Findeks Karekodlu Çek Uygulaması ve Tanımı

Ticari yaşamın eğer olmazsa olmazlarından birisi de para yerine kullanılan ve kıymetli evrak dediğimiz çek, senet, bono, poliçe şeklinde kağıtlardır. Bu kıymetli evrakların hayata geçirilmesi ile beraber ticarette yaşanmış olan sıkışıklık aşılmış, gene bu belgelerin resmi anlamda da bazı yaptırımları bulunmuş olduğu için ticari hayata da bir itimat gelmiştir diyebiliriz. Her ne kadar bu belgeler ticari hayata itimat getirdi desek te; art niyetli kişiler tarafınca kullanıldığında da gene bir dolandırıcılık aracı olarak ta kullanılır hale geldi de demek gerekir. Bu belgeler içinde ticarette en fazlaca kullanılanlarından birisi de çektir.

Çek ile ilgili türlü türlü dolandırıcılık hikayeleri tamamımız duymuşuzdur. Bunlar içinde en fazlaca rastlananı ise karşılıksız çek ya da düzmece çekin piyasaya sürülmesi suretiyle olmaktadır. Sadece Findeks Karekodlu çek uygulaması yardımıyla bu sorun de tarih olmuştur diyebiliriz. Bu yazımızda sizlere Findeks karekodlu çek uygulaması ve tanımı hakkında özetlemek gerekirse informasyon paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

FİNDEKS kredi notu uygulamasının yanı sıra ekonomik ve ticari yaşamı kolaylaştıracak birçok yeniliğe de imza atmaya devam ediyor. Son olarak olarak hayata geçirilen FİNDEKS Karekodlu çek uygulaması yardımıyla; çekin keşidecisinin çek ödeme durumlarıyla ilgili geçmişine, çek yaprağına ilişkin bilgiye, çekin halen dolaşımda olup olmadığına ilişkin bilgiye anında ve kolayca ulaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey Kare Kodunu FİNDEKS Karekodlu Çek Uygulamasına okutmak … Okuttuktan sonrasında çek ve çek keşidecisi ile ilgili karekodlu çek raporu anında elinizde … Üstelik bu şekilde bir sorgulama yapmak için keşidecinin herhangi bir onayını almanıza yada onun haberinin olmasına da gerek kalmamıştır.

Yakın süre içinde kare kodlu çek kullanımının da mecburi hale geleceğine yönelik birçok haber bulunmaktayken FİNDEKS ‘in bu uygulaması artık ticaretle uğraşan hepimiz tarafınca kullanılacak şeklinde duruyor.

FİNDEKS Kare Kodlu Çek Raporu alabilmek için IOS ( Apple Store ) ya da Play Store ( Android ) ‘dan FİNDEKS uygulamasını indirmeniz ve akıllı telefonuna kurmanız kafi. Programı kurduktan sonrasında programı açıp, çekte bulunan kare kodunu okutmamız gerekiyor. Bunun sonrasında ise karşımıza çıkan bilgiler hakkaten fazlaca alışılmadık..

Çek ve Keşideci Detayları

Keşidecinin Çek Endeksi

Çeklerin İlk ve Son İbraz Tarihleri

Çek Hesabı Olunan Bankaların Sayısı

Ödenen Son Çekin Zamanı

Çek Yasaklılık Durumu

Açık Çek Adedi

Son 5 yılda arkası yazılan çekin ibraz zamanı

Arkası yazılan çekten sonrasında ödenen çek adedi

Averaj Çek Miktarı

Son Çek Hareketleri ( 12 Aylık )

Son Çek Hareketleri ( 5 senelik )

Keşide Edilen Çek Grafiği

Ticaretle uğraşanlar bilecektir ki; bu şekilde bir informasyon birikimine ulaşmak hakkaten fazlaca değerlidir. Bu bilgiler yardımıyla alacaklarınız mevzusunda risklerinizi minimize edebilirsiniz. Bu bilgilere haiz olmanın doğal ki bir bedeli var, sadece rakamı duyduğunuzda şok olacaksınız. FİNDEKS kare kodlu çek raporu alma işlemi yalnız 1 TL ( KDV dahil ) ‘ye …

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir