Evi Olmayanlara Devlet Katkısı Varmı?

Evi Olmayanlar İçin Devlet Katkısı

Evi olmayan vatandaşlar yaşadı, ev alacak olana ve evi olmayan yaşadı, Devlet evi olmayan vatandaşa devlet desteği vermektedir. Konut hesabı açıp minimum 3 yıl ödeme icra eden vatandaşlara 15 bin TL ye kadar ev alma desteği sağlanacaktır. Destekten T.C vatandaşı olan evi olmayan ve ilk kez ve tek ev alanlar yararlanacak, evi olmayan yaşadı. Ek olarak 2017 senesi itibari ile Emlak GYO aracılığı ile başlatılan proje ile faizsiz ev kredisi verilmektedir. Projeye sıfır faizli kredi ile taksitle ev almak isteyen tüm vatandaşlar başvurabilir.

Ev Alacaklara Devlet Katkısı

Ev sahibi olmayanlara ilk kez ve tek ev alımlarında geçerli verilmek suretiyle 15 bin TL devlet tarafınca destek verilecektir. Poşet yasa ile yürürlüğe giren destek koşulları ile ev satın almak isteyen vatandaşlar 15 bin TL destek yardımını almak için her hangi bir bankadan birikim hesabı edinip 3 yıl süre ile hesap sisteminde kalmaları koşulu ile verilecektir, evi olmayan yaşadı, 15 bin TL’yi aşmamak suretiyle devlet desteği verilecektir. Evi satın aldıktan sonrasında bankalara başvurarak devletten ev yardımı talep eden vatandaşlara devlet katkısı ödenecektir. Devlet, ev hesabı uygulaması ile vatandaşların tutum yapma alışkanlıklarına katkıda bulunması hedeflenmektedir. Devlet desteğinden yararlanmak için yaş koşulu ise yok, eğer daha ilkin asla ev alınmamışsa, herhangi bir yaş kriteri olmadan ev alma hakkından yararlanabilirsiniz. Poşet yasa ile birlikte yürürlüğe giren çeyiz yardımı, çocuk yardımı ve ev yardımı devlet destekleri tüm bankalarda TL eşeysel hesap açtırmaları ve de 3 ile 5 yıl süre ile birikim yapmaları şartı ile verilecek. Aileler 18 yaşından küçük olan evlatları için ev hesabı açabilecekler. Devlet desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşların üzerine tapulu herhangi bir taşınmazı var ise destekten yararlanamaz. Ev alacak vatandaşların devlet desteği alabilmeleri için 7 Nisan 2015 itibarı ile kendi adlarına kayıtlı ev sahibi olmamaları gerekmektedir, evi olmayan yaşadı

Poşet Yasa İle Gelen Kanun

Bakanlar kurulu merci verilecek olan devlet desteğinin azami tutarı 3 katına kadar artırmaya yetkili olan tek kurumdur. Ev alımları esnasında alınacak olan devlet yardımı hak sahiplerinin tespitinden ve verilecek olan desteğin doğru ve tam olarak hesaplanmasından birikim hesabının açıldığı bankalar mesuldür, evi olmayan yaşadı. Haksız olarak yapıldığı yetkili kişiler tarafınca tespit edilen devlet desteği ödemeleri ödendiği zamandan itibaren eğitim edilmiş olduğu zamana kadar geçen zamana gecikme zammı oranında hesaplanan faiz ile beraber bir ay içinde ödenmesi gerektiği Bakanlık tarafınca gönderilen bir yazı ile bankaya bildirilecektir. Bu süreç içinde ödeme yapılmaması durumunda bu alacaklar, vergi dairesi tarafınca anılan kanun hükümlerine gore ilgili bankadan takip ve eğitim edilir.

Evi Olmayana Devlet Desteği Ödemeleri

Evi olmayan vatandaşların faydalanacağı ve ilk kez ev alımı icra eden vatandaşlara Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı bütçesine bu amaç ile koyulan ödenekten bir kez da karşılanacak ve hak sahibine hesabının bulunmuş olduğu banka aracılığı ile ödenecek, evi olmayan yaşadı. Devlet desteği ödemesi, oluşturulan hesapta biriken toplam miktarın yüzde 20’sini ve minimum 15 bin lirayı geçemeyecektir. Fakat devlet desteği, 15 bin lirayı geçmeyecek ve bu miktar her yıl, enflasyonun gidişatına gore belirlenen tekrardan değerleme oranı kadar artacaktır. İlk devlet destek ödemeleri 2016 senesinde başlamış olacak 2021 senesinde yapılacaktır. Emlak GYO aracılığı ile düzenlenen kampanya yardımıyla 2017 senesinde ev almak isteyen her vatandaşa 60 ay vadeli faizsiz ve peşinat ödemesine gore en uygun düşük faizle ev destek kredisi verilecek. Kampanya iştirakı 2017 yılının Şubat ayı itibari ile başlamış olacak. Eğer sizde yeni bir ev alabilmek için Emlak GYO ve Devlet destekli kampanyadan faydalanabilir, kendi evinize en uygun taksit ve faiz seçenekleri ile haiz olabilirsiniz. İlk kez ev alacak vatandaşlar, devlet desteği alarak ev sahibi olabilecekler. Ek olarak anne babalar evlatları için de devlet desteği yardımı için evlatları adına, çocuklarına banka hesabı açtırıp birikim yapabilirler. Evi olması durumunda, konut devlet desteği almış olduğu tespit edilen kişilerden kullandığı miktar geri olarak eğitim edilir. Evi olmayan her yurttaş, ev sahibi olabilmek için devlet desteği için başvuruda bulunabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir