FED Faiz Artırırsa Dolar Bundan Nasıl Etkilenir?

Son birkaç gündür FED faiz artırdı, FED faiz düşürdü diye haberlerde artık duymaktan bıktık diyebiliriz. Haliyle bunun bu kadar konuşulmasının elbet bir sebebi vardır. Bunun sebebi de FED kısaca Amerikan Merkez Bankası ‘nın alacağı kararların bir halde dünyanın tamamını etkilediğidir. Bu iyi mi olur, Amerikan Merkez Bankası ‘nın alacağı karar iyi mi tüm dünya piyasalarını etkisinde bırakır diye bir sual sormak oldukça mantıklıdır sadece ABD Birleşik Devletleri ‘nin ekonomisinin büyüklüğü göz önüne alındığında aslına bakarsak probleminin cevabı kolay bir halde bulunacaktır.

ABD Merkez Bankası FED ‘in ( Federal Reserves ) faiz arttıracağı yönünde işaretler verdiği; ekonomiyi yakından takip edenlerin bilmiş olduğu bir husustur. Fazlaca geniş çaplı olan bu mevzuyu birazcık daha daraltarak; bizim açımızdan; FED faiz arttırırsa Türkiye bundan iyi mi etkilenir ve dolayısıyla dolar bundan iyi mi etkilenir daha oldukca bununla ilgilenmek gerekmektedir. Bu mevzularda birçok yorum bulunmuş olduğu şeklinde genel anlamda yorumlarda teknik bilgiler kullanıldığından vatandaşımız bazı hususları anlamakta güçlük çekmektedir. Bundan dolayı bugünkü yazımızda mütevazı ve yalın bir halde FED faiz arttırırsa dolar bundan iyi mi etkilenir konusunu ele almaya çalışacak ve okurlarımızı aydınlatmaya çalışacağız.

Resmin tamamını görmek için ilk olarak birazcık daha geriye gidecek olursak; son 10 senedir krizle boğuşan ABD Birleşik Devletleri, son birkaç senedir toparlanma sinyalleri vermişti diyebiliriz. Yaşamış olduğu kriz o şekilde büyük bir krizdi ki; global anlamda da bunun tesirleri oldukca ciddi hissedilmişti. Bu süre zarfında da ABD Merkez Bankası tarafınca devamlı faiz indirimine gidilmiş, % 0 ‘a kadar indirilmişti. Şundan dolayı faizler indirilmeseydi birçok banka finansman mevzusunda sıkıntıya girecek, batma noktasına gelecekti. Ek olarak vatandaşın da daha ucuz maliyetle kredi finansmanı sağlanmıştır. ABD Merkez Bankası ‘da faiz indirimine gittikten sonrasında uzun bir süre de faizlerin durağan(durgun) kalması yönünde kararlar vermiş ve bu kararları piyasalara açıklamıştır. Böylelikle mevcut durum korunmuş ve aynı politikaya devam edilmiştir.

2016 yılına baktığımızda ise; FED tarafınca meydana getirilen açıklamalar detaylı bir şekilde ele alındığından faiz artırımına gidileceğine dair devamlı mesajlar verildiği görülecektir. Son FED toplantısında da faizlerin durağan(durgun) kalmasına yönelik karara bakıldığında; kararın oy birliği ile değil oy çokluğu ile alındığı görülecektir. Doğrusu bu FED kısa sürede bir faiz artırımına gidecek anlamına gelmektedir. Kaldı ki uzmanların son 1 senedir Amerikan ekonomisinin toparlanma sinyalleri verdiği, ABD ‘nın yine paranın merkezi olacağı, bundan dolayı FED tarafınca faiz artırımına gidileceği yönündeki yorumlarını çoğumuz takip etmişizdir.

Iktisat uzmanları tarafınca meydana getirilen bu analizlerin doğru olduğu günümüzde ortaya çıkmış, FED faiz artırımına gitmiş ve yıl sonuna kadar gene faiz artırımına gideceğine kati gözüyle bakılmaktadır.

FED ‘in faiz artırımı sonrası dolar ve ülkemiz açısından durumu ele alacak olursak; FED ‘in faiz artırımına gitmesi ile beraber doların daha da kuvvetli bir hale geleceği kesindir. Bu de TL karşısında kıymet kazanacağı anlamına gelmektedir. Bunun üstüne maalesef vatanımızda adına fena geçen bir 2016 yılını da eklediğimizde; bu güçlenmenin şiddetinin ne kadar olacağını ise kestirmek birazcık güç olacaktır. Şundan dolayı 2016 senesinde yaşanmış olan darbe girişimi, terör saldırıları, Rusya ile yaşanmış olan kriz sebebiyle gezim şeklinde ciddi döviz girdisi elde eden bir sektör eski yıllarına nazaran oldukca geride kalmıştır. Gene ihracat mevzusunda da bazı sıkıntılar yaşanmıştır. Hem giren dövizin azalması hem de FED ‘in faiz artırımı bir araya ulaşınca Amerikan doları TL karşısında kıymet kazanacaktır. Yıl sonu için uzmanlar kur tahminlerini 3.25 – 3.28 TL olarak revize etmişlerdir. Doğrusu kısacası; FED faiz artırımı olunca Amerikan doları da genel olarak küresel piyasalarda kıymet kazanacaktır.

FED ‘in faiz artırımı sonrası doların da niçin arttığını merak edenler için birkaç cümle ile özetleyecek olursak; FED faizleri artırarak, enflasyonlu bir piyasa oluşmasına niçin olacaktır. Enflasyonlu piyasalar da devamlı işleyen ve canlı piyasalardır. Canlı piyasalara da devamlı para giriş çıkışı olacaktır. Amerikalıların en büyük tüketim toplumlarından birisi bulunduğunu da düşünürsek iyi mi hareketli bir piyasa oluşacağı daha iyi anlaşılacaktır. Küresel piyasada ise ABD Birleşik Devletleri, yüksek faiz oranları ile tüm dünya genelinde bulunan dolarların büyük bir bölümünü gene kendisine toplamaya başlayacaktır. Böylelikle doların maliyeti artacak, döviz kurlarında dolar bir çok para birimine gore kıymet kazanacaktır. Hangi ülke para birimine gore ne kadar para kazanacağı ise; o ülkenin döviz rezervine, ithalat ihracat dengesine, vs. şeklinde durumlara gore belirlenecektir.

ABD Birleşik Devletleri ‘nin Nevada eyaletinin dünyanın parasının merkezi olacağı, bu mevzuda dünyanın sayılı varlıklı insanlarının yine ABD ‘yı seçtiği yönünde birçok makaleler yazılmış, resmi olarak bir duyuru yapılmasa da gayriresmi olarak bir halde öğrenmesi gerekenler bu mevzuyu öğrenmiştir. Bu da tüm dünyada paranın yine ABD ‘da toplanacağı anlamına gelmektedir. Bu da doların ister istemez gene değerlenmesine niçin olacaktır.

Sadece şunu da belirtmek gerekir ki; doların devasa yükseklikte değerlere ulaşmasını Amerikan ekonomisi de istememektedir. Şundan dolayı dolar fahiş sayılara çıkarsa; kullanımı azalacaktır. Bu da ABD Birleşik Devletlerinin işine gelmeyecektir. Kaldı ki; üretilen senaryolar içinde, belirli bir süre faizler yüksek tutulduktan sonrasında gene FED ( Federal Reserves ) tarafınca aşamalı olarak faizlerin indirileceği, gene Amerikan ekonomisinin belirli bir süre bu rota üstünde seyredeceği de kulislerde konuşulan analizlerdendir.

Doların durumunu; Suriye ‘de yaşanmış olan son vakalar ve gene Musul ‘daki vakalar da etkileyecektir. Bekleyip hep beraber göreceğiz … Diliyoruz ülkemiz için en hayırlı sonuçlar alınır diyoruz …

Bundan önceki yazımız olan HSBC Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir