Evlilik Kredisi Almak İçin İzlenmesi Gereken Yol

Evlilik Kredisi 2021

2017 senesinde Türkiye Cumhuriyetinde gündeme gelen ve verilmeye başlanan devlet destekli evlilik kredisi yeni evlenenler için evlilik kredisi ve yardımı almayı amaçlamaktadır. Vatandaşların toplumsal yaşam standartlarını daha iyi bir hale getirmek için devlet eliyle sunulan imkanlardan bir tanesi Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığınca gündeme getirilmiştir. Bakanlıklar tarafınca meydana getirilen emekler sonucunda bir oldukca yenilik getirilmektedir. Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığınca belirlenmiş olan evlilik kredisi için lüzumlu şartları elde eden ve evlenmeyi düşünen gençlerimize maddi destek sağlanması için faizsiz kredi verilmektedir.

Evlilik Kredisi Iyi mi Alınır?

Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığınca belirlenen şartlar dahilinde evlenmek isteyen gençlere faizsiz evlilik kredisi verilmekte olup bu şartlar aşağıda belirtilmiştir:

– Evlenecek olan çiftler 18-24 yaş aralığında olmalıdır

– Türk Ceza Kanununda kısaca TCK’da belirtilen ağır suçlardan herhangi bir tanesi ile cezalandırılmamış olmalıdır.

– Maddi imkanların yetersiz kalması sebebiyle evlenemeyecek durumda olmalıdır.

Yukarıda belirtilen şartları elde eden hanım adam her Türk vatandaşı devle destekli faizsiz evlilik kredisinden yararlanabilmektedir.

Evlilik Kredisi Ne Kadardır?

Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı tarafınca belirlenmiş şartları elde eden her yurttaş faizsiz 10.000 TL evlilik kredisi alabilirler. Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafınca verilen kredi 1 yıl geri ödenmemektedir. Kredinin toplamda geri ödeme süresi 4 yıl belirlenmiş olup verilecek olan bu kredi kamu bankacılığı vasıtasıyla vatandaşlara ulaştırılacaktır. Eğer evlenen çiftler ilk yıl çocuk sahibi olurlarsa ailelerin evlilik kredisi 1 yıl ertelenebilecek.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Iyi mi Alınır?

Devlet destekli evlilik kredisi için bilinmesi ihtiyaç duyulan detaylardan bir tanesi de eğer evlenmek isteyen ve maddi imkansızlıklar sebebiyle evlenemeyen vatandaşlar üniversite mezunu ise bu yaş sınırı 26 yaşa kadar uzatılmıştır.

Evlenecek olan hanım ve erkeklerden herhangi birisi yetim ya da devlet yurtlarında kalmış ise Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı tarafınca belirlenen kredinin geri ödemesi minimum 2 yıl ertelenmek şartıyla toplamda 4 yılda geri ödemesi istenecektir.

İlgili : https://www.finanspedia.com/devlet-destekli-evlilik-kredisi-2015.html

Evlilik Kredisi Başvurusu

Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın destekleri ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının toplumsal yaşam standartlarını arttırmak amacıyla planlanan evlilik kredisi bankalar vasıtasıyla verileceği için evlenmeyi düşünen çiftlerimiz müracaat için banka şubelerine gitmeleri gerekmektedir.

Çeyiz Desteği

Çeyiz desteği için vatandaşların ilk olarak bankada çeyiz hesabı açmalı ve 3 yıl tertipli olarak bu hesaba para yatırıp birikim yapmalı, biriktirilen bu paraya 3 yıl sonunda da devlet 5000 TL yardım yapmış olacaktır. Bu yardım miktarı 5000 TL’den 15.000 TL’ye kadar çıkabilecek ve bu çeyiz hesabını bir tek bayanlar değil erkeklerde açabilecek ve her iki tarafta ayrı ayrı yardım alabilecek.

Çeyiz Desteği Koşulları

16 Aralık 2015 senesinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren çeyiz hesabı uygulaması ile gençlerin evlilik hazırlıkları için oluşturdukları birikimlerine %20ye varan oranda ve 5000 TL kadar devlet katkısı sağlanacak. Bu uygulamadan 27 yaşından ilkin ve ilk evliliğini meydana getiren vatandaşlar yararlanabilecek. Türk vatandaşlarının yanı sıra mavi kart sahipleri de çeyiz yardımından yararlanabilirler.

İlgili : https://www.finanspedia.com/ceyiz-hesabi-nasil-acilir.html

Uygulamadan yararlanabilmek için yurt içindeki tüm bankalara nüfus cüzdanıyla gidip TL cinsinden katılım fonu hesabı ya da mevduat hesabı açtırmak gerekiyor. 18 yaşından küçükler de çeyiz hesabı açtırabilir. 18 yaşından küçüklerin velisi ya da vasisi bankaya gidip çeyiz hesabı açtırabilir. Bir tek bir tane çeyiz hesabı açılabilir ve bu çeyiz hesabı bankalar içinde taşınamaz. Ortak hesaplar da bu kapsamda değerlendirilemez.

Ödenecek Miktar ve Koşullar

Evlilik tarihinden minimum 3 yıl ilkin uygulama kapsamında aylık en fazla 1000 TL minimum 100 TL yatırılabilir. Her ay ödeme yapmak istemeyen vatandaşlar üçer aylık da birikim yapabilirler. Üç ayda tek tek minimum 300 TL en fazla 3000 TL şeklinde ödeme yapılabilir.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir