredilerinin faiz oranları durağan(durgun) bir halde devam edecektir. Ek olarak yeni bir iş yeri açıyorsanız eğer ve esnaf kefalet kooperatiflerine üye olmak istiyorsanız ve kayıt işlemlerinizi gerçek usul kişi şirketi olarak yapacaksanız 600 Türk Lirası civarında bir ücret ödemesi yapacaksınız. Eğer açacağınız kişi şirketine ilişkin birden fazla nace kodu var ise o vakit her kod için 500 Türk Lirası civarında ücret ödemesi yapmanız gerekecektir. Hem de esnaf kefaletten kredi çekmek için başvuruda bulunmuş olduğunuzda etkinlik göstermiş olduğunuz alan da oldukça ehemmiyet taşımaktadır.

Esnaf kefalet kooperatiflerine ilk olarak lüzumlu olan evraklarla beraber üye olmanız gerekmektedir. İşletmenizi açtıktan 6 ay sonrasında kredi başvurusu yapabilirsiniz. Kredi başvurunuz yönetim kurulu tarafınca incelenecek ve netice 15 gün sonrasında size yazılı olarak bildirilecektir. Netice eğer olumluysa kredi başvurunuz bankaya gönderilecektir. Banka tarafınca lüzumlu araştırmaların yapılmasından sonrasında ortak belirlenen tutarlarda kredilendirilecektir. Esnaf kredi hesaplama tablosu içeriğimizi inceleyebilir ve ödeme planları hakkında detaylı informasyon alabilirsiniz. Ödemeler 3 ayda bir banka şubelerine yapılmaktadır. Kredi birleşke tarafınca değil, banka tarafınca verilmektedir. Bu aşamada birleşke ortaklarına yalnızca kefalet etmektedir. Kredilendirme işlemi banka tarafınca yapılmaktadır.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir