Evlenecek Çiftlere Devlet Tarafından Verilen 2021 Destekleri

Evlenecek çiftler için en lüzumlu şey finansal kaynaktır. Günümüz koşullarında yaşam şartlarının da pahalı bulunduğunu düşünürsek gençler nakit gereksinimleri için çözümler üretmektedir. Toplumsal devlet anlayışının bir gereği olarak yeni evlenecek olan çiftler devlet tarafınca desteklenmektedir. Bu yardımlar kimi zaman konut yardımı, kimi zaman de çeyiz parası olarak yapılmaktadır. Bu yardımlar için nerelere başvurulması icap ettiğini ve yardım miktarlarını sizler için araştırdık.

SGK Çeyiz Parası Veriyor

SGK mevzuatına bakılırsa evlilik ödeneği olarak ödenen miktara çeyiz parası denmektedir. Anne ya da babalarının vefatı durumunda maaş almakta olan kız evlatlarının evlenmeleri halinde kendilerine yardım amaçlı olarak evlilik ödeneği verilmektedir. Bu ödenekten faydalanmaları için anne ya da babalarının maaşlarının kendilerine bağlanmış olmamaları gerekir. Babasının vefatı durumunda bir kız çocuğuna annesinin hayatta olması dahilinde maaş ödemesinin %25‘ i yapılmaktadır. Sadece anası de vefat etmiş ve kendisinden başka maaş bağlanacak hiçbir kardeşinin olmaması durumunda maaştan alacağı hisse miktarı %50‘ dir.

çeyiz-parası
Çeyiz parası alınan maaş hissesinin 24 katı tutarında ödenmektedir.

Kimler Çeyiz Parası Başvurusunda Bulunamazlar?

Çeyiz parası ödeneğinden faydalanabilmek için kişinin ilk kez evleniyor olması gerekmektedir. Dul olanlara anne ya da babalarının maaşlarının belirli bir tutarı maaş olarak bağlanabilmektedir. Sadece çeyiz parası bir tek ilk evliliklerde geçerli olmaktadır.

Bir işte çalışan ya da toplumsal güvencesi olanlar da çeyiz parası alamazlar. Zira çeyiz parası talebinde bulunmak için lüzumlu olan ilk koşul vefat eden anne ya da babanın maaşının kendisine bağlanmasıdır. Maaş bağlanması içinde aranan bazı şartlar vardır. Bu şartlardan ilki maaş bağlanacak olan çocuğun tertipli bir gelirinin ve toplumsal güvencesinin olmamasıdır. Evlenecek olan kızın emek harcaması durumunda hem maaş hem de çeyiz parası alamaz.

Çeyiz parası 2 senelik (24 kat) maaş tutarı olarak ödenmektedir. Mesela bir kız çocuğuna babasından %25 oranında maaş bağlanmış ve emekli maaşının toplam tutarı 1000 TL olmuş olsun. Bu durumda kız çocuğuna bağlanacak olan aylık maaş miktarı 250 TL olacaktır. Kolay bir hesap ile alınacak olan çeyiz parası tutarı;

250*24= 6.000 TL olacaktır.

Evlenecek olan kız babasından maaş alıyor ve anası de hayatta değilse kendisine maaşın yarısının bağlanacağını söylemiştik. Bu durumda alacağı çeyiz parası tutarı;

500*24= 12.000 TL olacaktır.

Kendisine çeyiz parası ödenen birinin 2 yılı doldurmadan ayrılması durumunda yine ailesinden emekli maaşı alabilmesi için bir süre beklemesi gerekir. Bu süre dolduğunda yine maaş alması söz mevzusu olacaktır. Ek olarak evlenen kişinin eşinden yararlanabileceği bir toplumsal güvencesi yok ise 2 yıl süre ile ailesinin genel sıhhat sigortasından faydalanabilecektir. Çeyiz yardımı bir haktır. Sadece talep edilmiş olduğu taktirde ödenmesi mümkün olmaktadır. Bundan dolayı bu yardımı alabilmek için bir zamanaşımı süresi belirlenmiştir. Bu süre ise 5 senedir. Evlenmelerinin üstünden 5 yılı geçenler geriye dönük olarak bir çeyiz parası alamazlar. Aslına bakarsak mevzuat hükümlerine bakılırsa çeyiz parasında belirlenen bir süre yoktur. Sadece bu yardım maaş alanlar için geçerli olacağından maaştaki düzenleme süreleri 5 yıl olarak belirlenmiştir. 5 yıl içinde herhangi bir başvuruda bulunulmadığında herhangi bir hak talebi de söz mevzusu olmayacaktır.

evlilik
Çalışıyorsanız ve toplumsal güvenceniz var ise çeyiz parası alamazsınız.

Ek olarak devletin çeyiz parası haricinde hem hanımefendi hem de erkekleri desteklediği durumlar da söz mevzusudur. Devlet bazı bankalar ile imzaladığı anlaşmalar neticesinde çeyiz hesabı açılması ve bu hesaba tertipli olarak para yatırılması koşulu ile belirli bir oranda katkı vererek evlenen çiftleri desteklemektedir.

2021 yılı itibari ile mevzu ile ilgili bir düzenleme yapılmasının söz mevzusu olduğu belirtilmektedir. Şu an itibari ile devletin bu hesaplara verdiği katkı miktarı 5 bin TL‘ yi geçmemektedir. Bu da yatırılan toplam tutarın %20‘ sine karşılık etmektedir. Sadece yapılması planlanan düzenleme ile bu miktarın %25 oranına yükseltilmesi planlanıyor. Bu durumda verilecek olan devlet katkısı miktarı da 7 bin 500 TL olacaktır.

Sadece bu katkıdan faydalanabilmek için yalnızca çeyiz hesabının olması kafi değildir. Belirli bir süre de hesaba tertipli olarak para yatırmak gerekmektedir. Çeyiz hesabına para yatırmak koşulu ile devletten katkı almak mümkün oluyor. Aşağıda sayılan bankalarda çeyiz hesabı açtırabilirsiniz.

Denizbank Çeyiz Hesabı

Denizbank’ tan çeyiz hesabı açmak ve devletin verdiği %20 oranındaki katkıdan yararlanmak için bazı şartları taşımanız gerekmektedir. 18- 24 yaş içinde iseniz bizzat banka şubelerine giderek çeyiz hesabı açtırabilirsiniz. Sadece 18 yaşın altında hesap açma durumu söz mevzusu olduğunda veli aracılığı ile işlem yapılmaktadır. Bu durumlar için yalnızca T.C. vatandaşı olmak kafi olmaktadır ve hesap yalnızca Türk Lirası cinsinden açılmaktadır. Hesap yalnızca bir şahıs adına açılabilmektedir. Ortak hesap açılması durumu söz mevzusu değildir. Sadece evlenecek olan iki kişinin de ayrı ayrı olmak suretiyle çeyiz hesabı olabilir. Hesabın vadesi 3 yıl olarak belirlenmiştir. Ödeme periyotları aylık ya da 3 aylık olabilmektedir.

Asgari 125 TL ve azami 1250 içinde aylık ödeme yapılabilmektedir. 3 aylık ödeme periyodunda ise minimum 376,44 TL ödeme yapılmalıdır. Denizbank’ ın faiz oranı %13,75‘ tir. Hesap ilk açıldığında azami limitten ödeme yapılması gerekmektedir. Ek olarak tek seferde hesabı ilk açtığınızda 18 bin TL yatırabilirsiniz. Devlet katkısı alabilmek için aylık ödeme periyodunda 3 taksitten fazlasının aksatılmaması gerekmektedir. 3 aylık ödeme periyodunu seçenler ise 1 ay aksatma yapabilirler. Hesaptan yılda iki kereden fazla para çekme işleminin yapılmaması gerekir. Örneği hesaptan yılda 3 kere çekim yapmış birine devlet katkısı da verilmeyecektir. Banka tarafınca faizlerin devlet katkısına dahil olmadığı belirtilmiştir.

Birikim Süresi Devlet Katkısı Oranı Devlet Desteği Tutarı
36 aydan azca Ödenmez Ödenmez
36-47 ay Birikim Tutarı %20 6.500,00 TL
48-59 ay Birikim Tutarı %22 7.500,00 TL
60 ay ve üstü Birikim Tutarı %25 9.000,00 TL

Tabloda devlet katkısı oranı ve miktarı gösterilmektedir. 5 yıl ve üstünde birikim yapanlar %20 devlet katkısı alırlar. 2021 yılı itibari ile maksimum devlet katkısı 6 bin 274 TL olabilmektedir. Detaylı informasyon almak için Denizbank internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Başvurular Denizbank şubeleri aracılığı ile kabul edilmektedir.

Güvence Bankası %25 Devlet Katkılı Çeyiz Hesabı

Güvence Bankası çeyiz hesabı açabileceğiniz ve bazı şartlar dahilinde devletten katkı alabileceğiniz bir bankadır. Bu şartlar;

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Hesap açmak için aranan yaş şartı 18- 24 arası
 • 27 yaşına kadar evlilik yapmış olmak
 • İlk evliliğini yapıyor olmak ve bunu bankaya kanıtlamak
 • 36 ay (3 yıl) süresince tertipli ödeme yapmak
 • 27 yaşını doldurmadan evlenmiş olanların İlçe Nüfus Müdürlüğü’ nden alacağı belge
 • Hesaba aylık ya da 3 aylık ödeme yapmak
 • Aylık ödeme yapanların yılda 3 kez taksit aksatma hakkı vardır.
 • Yılda 2 kez hesaptan para çekimi yapılabilir.
 • Hesap bakiyeli ve 3 yıl vadeli olarak açılır.
 • Hesaba tek seferde 18 bin TL yatırılabilmektedir.
devlet-katkısı
Bankalardan çeyiz hesabı açtırarak ve 3 yıl tertipli ödeme yaparak devlet katkısı alabilirsiniz.
 • Güvence Bankası’ ndan çeyiz hesabı açabilmek için Mavi Kart sahibi olunmalıdır.
 • Ödeme periyotları sonradan değiştirilememektedir.
 • Otomatik ödeme talimatı ile ödemeler kolayca yapılabilmektedir.
 • Devlet katkısı alabilmek için minimum 36 ay ödeme yapılmalıdır.
 • %25 devlet katkısı alabilmek için 5 yıl ve üstünde birikim yapmak gerekmektedir.
 • En fazla verilecek olan devlet katkısı miktarı 9.000 TL‘ dir.
 • Ödemeler 125 TL olan alt limitin atında kalırsa o ayki ödeme yapılmamış sayılmaktadır.

Güvence çeyiz hesabı ile ilgili detaylı informasyon almak için tıklayınız. Eşler ayrı ayrı çeyiz hesabı açtırabilmekte, hanımefendi ve erkekler bu uygulamadan yararlanabilmektedir. Hesap açtırma işlemi yalnızca Güvence Bankası şubeleri aracılığı ile yapılmaktadır.

Türk Iktisat Bankası

Evlilik için birikim yapacaklara TEB çeyiz hesabı açmakta ve lüzumlu ödeme koşulları dahilinde devlet katkısı alımlarını sağlamaktadır. Devlet katkısı alabilmek için 27 yaşını tamamlamamış olmak ve ilk evliliğin yapılacak olması gerekmektedir. Daha ilkin bir kez bile evlilik yapanlar bu hesabı açtıramaz ve devlet desteklerinden faydalanamaz. Hesap açtırmak için Türk vatandaşı olmak ve maksimum 24 yaşlarında olmak gerekmektedir. Bu hesap türü gerçek kişiler için ve Türk Lirası cinsinden açılmaktadır. İnternet üstünden hesap açım işlemi için müracaat yapılmamaktadır. Müracaat kanalı en yakın TEB şubesi olacaktır. Hesap açmak için minimum 18 yaşlarında olmak gerekmektedir. Sadece 18 yaşın altında olanlar için hesabı velileri de açabilmektedir. Aylık ve 3 aylık dönemler ile birikim yapılabilmektedir. Hesaptan yılda iki kez çekim yapılabilmektedir. Devlet katkısı alabilmek için evlilik zamanı itibari ile 6 ay içinde de müracaat yapılabilmektedir. Aylık ödeme yapanlar yılda 3 kez ödemelerini aksatabilirler. 3 aylık dönemler itibari ile ödeme yapanların ise yılda bir kere ödeme aksatma hakları vardır.

Eğer açılmış olan bir çeyiz hesabınız yoksa evlilik masraflarınız için de evlilik kredisi veren bankalar hakkında informasyon alabilir ve kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Evlenmek istiyor ve finansal anlamda sorun çekiyorsanız çeyiz parasına başvurabilir ya da devlet katkılı çeyiz hesabı açarak tertipli ödemeler yolu ile 3 senenin sonunda birikiminizi çekebilirsiniz. Mutluluklar diliyoruz. 🙂

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir