Ev Kredisine Hayat Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?

Hayat Sigortası Nedir?

Bu yazımızda sizlere ev kredisine hayat sigortası yaptırmazsam ne olur sorusunun yanıtını vereceğiz. Sadece öncesinde yaşam sigortasının kısa bir tanımını yapmak yararlı olacaktır. Yaşam sigortası, insanoğlunun yaşam boyu karşılaşabileceği risklere karşı alınan bir tedbir çeşidi olarak tanımlanabilir. Buradaki amaç ferdin tutum etmiş olduğu miktarın bir kısmının prim şeklinde değerlendirilmesi ile meydana gelebilecek ölüm, kaza sonucu ölüm, hastalık sonucu ölüm ve kaza sonucu maluliyet benzer biçimde durumlarda ailenin kalanlarına destek sağlamak şeklinde de olabilir. Burada dikkatlerin çekilebileceği bir mevzu da vatanımızda her yıl trafik ve iş kazalarından dolayı meydana gelen ölüm ve sakat kalma vakalarının yüksek oranlarda olması sebebiyle her an her insanın karşılaşacağı bu tür durumlar için bir anlamda maddi olarak bir tedbir alınabilmesidir. Bu mevzuda verilen kısa bilgiden sonrasında ev kredisi mevzusunda da data sahibi olmak gerekir. Böylece ev kredisine yaşam sigortası yaptırmazsam ne olur sorusuna daha net cevaplar verilebilir.

Ev Kredisi Nedir?

Ev kredisi günümüzde bilhassa bankalar tarafınca müşterilerine sunulan bir finansman desteği türüdür. Bu destek ile insanoğlu istedikleri evleri peşin olarak alıp ödemeleri vadeli olacak şekilde bankalara ödemektedirler. Buraya kadar her şey güzel görünüyor. Sadece bu aşamada ters giden bazı durumlar ortaya çıkabiliyor. Bankalar müşterinin ev kredisi kullanabilmesi için bazı şartlar öne sürebilmektedir. Bunlardan biri de yazımızın mevzusu olan yaşam sigortasıdır. Peki ev kredisine yaşam sigortası yaptırmazsam ne olur? Herhangi bir bankadan ev kredisi kullanırken yaşam sigortası kullanmak mecburi olmadığı için herhangi bir mesele olmamaktadır. Kısaca bir ev satın aldığınız vakit yasalarla belirlenmiş olan sigorta çeşitleri içinde yaşam sigortası bulunmamaktadır. Mesela ev alında DASK sigortası yaptırmak zorunludur. Bir ev satın aldığınızda DASK sigortasını kesinlikle yaptırmalısınız, aksi halde kanuni yaptırımlarla karşılaşabilmeniz mümkündür. Sadece yaşam sigortası için kanuni anlamda bu şekilde bir zorunluluk bulunmamaktadır. Dolayısıyla aslen bu durum tamamen ev kredisi için müracaat yaptığınız banka politikaları neticesinde belirlenmiş bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğal olarak ki yaşam sigortası yaptırmamanız durumunda da banka size kredi kullanımı için lüzumlu onayı vermeyebilir.

Bundan önceki yazımız olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir