Esnaf Odası Kayıt Ücreti 2021 Yılı Güncel

Esnaf ve sanatkarlar odasına, esnaflarımız belirli bir ücret karşılığında kayıt oluyor. Lüzumlu evrakların tesliminden sonrasında kayıt tutarının yatırılması gerekiyor. Ek olarak belirli dönemlerde ödenti ödenmesi gerekiyor. Kesinti borç sorgulaması da yapmak mümkün. İçeriğimizden esnaf sicil kayıt ücretleri hakkında informasyon alabilirsiniz.

Kendi işyerini açmak isteyen ve kendi işini yapmak isteyen yurttaşlarımız için bununla beraber özetlemek gerekirse esnaf olabilmek için ilk olarak esnaf sicil kaydı yaptırmak gereklidir. Esnaf sicil kaydı yaptırmak için Türkiye cumhuriyeti vatandaşlığına haiz olmak gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına haiz olan yurttaşlarımızın ülke sınırları içinde oturuyor olması gerekmektedir. Madeni hakları kullanma ehliyetine haiz olan kişiler ve vergi mükellefi olan yada vergiden muaf olan kişiler ise esnaf odalarına kayıt yaptırabilirler.

Ek olarak kayıtta odalara yeni kayıt yaptıracak olan esnafların belirli bir meblağ içinde kayıt parası ödemesi gerekmektedir.  Esnaf Odası Müracaat ve Kayıt Ücretleri merak edenler için detaylar haberimizde..

Esnaf ve sanatkarların etkinlik gösterdikleri bölgede bağlı bulundukları Esnaf ve sanatkarlar odasında kayıt olmak gereklidir. Esnaflar işletme ruhsatı alabilmek için belediyeden istenen belgeler içinde olan Esnaf odası kayıt belgesini alabilmesi için bağlı bulunmuş olduğu esnaf odasına kayıt olması gereklidir. Esnaflar işyerini açtıktan derhal sonrasında işyeri emek verme ruhsatı almak için de lüzumlu olan esnaf ve sanatkar siciline kayıt yaptırmak ve ilgili odaya kayıt olmak zorundadırlar. Esnaflar çalışmaya başladıkları işyerilerinin etkinlik göstermesinin peşinden 30 gün içinde bağlı bulundukları Esnaf ve meslek odasına ve Sicile tescil ve Sicil Gazetesinde duyuru ettirmekle yükümlüdürler.

Esnaf Odası Başvuru Yeni Kayıt Ücretleri
Esnaf Odası Müracaat Yeni Kayıt Ücretleri

Esnaf Odalarına Iyi mi Kayıt Olunur?

Esnaflar Odasına üye olmak için ilk olarak esnaf ve sanatkarların TC  vatandaşı olması gereklidir. Yabancı ise Türkiye‘de sanat ve tecim yapıyor olması gereklidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsn esnafın odaya üye olabilmesi  için Uygar hakları kullanma ehliyetine haiz olması gerekmektedir  ve  ek olarak vergi mükellefi olması gerektiği şeklinde bununla beraber vergiden muaf olması  da gereklidir. Esnaf odasına üye olan esnafların Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki odalara kayıtlı olmaması da gereklidir. Kayıt tamamlandıktan sonrasında esnaf ve sanatkarlar odasına onaylatılmak için sicil tasdiknamesi alınarak sicil kaydı tamamlanmış olur.

Esnaf Odasına Kayıt İşlemlerinde Lüzumlu Belgeler

Esnaf odasına yeni kayıt olacak olan esnaflardan Nüfus cüzdanı fotokopisi istenirken bununla beraber nüfus cüzdanının aslını da istemektedirler bunun yanı sıra işletme vergi siciline dair vergi levhası fotokopisi ve işletmeye ilişik araçlarda Vasıta Ruhsat Fotokopisinin belgelerini temin etmek gerekmektedir. Yeni kayıt yaptırmak isteyen esnaflarımız için birinci derecede akrabaları yada başvuruda bulunan kişiye vekaletname vermek gerekmektedir. 2 tane vesikalık fotoğraf istenirken bununla beraber odaya yapılacak olan kayıt vekaleten ise vekaletin aslı ibraz edilecek v fotokopisi de istenen belgeler arasına konulacaktır. Ek olarak esnaf ve sanatkarlardan sicile kayıt esnasında meslek dalı ile ilgili Ustalık Belgesi de istenir.

Esnaf ve Sanatkarlar Data Sistemi olan ESBİS aracılığı ile esnafın vergi levhası şeklinde bilgilerine erişim sağlanabilecektir. Odaya üye olan esnafın durağan(durgun) bir işyeri var ise; işyerlerinin bulunmuş olduğu yerdeki odaya kaydı yapılmalıdır.
Odaya üye olan esnafın durağan(durgun) bir işyeri yoksa bu durumda kanuni ikametgahının bulunmuş olduğu yerdeki odaya kaydı yapılır. Aynı meslekten dolayı esnaf ve sanatkar odaları ile tecim ve endüstri odalarına kayıt yapılamaz.

Esnaf Odasına Kayıt İşlemlerinde Gerekli Belgeler
Esnaf Odasına Kayıt İşlemlerinde Lüzumlu Belgeler

Esnaf Odası Adres Değişikliği Tutarı

Esnaf odalarında kaydı bulanan yurttaşlarımız kayıtlarında değişim yapmak zorunda kaldıklarında kısaca adreslerinde herhangi bir değişim meydana gelmiş olduğunda kayıtlarının bulunmuş olduğu esnaf odalarına adres değişikliği yapacaklarını beyan etmek zorundadırlar. Yapılacak olan adres değişikliğinde ise belirli bir ücret kesintisine doğal olarak tutulacaksınız. Ek olarak adres değişikliği esnasında bazı evrakları tamamlamanız gerekecektir. Lüzumlu olan evraklar ise;

  • Esnafın bağlı olmuş olduğu esnaf odalarından alacağı etkinlik belgesi
  • Kimlik belgesi ve fotokopisi
  • Vergi levhasının aslı ve fotokopisi

Yukarıdaki belgeleri tamamlayan esnaflarımız adres değişikliği yaparken bağlı bulunmuş oldukları odalara 139,15 Türk Lirası ödemeleri gerekecektir.

Esnaf Odası Kesinti Ödemeleri

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu TESK  Başkanı Bendevi Palandöken Esnaf odası senelik aidatlarının 2017 senesinde artış yapılmadığının bilgisini verdi. 2015 yılı ödenti ücretleri üstünden alınmaya devam edilecek olan oda aidatlarının yeni ücretleri 2015 yılı için geçerli olan ücretle aynı kalmış olarak meydana getirilen zamların esnaflara yansıtılmadığını belirtmiştir. Esnaf olarak etkinlik gösterenlerin işyeri açılışlarını yaptıktan derhal sonrasında 30 gün içinde bağlı bulundukaları esnaf ve meslek odalarına kayıt için müracaat yapmaları gerekmektedir. Yeni kayıt için müracaat yaparak esnaf siciline kayıt olan esnafların, esnaf odasına yeni kayıt olan esnaflar bir yıl süresince ödenti ödemezler. İlk yıl ödenti ödemeyen esnafların ikinci yıl ve sonraki yıllarda ki ödenti ödemeleri ise yılda iki eşit taksitte olmak suretiyle Nisan ve Ekim aylarında ödenir. TESK (Türkiye Esnaf Ve Sanatkalar Konfederasyonu) tarafınca alınan karar ile 2017 senesinde asgari tutara meydana getirilen zamlardan esnafların etkilenmediği ve 2015 yılı aidatları üstünden 2017 senelik aidatlarının alınmaya devam edileceği bildirildi. 31 Aralık 2017 evveliyatına kadar senelik oda üye aidatlarında herhangi bir değişim yapılmadan aynen devam ettirilmesinin sonucu esnaflar tarafınca memnuniyetle karşılandı.

Esnaf Odası Aidat Ödemeleri
Esnaf Odası Kesinti Ödemeleri

Son iki yıldaki artış esnafa yansıtılmamış ve kayıt ve senelik ödenti ücretlerinin 2015 yılı ücretlerinden alınacak olup Ankara İstanbul ve İzmir Esnaf odalarındaki senelik aidatların 318 TL olarak alınmaya devam edilecektir. 2 Grup odalar olan 29 ilde senelik ödenti ücretleri 2017 yılı için 255 TL olarak alınacak olup, Büyükşehir olarak geçen 10 ilde 191 TL ve öteki kalkınma öncelikli toplam 39 ilde 178 TL olarak alınmaya devam edilecektir.

Senelik aidatlarını yıl içinde üyelerin yönetim kurulunca verilen kararlar ilam hükmünde olup icra dairelerince yerine getirilir. Senelik aidatlarını ödemeyen üyelere ödeme yapılıncaya kadar Odaca yapılacak hizmetler ile düzenlenecek ve onanacak belgeler verilmez.

Esnaf Odası Kayıt Ücretleri

İçerisinde girişimcilerimiz ve esnaflarımız için yeni düzenlemeler yapılırken esnaf ve sanatkarlar odalarına yapılacak olan yeni kayıtların ücretlerinde de değişimler meydana gelmiştir. 2017 yılı içinde esnaf odalarına yeni kayıt yaptıran esnaflarımızdan bir yıl süresince ödenti tutarı alınmaz ve ödenti tutarı olarak ödenen ücretler fazlaca cüzi miktarlarda olmaktadır. Bu yıl içinde bağlı bulunan meslek kollarının odalarına kayıt yaptıracak olan esnafların ödemesi ihtiyaç duyulan meblağ asgari ücret üstünden hesaplanmaktadır. Belirlenmiş olan asgari ücret net olarak 1.603 lira olarak belirlenirken Brüt tutarı ise 2.029 lira olarak belirlenmiştir. Hal bu şekilde olunca da esnaf ve sanatkarlar odasına senelik ödenecek olan ödenti ve kayıt tutarı 202,9 lira olarak belirlenmiştir.

İzmir esnaf kefalet kooperatifi başvurusu yapabilirsiniz.

Yeni iş yeri açacak olan ve esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt yaptıracak olan esnaflarımız bağlı bulunmuş oldukları odalara kayıt ve ödenti tutarı olarak 202,9 lira ödeme yapacakken üye olan esnafın senelik ödenti ödemesi asgari ücretin onda birinden azca olması imkansız.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir