Evin Ekspertiz Değeri Nasıl ve Neye Göre Belirlenir?

Bilinmiş olduğu suretiyle; konut almaya kabul eden insanların, satın almak istediği konutu bulduktan sonrasında sıra uygun konut kredisini bulmaya gelir. Konut kredisi kullanılacak bankanın da belirlenmesi sonrası bankaya müracaat için gittiğimizde; banka tarafınca kredi verilebilmesi için satın alınmak istenen konutun ekspertiz değerinin belirlenmesi gerekmektedir. Bunun içinde konut değerleme ve emlak mevzusunda uzman kişiler tarafınca satın alınmak istenen konutun kıymeti belirlenir ve bu kıymet bankaya bildirilir.

Ekspertiz konusunu birazcık daha açmak için; bu yazımızda evin ekspertiz kıymeti iyi mi ve neye gore belirlenir konusunu işleyerek sizleri özetlemek gerekirse bilgilendirmeye çalışacağız.

Elbet evin ekspertiz değerinin belirlenmesi için göz önüne alınan bir oldukca kriter vardır. Emlak mevzusunda uzman kişiler tarafınca da bu kriterler göz önüne alınarak, yapılacak hesaplar sonucunda evin kıymeti averaj olarak ortaya çıkarılacaktır. İlk düşünüldüğünde bu kriterlerin; evin büyüklüğü, yaşı, iç dekorasyonu şeklinde unsurlar olduğu düşünülse de; ayrıntıya girildiğinde pek o şekilde olmadığı görülecektir. Bir örnek vermek gerekirse; yeni yapılmış ve asla oturulmamış, 150 metrekare, 3 + 1 olan bir dairenin fiyatı 200.000 TL iken 20 yaşlarında, 100 metrekare, 2 + 1 olan bir dairenin fiyatı 500 000 TL olabilmektedir. Birazcık arka planda kalan sadece evin ekspertiz değerinin belirlenmesinde oldukca etkili olan bu parametreleri beraber inceleyelim.

Evin Konumu ve Ulaşılabilirliği

Evin merkezi yerde olması, cami, okul, marketlere yakın olması, kamu binalarına yakın olması evin kıymetini artıracaktır. Bunlardan uzak olması ise fiyat açısından negatif tesir yapmış olacaktır. Ek olarak toplu ulaşım imkanlarına yakın olması, eve ulaşılabilirlik de fiyat belirlenmesinde mühim etkenlerdendir. Gene evin bulunmuş olduğu mahallenin, ilçenin refah durumu, kabahat oranları da fiyata tesir edecektir.

Mühim!  KOSGEB Destekli Yapılabilecek 11 İş Fikri

Binanın Fizyolojik Özellikleri

Binanın yaşı, cephesi, mantolama durumu, kaçıncı katta olduğu, büyüklüğü, balkon sayısı ve büyüklüğü, ısıtma imkanları, görünüm durumu, asansör olup olmadığı, güneş ışığı alma durumu, otoparkı olup olmadığı şeklinde fizyolojik unsurlar evin ekspertiz değerinin belirlenmesinde oldukça etkilidir.

Binanın Toplumsal İmkanları

Spor ve fitness salonları, havuz, toplumsal tesisler, çocuk parkı şeklinde imkanların olup olmaması da ekspertiz tutarının belirlenmesinde eksperler tarafınca dikkate alınan hususlardandır.

Bundan önceki yazımız olan Boş Senet Nasıl Doldurulur? | Detaylı Videolu Anlatım başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir