Faktoring Şirketleri Kredi Verir Mi? 2021

Devletimizde bulunan oldukça sayıda faktoring şirketi bulunmaktadır. Bu firmalar çoğu zaman büyük il ve ilçelerde karşımıza çıkmaktadır. Bilhassa Ankara, İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, Samsun, Mardin, Trabzon, Antalya şeklinde illerde daha oldukça karşılaşmış olduğumuz bu şirketlerin aslolan amaçlarına bakmış olduğumuzda kredi verip vermediklerini idrak etmek mümkün olacaktır. Faktoring şirketleri çoğu zaman kredi çekemeyen ve kredi notu düşük olan yurttaşlarımız için kredi imkanı elde eden firmalar olarak bilinmektedir. Bu düşüncenin yada bilginin tamamen yanlış bulunduğunu belirtirken bu şirketlerin aslolan amaçlarından bahsetmemek olmaz. Faktoring firmalar bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu tarafınca onaylanmıştır. Ve bu kurumun izin vermediği hizmetleri de uygulamamaktadırlar.

Türkiye’de ki Faktoring Şirketleri

Türkiye’de birçok esnafımız ve KOBİ’ler için bankalara alternatif olarak hizmet veren birçok faktoring şirketi mevcuttur. Faktoring Şirketleri Kredi Verir Mi? sorusunu sizler için araştırdık. Devletimizde ki faktöring şirketi Cumartesi Pazar günleri dahil olmak suretiyle hizmet vermekte olup, bu günlerde senet yada çek bozdurmak isteyen kişiler, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna (BBDK) bağlı olarak çalışan izinli faktoring şirketlerinden bahsettik. BBDK’ya bağlı olarak İstanbul, İzmir ve Ankara’da etkinlik gösteren tüm faktoring şirketlerine ulaşabilirsiniz.

Türkiye'de ki Faktoring Şirketleri
Türkiye’de ki Faktoring Şirketleri

Faktoring Nedir? Faktoring Şirketleri Ne İş Yapar? Kredi Verir mi?

Faktoring şirketleri halk içinde faktörink olarakta yazılabilmektedir. Sicili bozuk olan esnafa kredi veren bankalar olarak malum faktoring şirketleri aslen esnafımız ve KOBİ’ler için çek yada senet karşılıklarını zamanından ilkin eğitim etmek, tabiri caizse SENET KIRDIKMAK için etkinlik gösterirler.

Esnafımız, çek ve senet alacakları için süresini beklemek yerine faktoring şirketlerine müracaat yaparak, kısa sürede ellerinde ki vadeli çek yada senetleri nakite çevirirler. Hatta bazı faktoring şirketleri bu hizmeti whatsapp uygulaması ile de sürdürerek, çek yada senetin resminin gönderilmesi durumunda, talepte bulunan KOBİ ve Esnafımıza çek yada senetin bozdurulabileceği miktarı kaç para ettiğini bildirirler.

Emek harcama sistemlerine ulaşınca, faktoring şirketlerine teslim edilen evraklar şirket tarafınca denetim edilir ve ödenecek miktar muhasebe birimlerine bildirilir.  Bu işlem sonrasında satın alan yada ticari temsilcisi içinde şirket ile faktoring sözleşmesi imzalanır ve bu sözleşme itibariyle çek yada senetin aslı şirkete teslim edilir.

Peki Faktoring şirketi niçin bu şekilde bir işlem yapar? Şirket bu işlem ile çek yada seneti teslim eden firmadan yüklü bir komisyon miktarı eğitim ederler. Hemen sonra şirket aslolan çek yada senet mümessili olan firmadan eğitim işlemine devam eder.

Aşağıda ki videoda bankalar ve faktoring şirketleri içinde ki farklar nedir? Faktoring şirketleri çek yada senetleri iyi mi eğitim ederler? Aşağıda ki videoda detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

         Türkiye’de yer edinen tüm faktoring şirketlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Faktoring Şirketleri Şartları Nedir? Kimler Başvurabilir

Faktoring şirketlerine başvurmak için KOBİ ve esnafların şartlarını ele aldık. Faktoring şirketleri ilk olarak Mikro işletmelere destek vermektedir. Faktoring şirketleri hacimsel olarak bankalardan düşüktür sadece foksiyonel olarak bankalardan daha süratli çalışmaktadırlar. Faiz oranları ise faktoring şirketlerin daha yüksek olduğu söylenebilir. Ek olarak faktoring şirketleri harcama ve komisyon eğitim etmektedir. Faktoring şirketleri bankalar ile rekabet etmese de, bankalara yakın oranlarda destek sağlamaktadırlar. Hal bu şekilde olunca da maddi açıdan sıkıntıya düşmüş olan ve acil nakit ihtiyacını gidermek zorunda olan esnaflarımız belirli bir komisyon karşılığı dahilinde ellerinde bulunan çek yada senetleri zamanı gelmeden bu şirketlere kırdırabilirler. Şu demek oluyor ki acil nakit ihtiyacınız olan şeyi karşılamak için bankalara kredi başvurusu yapmak yerine elinizde bulunan çek ve senetleri bu şirketlere vererek bozdurabilir ve nakit ihtiyacınız olan şeyi karşılamak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Faktoring şirketi şartları nedir?

Faktoring Şirketleri Kredi Verir Mi?

Devletimizde etkinlik gösteren faktoring şirketleri bir tek siz değerli ziyaretçilerimizin nakit alacaklarınızı belirli bir komisyon ve faiz oranı ile eğitim ederler. Bu kapsamda kredi vermezler. Faktoring şirketlerini finansal kiralama ve Finansman şirketleri ile karıştırmamak gereklidir. Bu sebeple, gerekseme kredisi, konut kredisi, vasıta kredisi yada KOBİ kredisi almanıza olanak yoktur.

Türkiye’de ki faktoring şirketlerine perakende yada toptan tecim meydana getiren çiftlikler, marketler, et yada süt hayvancılığı ile uğraşanlar (ne alakaysa) şu demek oluyor ki özetlemek gerekirse tüm ticari sektörde etkinlik göstermekte olan esnaf ve sanatkarlar müracaat yapabilirler.

Faktoring şirketinin bankadan en büyük farkı daha süratli destek sağlaması ve şartlarının daha hafifçe olmasıdır. Faktoring firmalarından senetlerinizi bozdurup, çekinize karşılık alırsınız. Bu sebeple, bankalarda yapamadığınız bazı işlemleri faktoring şirketlerinde daha kolay ve kolay şekilde yapabilirsiniz. Hal bu şekilde olunca da bir oldukça esnaf banka kredilerinden ziyade faktoring şirketlerine başvuruda bulunarak gerekseme duymuş oldukları nakitleri temin edebilirler. Daha ilkin de bahsetmiş olduğumuz şeklinde ellerinde bulunan çek yada senetleri günü gelmeden bu firmalar aracılığı ile bozdurabilir ve ihtiyacınız olan şeyleri daha süratli ve daha kolay bir halde karşılayabilirsiniz. Elbet ki bu firmalar belirli bir oran dahilinde sizlerden komisyon bedeli alacaklardır. Bu sebeple de çek yada senedinizi bozdurmadan ilkin çevrenizde bulunan faktoring şirketlerini araştırabilir ve minimum komisyon bedelini alacak olan faktoring şirketlere başvuruda bulunabilirsiniz.

Acil finansman ihtiyacı olanlar Senetle para veren faktoring firmalar hakkında data alabilir ve finansman ihtiyacınız olan şeyi bu şirketlerden sağlayabilirsiniz.

Türkiye’deki Faktoring Şirketleri Hangileridir?

En iyi faktoring şirketleri hangisidir? Bu soruda daha da önemlisi artık vatanımızda Faktoring Şirketleri kanunla kurulmuş olan ve (BDDK) Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna bağlı olarak hizmet verilen yatırım şirketleridir. Bu sektörde yabancı firmalar da mevcuttur. Her geçen gün sektöre müracaatta bulunan ve ilgi duyan firmalar mevcuttur. 2021 yılı itibariyle vatanımızda 61 tane faktoring şirketi ve şirketi hizmet vermektedir. Son dönemlerde ise bu şirketlere olan taleplerde artışlar görülmüş ve sayılarında da değişimler gözlemlenmiştir.

Faktoring şirketi açmak için Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumuna müracaat yapmak gerekmektedir. Etkinlik izin ve İPTAL işlemleri burada yapılmaktadır.  Şuan faaliyette olan 61 şirket bulunmuş olduğu şeklinde, faaliyeti durdurulan 53 faktoring şirket ve şirketi mevcuttur. Bu sayfadan faaliyeti durdurulan firmaları inceleyebilirsiniz.

Türkiye’deki Faktoring Şirketleri Hangileridir
Türkiye’deki Faktoring Şirketleri Hangileridir

Faktoring Şirketlerine Iyi mi Müracaat Yapılır?

Daha ilkin de anlattığımız suretiyle, faktoring şirketlerine internetten yada whatsapp üstünden müracaat yapılabilmektedir. Gene bu şirketlerin tümü Finansal Kurumlar Birliğine üyedir. Faktoring şirketleri bununla beraber, alacakların tahsili için parasız danışmanlık hizmeti de vermektedirler. Borcunu ödemeyenler, faktoring şirketleri ile karşılaştıkları için borçlarını daha muntazam bir halde zamanında ödemeye çalışırlar.

  • Faktoring şirketleri ile çalışan firmaların bir pozitif yanları da bir ticari antak kalma yapılmadan ilkin, karşı firmanın detaylı analizi yapılabilmesidir. Bu özellik yardımıyla ileride karşılaşılması muhtemelen olan borcun ödenmemesi durumlarına karşı evvelde tedbir alınmış olur.
  • Türkiye’de hizmet veren faktoring şirketlerinin listesini Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu’nun sitesinden güncel olarak takip etmeniz daha doğru olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra bu firmalar sıkıntısı olan esnaflara el uzatarak onların anlık nakit gereksinimlerini karşılama mevzusunda destek vermektedir. Eğer bankalardan kredi alamıyorsanız, bankaların kara listesine girmiş iseniz yada kredi notunuz düşük ve kredi limitiniz dolu ise o süre faktoring şirketlerine başvuruda bulunabilirsiniz. Doğal olarak ki kredi talebinde değil elinizde bulunan çek ve senetlerinizi bozdurmak için müracaat yapabilirsiniz.

Aşağıda ki görselde bir faktoring firmasının esnaf ile emek verme prensibi görüntülenmektedir.

Avukatlık icralık olanlara kredi veren bankalar 2021 senesinde birçok vatandaşımıza kredi vermek için hizmet sağlamaktadır. Esnafkredi.net üstünden esnaflarımız için lüzumlu olan sıfır faizli kredi ve bağışlama veren tüm kurum ve kuruluşlara yer verdik. Bu kuruluşlar haricinde, faktoring şirketleri de gerekseme duyduğunuz anlarda çek yada senetinizi bozdurmak için müracaat yapabileceğiniz YASAL kuruluşlardır.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir