Esnaf Kefaletten Nasıl Kredi Çekilir? (2021 KEFİL ŞARTI SAYISI)

Esnaf kefalet kooperatiflerine üye olanlar ve 6 aydır etkinlik gösterenlere yönelik olarak birleşke tarafınca uygun faiz oranları ile kredi verilmektedir. Esnaf kefalet kredilerinde kurum tarafınca sizden güvence talep edilir. Teminatın kafi görülmemesi halinde ise kefil talep edilmektedir. Kefillerin genel olarak işgören ya da esnaf olması talep edilmektedir. İçeriğimizde esnaf kefalet hesaplamaları ile ilgili detaylı informasyon alabilirsiniz. Kredilerin üst limitleri ise kredi türlerine nazaran değişim göstermektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Türk Tecim Kanunun hükümlerince 1951 senesinde esnaf ve sanatkarlar için kurulan devletimizde ilk kez açılmış olan bir kooperatiftir. 1163 sayılı kooperatifler kanunu kapsamında esnaf kefalet kredisi çıkarılmıştır. Bu kredinin çıkarılmasındaki amaç kooperatiflere kayıtlı olan esnaf ve sanatkarların mesleki faaliyetleri için gereksinim duymuş oldukları nakit parayı sağlamaktır. Kooperatiflerin kurulmasındaki aslolan amaç ise kredi ve banka güvence mektuplarını almak için kefil olmak amacı ile kurulmuş olan birleşke türüdür. Devletimizde kredi ve kefalet kooperatiflerinin sayısı bine terfi etmiştir. Bu kooperatiflerin sayının süratli bir halde artış göstermesi sebebi ile mevcut koordinasyonun sağlanması açısından toplamda 32 bölge müdürlüğü kurulmuştur. Bu sebeple tüm birlikler Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB) çatısı altında toplanmıştır.

Esnaf Kefaletten Nasıl Kredi Çekilir? Detayları İnceleyin!
Esnaf Kefaletten Iyi mi Kredi Çekilir? Bilgileri İnceleyin!

Esnaf Kefaletten Iyi mi Kredi Çekilir?

Esnaf kefalet kredilerinden yararlanmak için uymanız ihtiyaç duyulan belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara uyum elde etmiş olduğunuz taktirde kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kredi başvurusunda bulunacak olan esnaf lüzumlu olan şartlara uyum sağlıyor ise bağlı bulunmuş oldukları kooperatiflere yazılı olarak başvuruda bulunmuş olması gerekmektedir. Yönetim kurulu tarafınca başvurunuz değerlendirmeye alınarak 15 gün içinde pozitif yönde yada negatif bir halde değerlendirme sonucu tarafınıza iletilecek ve başvurunuzun pozitif yönde neticelenmesi durumunda Birleşke lüzumlu detayları Halk bankasına iletecektir. Başvurunuz bir kez de banka tarafınca değerlendirmeye alınacak ve başvurunuz pozitif yönde sonuçlanmış olduğunda talep etmiş olduğunuz kredi işlemleri başlatılacaktır.

Esnaf Kefalete Kredi İçin Müracaat Şartları Nedir?

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Halkbank aracılığı ile kredi talebinde bulunan esnaflara kefalet vererek gereksinimleri olan kredi taleplerinin yerine gelmesinde destek olmaktadır. Fakat esnaf kefalet kredisinden yararlanmak için belirlenmiş olan müracaat şartlarına uyum sağlıyor olması gerekmektedir. Belirlenen bu şartlar ise aşağıda maddeler halinde yer verilmiştir.

 • Esnaf ve sanatkar olmak
 • Eş zamanlı olarak birden fazla esnaf ve sanatkarlar kredi ve kooperatifleri ile ortak olamamak
 • Esnaf ve sanatkarlar odasında sicilin olması
 • Kefalet veren kooperatifin bölgesinde bulunan bir adreste oturuyor olmak yada iş yerinizin bulunması gerekmektedir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz şartlara uyum elde eden esnaflar kredi başvurularında bulunabileceklerdir. Kredi başvurusunda bulunacak olan esnaf için kayıtlı olduğu birleşke kefil olarak tek yetkili olan halk bankasına aracı olmaktadır. Bu sayede kredi başvurusunda bulunan esnaf fazlaca daha avantajlı kredi imkanlarından yararlanmış olacaktır. Halk Bankası esnaf kefalet kredisi hakkında detaylı informasyon almak için tıklayınız.

Esnaf kefalet kredisinin faiz oranları düşüktür!

Esnaf Kefalet Kredisi Çekmek İçin Lüzumlu Olan Belgeler

Müracaat yapmak isteyen ve belirtmiş olduğumuz şartlara uyum elde eden esnaf ve sanatkarların belirli evrakları tamamlamaları gerekmektedir. Bahsi geçen bu evraklar ise aşağıda maddeler halinde yer verilmiştir.

 • Vergi dairesi mükellefi olduğunuza dair iki tane belge
 • İki tane nüfus cüzdan fotokopisi
 • İki tane tecim odasına kayıtlı olduğunuzu gösteren belge
 • İkametgah ve Nüfus kayıt örneğini gösteren iki tane belge
 • İki tane esnaf sicil günlük tasdiknamesi
 • Vergi levhasının fotokopisi

Esnaf Kefalet Kredisinin Faiz Oranları

Esnaf ve kefalet kredilerinden yararlanmak isteyen yurttaşlarımız oldukça avantajlı vade seçeneklerinin yanı sıra faiz oranları ile kredi çekebilecektir. Bankaların kredi talebinde bulunan vatandaşlarına sunmuş olduğu faiz oranları ile karşılaştırma yapmış olduğumuzda daha avantajlı faiz imkanlarından yararlanacaksınız. Bu duruma nazaran esnaf kefalet kredisinin 1 yıla kadar olan faiz oranları %4 civarında olurken 1 yıldan fazla süre için çekilecek olan kredilerde uygulanacak olan faiz oranı ise %5 civarında olacaktır. Üst limit olarak belirlenmiş olan kredi tutarı ise 200.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Kredi çekmek isteyen esnaf yada sanatkarlar için sunulan vade ise 5 yıl olarak belirlenmiştir.

Halk Bankası Esnaf Kefalet Kredisi İçin Lüzumlu Evraklar Nedir?

Esnaf Kefalet Kooperatiflerinin anlaşmalı olduğu banka olan Halk bankası cazip kredi fırsatları ile esnaflarıma destek sunar vermektedir. Halk bankasının sunmuş olduğu kredilerden yararlanmak için bazı evrakları tamamlamanız gerekmektedir. Bu evraklar ise aşağıda maddeler halinde yer verilmiştir.

 • İş yeri sahibine ilişik nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Çalıştırmış olduğunuz iş yerine ilişik vergi levhası
 • Güvence mektubu
 • İki tane kefil
 • İpotek gösterilecek gayrimenkulün fotokopisi
 • Esnaf odasına kayıtlı olduğunuzu gösteren belge
Esnaf Kooperatifi Ağır Vasıta Kredisi Vermektedir!
Esnaf Kooperatifi Ağır Araç Kredisi Vermektedir!

Esnaf Kefaletten Ağır Araç Kredisi Iyi mi Çekilir?

Esnaflarımız içinde bulunmuş oldukları sektörlerde etkinlik alanlarına nazaran gereksinim duymuş oldukları ticari araçlar için kredi talebinde bulunabilirler. Meydana getirilen düzenlemeler doğrultusunda esnaf kefalete bağlı olan ticari vasıta kredileri için 500.000 Türk Lirası tutarında kredi çekmeniz mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra esnafların nakliye amaçlı alacakları ağır vasıtalar için yada iş makineleri için bankalardan kredi talebinde bulunarak gereksinim duymuş olduğunuz krediyi çekebilirsiniz.

Fakat burada mühim olan kredi notunuz olacaktır. Ek olarak banka sicilinizin temiz olup olmadığı da göz önüne alınarak kredi talebiniz değerlendirmeye alınacaktır. Almak istediğiniz aracın modeli yada ikinci el ve sıfır vasıta olması da hiçbir engel teşkil etmemektedir. Bankaların size sunmuş olacağı kredilerin karşılığında belirli şartlara uyum sağlıyor olmanız gerekecektir. Ek olarak ikinci el vasıta almak istemiş olduğunuzda 10 yaşa kadar almak istediğiniz iş makinelerinde yada nakliye için lüzumlu olan araçların kredilerinde 48 aya varana kadar vade imkanı söz mevzusudur. Lüzumlu olan şartlar ise;

 1. Müracaat meydana getiren şahsın ilk kere ağır araç alıyor olması durumunda ve hem de esnaflığa yeni giriş yapıyor ise bankalar kesinlikle gelir belgesi isteyeceklerdir.
 2. Ağır araç için kredi başvurusunda bulunan şahsın kesinlikle fakat kesinlikle kredi notunun yüksek olması gerekmektedir.
 3. Esnaf olan vatandaşımızın kullanmış olduğu ağır vasıtası var ise ve bu vasıtayı yenilemesi gerekiyor ise gelir gider defterlerini bankalar talep edeceklerdir. Bunun yanı sıra vergi levhanızın da olması kafi olacaktır.
 4. Adresinizin teyit edilmesi açısından son üç ay içinde ödemiş olduğunuz su, elektrik, naturel gaz şeklinde faturaların fotokopisi
 5. Sıfır ağır araç alacak olan yurttaşlarımız almış oldukları vasıtaya ilişik olan faturayı bankaya getirirken ikinci el araç alacak olan yurttaşlarımızın ise vasıta ruhsatlarının fotokopilerini getirmesi gerekecektir.
 6. Esnaf kefalet ağır vasıta kamyon kredisi bağlantısından sürücü esnaflarımıza verilen destekleri inceleyebilirsiniz.

Esnaf kefalet kooperatifleri tarafınca güvence talep edilmesi bu teminatın kafi görülmemesi durumunda 2 kefil şartı konmaktadır.

Birleşke hepimizin kooperatifi! uzak durmayın, üye olun ve desteklerden yararlanın! 

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir