Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2021

Faizsiz Kredi (Sıfır Faizli Kredi)

Son günlerde devletimizde faiz oranlarının düşüş yaşaması ile beraber; tüketiciler olarak düşük faizle kredi almak için tekrardan bankaların kapısını aşındırmaya başladık. Her ne kadar kredi kullanan tüketici sayısı fazlaca gözükse de; bir o denli da çeşitli sebeplerle kredi kullanmayan tüketici vardır. Genel anlamda kredi kullanmamalarının sebebi ise; sistemin içinde faiz bulunması ve dinen bunun yasaklanmış olmasıdır. İşte tam bu aşamada ortaya çıkan katılım bankaları kar oranı adı altında ortaya çıkardıkları vade sistemine benzer bir halde faizsiz kredi terimini da hayata geçirmişlerdir. Doğal ki katılım bankaları haricinde de bu şekilde kredi veren bankalar da bulunmaktadır.

Ülkemiz vatandaşlarının çoğunluğunun Müslüman bulunduğunu düşünerek, bu mevzuda çekincelerimiz olduğu da bir gerçek. İslam’da faizin haram bulunduğunu ve yasaklandığını da çoğumuz biliyoruz. Tüm bunlarla beraber; her insanın dini açıdan özgür bulunduğunun ve kredi kullanıp kullanmamanın kişilerin tercihine kaldığının altını çizerek; bugünkü yazımızda, faizsiz krediler üstüne enine boyuna mevzuyu tartışacak ve faizsiz kredi veren bankalar hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Emeklilere Nakit ve Faizsiz Kredi Desteği

Emekliler Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK)’dan 3 aylık ön ödeme çekebilecekler bu ön ödeme ise 36 aylık süreçte emeklinin maaşından kesilecek. Örnek verecek olursa emekli maaşı 1800 TL diyelim 3 katı 5400 TL’yi 36 eşit taksitle maaşından kesilecek buda ayda 150 TL olacak.

Ek olarak emeklilere faizsiz kredi desteği ile bankalardan maaşlarının 10 katına kadar kredi çekebilecekler. Ilk olarak kamu bankalarıyla görüşmeler başlanacak. Sadece daha tasarı şeklinde olan bu önerinin hayata geçmesini emekliler biran ilkin olmasını istiyor.

Her şeyden ilkin mevzuyu daha iyi çözümleme edebilmek adına, ilk olarak şu an için bankacılık sektöründe bulunan faizsiz kredi, faizli kredi, faiz ve kar oranı terimlerini ele almak gerekir.

Faiz; banka ya da herhangi bir finans kuruluşu tarafınca, işletilmesi için müşterisine vermiş olduğu ödünç paranın, müşterisi tarafınca kullanılmasına karşılık olarak kar olarak alınan paydır.

Kar oranı; herhangi bir işletmede, giderlerin ve zararların toplam cirodan düşülmesi sonrası elde edilmiş kârın, işletme ortaklarına hissesine nazaran düşen paydır.

Faizli kredi; banka ya da finans kuruluşu tarafınca müşterilerine belli bir faiz oranı üstünden verilen borç paradır.

Faizsiz kredi ise; iki türlü olmaktadır. Birincisi; bankalar tarafınca müşterilerine verilen borç para karşılığında herhangi bir faiz ödemesi alınmadan verilen kredilerdir. Kısaca çekilen kredinin tutarına karşılık olarak; kredi harcamaları, sigorta harcamaları haricinde extra bir faiz ödemesi yapmadan geri ödenen kredi türüdür. İkincisi ise; katılım bankaları tarafınca kullanın ve faiz yerine kar oranı adı altında, müşterisine vermiş olduğu krediye karşılık almış olduğu kar oranı ile geri ödenen kredi türüdür.

Faizsiz kredi veren bankalar

Faizsiz kredi veren bankalar

Yazımızın mevzusu olan ana terimlerin özetlemek gerekirse tanımlarını yaptıktan sonrasında; faizsiz kredi konusunu birazcık daha açalım. Faizsiz kredinin iki çeşidi bulunduğunu söylemiştik. İlk ilkin birincisinden başlamış olalım.

Herhangi bir faiz ödemesi alınmaksızın verilen krediler; bankalar tarafınca genel anlamda kısa vadeli olarak verilmektedir. Mesela bazı bankaların 10 – 12 ay vadeli faiz kredi imkanları bulunmaktadır. Kimi zaman ürün bazlı da faizsiz kredi kampanyaları düzenlenmektedir. Bunlara örnek olarak; otomotiv üreticileri tarafınca 30.000 TL 18 ay sıfır faizli, 24.000 TL 24 ay 18 ay sıfır faizli, vs. şeklinde kredi kampanyalarını, KOBİ lere hususi kredi kampanyalarını ya da çevre duyarlılığı açısından devlet tarafınca da desteklenen binaların izolasyonu için verilen kredi kampanyalarını örnek izah edebilir. Sadece burada bir ayraç açmak gerekir ki; maalesef bankalar sineğin bile yağını çıkardığı için; sıfır faizli kredi kampanyalarında, kredi harcamalarını ve sigorta primlerini daha yüksek tutmakta, faizden kazanamadığı parayı bu kalemlerden çıkarmaya iş yapmaktadır. Anlayacağınız bankanın aslen burada fazlaca büyük bir kaybı olmamaktadır. Seviye aynı şekilde devam etmektedir. Ek olarak otomotiv üreticileri açısından da ele alacak olursak; sıralama fiyatı 60.000 TL olan bir otomobil için 30.000 TL faizsiz kredi kullanmak istediğinizde pazarlık şansınız daha azca olacaktır. Nakit almak istediğinizde kim bilir 55.000 TL ‘ye kadar rakamı çekebilecekken, sıfır faizli kredi kampanyasından yararlanmak istediğinizde ise bu firmalarda tabiri caizse burunlarından kıl aldırmamaktadırlar. Gene faizsiz kredi adı altında uygulanan bir değişik yöntem de ise; bankalar sigorta primi adı altında sizden aynı faizli kredi şeklinde rakamlar talep ederken; harcama açısından meblağı yükseltmekte, harcaması yanı sıra fazlaca değişik adlar altında extra ödemeler talep edebilmektedir.

Şimdi faizsiz kredinin öteki bir türü olan ve katılım bankaları tarafınca kullanılan kar oranı bazlı kredileri mercek altına alalım. Her ne kadar katılım bankaları bu mevzuyu kabul etmeseler de; genel anlamda kar oranı oranları ile faiz oranları aynı rakamlarda seyretmektedir. Kısacası yalnız adı değişiktir. Doğal ki katılım bankalarının bu konudaki hassasiyetini anlıyor ve bu mevzuda daha da güzel çözümler üretmelerini diliyoruz sadece ortada da bu şekilde bir gerçek bulunduğunu maalesef dile getirmemiz icap ettiğini düşünüyoruz. Kar oranı ile bir örnek verecek olursak durum daha iyi anlaşılacaktır. Bir katılım bankası müşterisi; bankaya parasını kar oranı hesabına yatırdığında, bankanın senelik elde etmiş olduğu kara nazaran mi kar oranı almaktadır, hayır.. Yada banka zarar etmiş ise; parasından oranı oranında herhangi bir kesinti yapılmakta mıdır, buna da hayır… Bundan dolayı adı faizsiz kredi de olsa, faiz temelli bir sistem olduğu maalesef gözükmektedir. Kaldı ki; genel anlamda bu mevzuda fetva makamında olanlar da bu durumu onay etmemektedir. Azca ilkin de belirttiğimiz suretiyle, bunlar tamamen kişisel tercihlerdir ve hepimiz kendi tercihini yapmakta özgürdür.

Birazcık da faizsiz kredi veren bankalar hangileridir bunlara göz atalım.

  1. Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr oranı oranına nazaran faizsiz kredi)
  2. Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr oranı oranına nazaran faizsiz kredi)
  3. Ziraat Katılım Bankası A.Ş. (kâr oranı oranına nazaran faizsiz kredi)
  4. Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. (kâr oranı oranına nazaran faizsiz kredi)
  5. Vakıf Katılım A.Ş. (kâr oranı oranına nazaran faizsiz kredi)

Öteki Bankalar

  1. Halk Bankası (KOBİ lere hususi faiz kredi imkanları)
  2. Denizbank (Otomatik ödeme talimatınıza 1000 TL faizsiz kredi)
  3. Odeabank (Faizsiz kredi imkanı)
  4. Güvence Bankası (2000 TL faizsiz kredi imkanı)

Bir de sıfır faizli otomobil kredisi veren birkaç otomobil markası söyleyerek yazımızı noktalayalım. Ford, Fiat, Renault, Nissan, Opel, Dacia, Skoda, Peugeot, Citroen markalarının sıfır faizli otomobil kampanyaları bulunmaktadır.

Faizsiz Kredi ile ilgili makaleler;

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir