FAİZSİZ KREDİ VEREN BANKALAR 2021 (HELAL KREDİ LİSTESİ)

Bankalardan faizsiz gereksinim kredisi almak isteyenler faiz ödememek ve islami usullere gore gereksinimlerini gidermek amacıyla bu kredilere müracaat yapmaktadır. Bu nedenlerden dolayı bankaların faizsiz kredilerine müracaat yapmak isteyenler için Faizsiz Helal Konut Kredisi Veren Bankalar inceleyeceğiz.

Günümüzde birçok sebep yüzünden kredi almaya ihtiyacımız olabilmektedir. Çeşitli sebepler, zorunluluklar, ailemiz adına alacağımız bir gereksinim vb. birçok şey için kredi alma ihtiyacı duyabilmekteyiz. Kredi alacak olan yurttaşlarımızın ilk merak etmiş olduğu ve araştırması gerektiği mevzu ise faiz oranlarıdır. Faiz oranları bir kredi alınacağı zaman o kredinin geri ödemesinde olan artış anlamına gelmektedir. Bankaların kişilere belirli bir süre kullanımı için verdiği ödünç para karşılığında alınacak olan kar anlamına da gelmektedir. Aldığınız miktara ve vade seçeneklerine gore faiz oranları değişebilmektedir. Bununla birlikte bankadan bankaya faiz oranları değişkenlik göstermektedir. Son zamanlarda kredi kullanan kişilerin sayısı oldukça yüksektir. Durum durum bu şekilde olunca bankalar kredi imkanlarını çoğaltarak oldukca çeşitli kredi imkanlarını yurttaşlarımıza sunmaktadır. İslamiyet dinine gore faiz vakası haram kılındığı için birçok şahıs bu durumu desteklemez. Ne parasını faiz işleyen bir hesaba yatırır ne de faizli kredi kullanırlar. Kredi alırken faiz ödemeyi ise kimse istemez. Sizler için bazı bankaların vermiş olduğu faizsiz krediler hakkında bir araştırma yaptık.

Helal Kredi Listesi
Helal Kredi Sıralaması

Faizli ve Faizsiz Kredi Arasındaki Fark Nedir?

  • Faizli Finansman: Banka ya da bankaya benzer işleyişi olan kuruluşların müşterilerine belli faiz oranları üstünden verdikleri borç paranın, geri ödeme zamanı ulaştığında kar edebilmek için o paraya ek olarak faiz eklenmesidir.
  • Faizsiz Finansman: Bu türü iki değişik çeşide ayırabiliriz. Bu türlerden ilki bankalar tarafınca müşterilere herhangi bir halde faiz oranı olmadan verilen finansmandır. Bu kredide bir tek dosya ve kredi işlem ücretlerinin ödenmesi sizden talep edilecektir. Bu imkanı veren bankalar sizden bir tek dosya ve kredi işlem tutarı isteyeceklerdir. Bu kredi başka bir tanımla, bir tek sigorta masraflarınızı ve kredi masraflarınızı ödediğiniz kredidir. İkinci türü ise, bankaların faiz yerine kar oranı adını verdikleri oranlardan kredi karşılığında belirli bir ücret talep etme durumudur. Bu kredilerde bir tek faiz yerine kar oranı adı verilmektedir. Sadece bakılmış olduğu süre aynı anlamlara gelmektedir. Bankalar için bu durum herhangi bir şeyi değiştirmeyecektir.

Helal Konut Kredisi Veren Bankalar

Katılım bankaları islami yönden titiz davranan ve faiz ödemek istemeyen tüketicileri için helal yoldan kredi vermektedir. Bu katılım bankları tüketicilerin gereksinimlerine binaen nakit gereksinimlerini karşılamak, konut alımları için yada vasıta alımları için kar paylarını koyarak faizsiz kredi vermektedir. Faizsiz olarak verdikleri bu kredilerde ise taksitlendirme yapmaktır.

sıfır faizli finansman imkanları

Vatanımızda etkinlik gösteren birçok banka kamu sermayeli yada hususi sermayeli olarak ve katılım  bankacılığı olarak hizmet vermektedir. Katılım bankalarının birçoğu hususi sermayeli birçoğu da devlete aittir. Katılım bankacılık hizmeti haricinde kredi veren hususi ve kamu sermayeli bankaların verdiği krediler faiz yönünden kesinlikle caiz değildir. Bu sebeple verdikleri kredileri belirli vadelere bölerek üstünden faiz işletmekte ve toplam vadede geri ödeme tutarları üstünden tüketicilerden belirledikleri oranlarda faiz almaktadırlar. Katılım bankalarının vermiş olduğu para ise islami yönden kar payını verdiği için caiz olmaktadır. Kısaca konut kredisi veriyorsa ilk olarak evin alımının gerçekleştirip satışından kar payını veren bankaların verdiği para caiz olmaktadır.

Katılım bankalarında helal para iyi mi alınır? Bu probleminin yanıtını birçok din adamımız çeşitli videolar ile cevaplamıştır. İsterseniz Nihat Hatipoğlunun sorulan soruya verdiği cevabı buradan seyredebilirsiniz. Vatanımızda tanınmış birçok din adamı kredi ile ev almanın faiz işletilmesi yönünden haram bulunduğunu belirtmesi birçok vatandaşı faizsiz kredilere yöneltmektedir. Faizsiz kredi almak isteyenler için helal yoldan para bulmanın yolu ise finans kurumlarından aldım sattım yapılarak alınan paradır. Birçok finans kurumundan ev almak istediğini beyan edip, siz bu evi alıpta bana satarmısınız şeklinde bir alışveriş yapılarak konut kredisi  almanın caiz bulunduğunu belirtmekte yarar var. Peşinatsız konut kredisi veren bankaları inceleyerek bu bankalardan da konut finansmanı alabilirsiniz.

Helal Kredi Veren Katılım Bankaları

Katılım bankalarından konut kredisi olarak para almaya karar verenler katılım bankaların web bankacılık hizmetlerinden, telefon ve banka şubelerine giderek kredi müracaat yapabilirler. Helal kredi veren katılım bankalarının hangileri bulunduğunu merak ediyorsanız bu bankalar 5 katılım bankasıdır. Ilk olarak kamu sermayeli Vakıf Katılım bankası, Ziraat katılım bankası ve hususi sermayeli olanlar Albaraka Türk katılım bankası, Türkiye Finans katılım bankası ve Kuveyt Türk katılım bankasıdır.

Bu saydığımız katılım bankaların finansman kar payları ise öteki bankalar ile neredeyse eşittir. Öteki bankalardan alacağınız 150 bin lira krediyi 120 ay vadeli olarak aldıysanız aylık ödeyeceğiniz miktar 2000 TL ise katılım bankasından almayı düşündüğünüz 150 bin liralık kredinin aylık ödemesi 2010 TL’ olacaktır.Burada size sunulan tüm şartlar aynı olmaktadır bir tek usul değişik olduğundan katılım bankasından alacağınız para helal olmaktadır. Cübbeli Ahmet Hoca bu videoda usulü oldukça detaylı bir halde anlatmıştır.

Faizsiz Kredi Veren Bankaların Hesaplamaları

Katılım bankalarından helal para olarak faizsiz kredi almak için bankaların yapmış oldukları kesinti ve kar paylarını hesaplamak gerekirse;

Albaraka Türk Katılım Bankası

Albarakatürk Katılım Bankası müşterilerine kar oranı ile finansman sunan bankalar içinde yer almıştır. Konut kredisini hesaplayacak olursak 100 bin lira tutarındaki bir krediyi 120 ay vadeli olarak almayı düşünenler aylık 2.113,46 TL aylık taksit ile geri ödeyebilirsiniz. Örnek ödeme planı oluşturmak için hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Albaraka Türk Katılım Bankası
Albaraka Türk Katılım Bankası

Albaraka Türk Bankası’ nın 2021 yılı güncel kar oranı oranı 120 ay vadeli konut alımlarında yüzde 1,89‘ dur.

 Ziraat Katılım Bankası Hesaplaması

Kamu enerjisini elinde bulunduran Ziraat bankasının katılım fonu olarak kurmuş olduğu Ziraat katılım bankasının 100 bin lira tutarındaki faizsiz konut kredisini tıklayınız. 100 bin TL kredi ve 120 ay vadeli olarak seçtiğimiz tercihe gore konut kredisi kar oranı oranı yüzde 1,58 olacaktır. Aylık 1.864,11 TL taksit ile kredinizi geri ödeyebilirsiniz.

Ziraat Katılım Bankası Konut Kredisi hesaplama
Ziraat Katılım Bankası Konut Kredisi hesaplama

Vakıf Katılım Bankası Hesaplaması

Sizlerde faizsiz konut kredisi almak için devletimizde etkinlik gösteren 5 katılım bankasından helal kredi alarak, faize asla bulaşmadan islami usullere gore ev sahibi olabilirsiniz. 2021 senesinde Vakıf Katılım Bankası’ nın kar oranı oranı %1,89′ dir. 120 ay vadeli olarak 100 bin TL konut kredisi çekmeniz durumunda 2.636,18 TL aylık taksitlerle geri ödeme yapabilirsiniz. Vakıf katılım bankası faizsiz konut kredisi hesaplaması için lütfen tıklayınız.

vakıf katılım bankası
vakıf katılım bankası

Sıfır Faizli Kredi Veren Tüm Bankalar Sıralaması

  • Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr oranı oranıyla)
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr oranı oranıyla)
  • Ziraat Katılım Bankası A.Ş. (kâr oranı oranıyla)
  • Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. (kâr oranı oranıyla)
  • Vakıf Katılım A.Ş. (kâr oranı oranıyla)
  • Güvence Bankası (2000 TL faizsiz kredi imkanı)
  • Halk Bankası (KOBİ’lere hususi faizsiz kredi imkanı)
  • Denizbank (Otomatik ödeme talimatı verene 1000 TL faizsiz finansman )

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir