Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar 2021 GÜNCEL

Devletimizde yaşanılan ekonomik dalgalanmalar sonucunda yaşamın giderek pahalılaşması geçim sıkıntılarını ortaya çıkarmış olduğu şeklinde hem de esnaflarımız için de ara sıra sıkıntılı anların yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Döviz kurunun giderek artması ile her şey zamlanmış ve neredeyse aldığımız nefesi bile para ile alma noktasına gelmiş bulunmaktayız. Hal bu şekilde olunca da ülke içinde ekonomik hayatta duraksamalar yaşanmış ve bir oldukca esnafımız mağdur olma noktasına gelmiştir. Bu durumun önüne geçmek için devlet tarafınca çeşitli düzenlemeler yapılmış ve banka kredilerinde, esnaf kefalet kredilerinde pozitif yönlerde değişimler yapılmıştır. Meydana getirilen bu değişimler neticesinde esnafların bir bir çok gereksinim kredilerine başvuruda bulunurken bir bir çok ise işlerini büyütme yolunda atılımlarda bulunmuştur.

Esnaf Kredisi Almak İçin Lüzumlu Belgeler Nedir?

Devlet destekli olarak esnaflara hususi sunulan 30 bin lira faizsiz esnaf kredisi iyi mi alınır, geçmiş olduğumuz seneler içinde 150 bin lira tutarında % 4 faizli olarak esnaflara verilen esnaf kefalet kredisi 2021 yılı içinde 200 bin Türk Lirasına çıkarılmıştır. Esnaf kefalet kredisi almak için lüzumlu evraklar belgeler ve şartlar nedir tüm bu sorularınızın yanıtlarını yazımızdan erişebilirsiniz.

Kendi işini oluşturmak isteyen genç esnaflara Kosgeb tarafınca verilen iş kurma kredisi olan 50 bin liranın yanında işini büyütmek için genç esnaflara verilen 100 bin lira faizsiz kredi hakkında geniş bilgiler sayfamızda yer verilmiştir.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi

Esnaf Kefalet Kooperatifi

Esnaf ve sanatkarlara hususi olarak sunulan esnaf kefalet kredilerinden Esnaf ve Sanatkarlar kredi ve esnaf kefalet kooperatifi ortağı olarak da KOSGEB üstünden faydalanabilirsiniz. Esnaf ve sanatkarlar için hususi olarak verilen kredilere başvurular esnaf kefalet kooperatifi üstünden yapılmaktadır. Bu şekilde meydana getirilen başvurularda 30 bin lira faizsiz kredi alabilirsiniz hem de Kosgeb kurumuna müracaat yaparak da 100 bin lira faizsiz kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz. Halkbank vasıtasıyla devlet destekli olarak esnafa sunulan esnaf kredileri haricinde de isterseniz % 4 şeklinde düşük faiz oranları ile 200 bin lira esnaf kredisinden de yararlanabilirsiniz.

Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın yapmış olduğu izahat doğrultusunda 2021 yılı içinde esnaflarımız için verilen kredilerde değişimler yapıldığı netleştirilmiştir. Meydana getirilen bu değişimler pozitif yönde olurken bir oldukca esnafımız sanatkarlar odalarına ve esnaf kefalet kooperatiflerine üye olarak gereksinim duymuş oldukları krediler için harekete geçmişlerdir. Yeni iş yeri açmayı düşünen yada dükkan açmak isteyen girişimcilerimiz de unutulmamış ve onlar için de mümkün olduğunca yüksek limitli kredi imkanı sunulmuştur. Esnaf kefalet kredilerinin 2021 yılı içindeki limitleri aşağıda maddeler halinde yer verilmiştir.

  • Esnaf kefalet 500 bin Türk Lirası ticari araç kredisi veriyor
  • Yeni işyeri açmak için yada yeni dükkan açmak için 500 bin lira değerinde kredi imkanı sağlıyor
  • Esnaf kefalet kredilerinden yararlanacak olan esnaflar için 200 bin lira değerinde gereksinim kredisi veriliyor.
  • 200 bin TL iskonto kredisi
  • Aylık eşit taksitli 200 bin TL gereksinim kredisi

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Lüzumlu Evraklar

Esnaf ve sanatkarları desteklemek amacıyla devlet tarafınca 30 bin lira faizsiz kredi imkanları sunulmaktadır. Devlet destekli olarak 30 bin lira faizsiz kredi fırsatından yararlanmak isteyen esnaflarımızın ne olursa olsun Esnaf kredi kefalet kooperatifine kayıtlı olması ve kooperatife kayıtlı sicil sahibi olması lazımdır. 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu ve Kooperatifin Kurum Ana Sözleşmesi uyarınca iş yeri sahiplerinin etkinlik gösterdikleri doğrusu ikametgahına en yakın olan kooperatife ortak olunması şartını yerine getiren esnafların aşağıda belirtmiş olduğumuz belgeleri tamamlamaları gerekmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar
Esnaf Kefalet Kredisi İçin Lüzumlu Evraklar

Lüzumlu Evraklar ve Belgeler Sıralaması

  • İşletme sahibinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • Kredi talebinde bulunacak olan esnafın son 6 ay içinde çekilmiş olan 2 tane vesikalık fotoğrafı
  • İşletme sahibinin bağlı bulunmuş olduğu esnaf odasının kayıt belgesi,
  • Kredi talebine bulunacak olan işletme sahibinin esnaf sicil tasdiknamesi,
  • İşletmenin vergi levhası fotokopisi ile kredi başvurusunda bulunabilirler.

Esnaflar etkinlik gösterdikleri bölgelerdeki birleşke bünyesinde kayıtlı sicil sahibi olması da önemlidir. Tüm bu şartları elde eden esnaf ve sanatkar olan iş yeri sahipleri bağlı bulundukları kooperatiflere  yukarıdaki belgeler ile beraber yazılı dilekçe ile 30 bin lira esnaf kredisi başvurusunda bulunabilirler. Esnaf ve sanatkarların mali durumları ve gereksinimleri da göz önüne alınarak meydana getirilen müracaat incelemesinin peşinden 15 gün içinde onaylanan bildiriler Halk bankasına iletilecek ve incelemeye doğal olarak tutulacaktır. İnceleme sonucunda pozitif çıkan ropar dahilinde Halk bankasına müracaat yapılarak esnaf kredisinden yararlandırılırlar.

Esnaf odası başvuru ve kayıt ücretleri için tıklayınız.

Halk Bankası Esnaf Kredisi İçin Lüzumlu Evraklar

Halk Bankasına müracaat yapmak için lüzumlu belgeler ise İş yeri sahibinin kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı ve fotokopisi, İş yerine ilişik vergi levhası, iki tane kefil yoksa güvence için ipotek gösterilecek gayrimenkul tapu fotokopisi, ve bağlı bulundukları esnaf odası sicil kayıt belgesi ile 30 bin TL faizsiz kredi başvurusunda bulunulmaktadır. Doğal olarak ki burada mühim olan kredi başvurusunda bulunan esnafın banka sicili ile beraber kredi notu da oldukça ehemmiyet taşıyacaktır. Geçmiş yıllarda bankaların kara listesine girmiş ve çıkmış olan yada kredi notu düşük olan ve hem de kredi limiti dolmuş olan esnaflarımız kredi talebinde bulunmuş olduğunda başvuruları negatif sonuçlanabilir. Halkbank 2021 yılında esnafa 3 farklı faizsiz kredi veriyor. Bu kredilere müracaat yapabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti Ne Kadar?

Esnaflar, bağlı bulundukları esnaf kredi kooperatifleri tarafınca kredi almadan ilkin Esnaf Kefalet Kredi Hesaplamasının iyi mi yapıldığını öğrenmek isterler.

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar
Esnaf Kredisi İçin Lüzumlu Evraklar

Halkbank tarafınca ESKKK kefaletiyle kredi vermeden ilkin esnafın içinde bulunmuş olduğu mali durumu incelenir, kredi almasına bir engel bulunmadığı takdirde esnafa verilecek olan kredi miktarı vadesi ve faiz oranı belirlenir. ESKK kefaletiyle verilen kredi miktarları 75.000 TL, 100.000 TL, 200.000 TL’dir. Kredi vadesi ile 60 aydır. En üst limit olarak belirlenen kredi tutarı 200.000 TL’dir. Yatırım amaçlı alınacak kredinin üst limiti ise 250.000 TL ‘ dir.

ESKK kefaletiyle verilen esnaf kredilerinin geri ödemeleri aylık, 3 ayda bir ve 6 aylı vadeler olarak kullandırılır. Faiz oranı ise ilk birinci yılda % 4 ‘tür. İkinci ve sonraki seneler da faiz oranı  %5 oranından fazla olmamak koşulu ile kullandırılır.

esnaf-kefalet-kredi-faiz-oranları
Esnaf kefalet kredi faiz oranları

Esnaf Kredisi Veren Bankalar

Minik ve Orta ölçekli işletmeleri destekleme kurumu olan Kosgeb esnaf ve sanatkarları desteklemek amacıyla lüzumlu şartları yerine getirenlere 100 bin lira faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Kosgeb Halkbank vasıtasıyla Genç girişimci esnaf ve sanatkarlara % 100 faiz indirimli olarak 100 bin liraya kadar 30 yaşını tamamlamış olan genç girişimci esnafa kredi kullandırmaktadır. Bu krediden yararlanabilmek için 30 yaşını doldurmamış olmak ve lüzumlu şartları yerine getirmek lazımdır. Halk Bankası vasıtasıyla Kosgeb esnaf kredisine başvuruda bulunmak için lüzumlu evraklar ise; Kosgeb 32 saat süreli olarak verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bitirme sertifikası, KOSGEB onaylı iş planı projesi bankaya ibraz edilmesi gereklidir. İş oluşturmak için hayata geçirmeyi düşündüğünüz iş fikrinize ilişik iş projenizin KOSGEB yetkilileri tarafında onay alması durumunda Türkiye Halk Bankasına başvurarak 100 bin TL % 100 faiz indirimli esnaf kredi kullanabilirsiniz.

2021 yılı Ocak, Şubat, Mart aylarında verilecek olan 10 milyar lira bütçe yada Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayları için 12 milyar toplamda 22 milyar liralık bütçe ayrılmış olan Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir