Findeks Kredi Notum Bankada Farklı Gözüküyor Sebebi Nedir?

Bankalar artık A ‘dan Z ‘ye mali geçmişimizi kayıt altına alıyor. Bunu da kredi notu söylediği uygulama ile karşımıza çıkarıyor. Kredi notunu da gene kendi kurduğu sistemle daha da lüzumlu hale getiriyor. Bundan her ne kadar rahatsız olanlar da olsa artık kredi notu hepimizin kabullendiği bir gerçek .. Sadece halen oturmayan bazı şeyler de yok değil. Kredi skorunun hesaplanmasında vatandaşların kafasını karıştıracak durumlar da ortaya çıkabiliyor. Mesela vatandaşlar genel olarak karşılaşmış olduğu sorunlardan birisi olan; Findeks kredi notum bankada değişik gözüküyor sebebi nedir merak içine giriyor. Bu yazımızda bu mevzuları genel olarak işlemeye emek harcayarak sizlere data paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Findeks Kredi notu sorgulama işlemi yaptığınızda size bildirilen kredi skoru ile bankaya gittiğinizde size söylenen kredi skoru içinde bir fark var ise; bu durumda burada bir sorun var anlama gelir. Sadece şunu da unutmamak gerekir ki; kısa sürede borcunuzu kapadıysanız, ya da kısa sürede borçlandıysanız, bu işlemlerin sisteme geçirilmesi esnasında sorgulama yapmış olabilirsiniz. Dolayısıyla banka kayıtları ile Findeks kayıtları çelişecektir. Şunu da belirtmek gerekir ki;  kredi notu belirlenmesi işlemleri, değerlendirme yaptıktan sonrasında oldukca seri bir halde indirilen ya da çıkarılan bir puantaj sistemi değildir. Mesela; banka borcunuzu ödememeniz sebebiyle yavaş yavaş kredi notunuzu düşürecektir. Borcunuz 1 gün gecikti diye derhal kredi notunuzu olumsuza çevirmeyecektir. Aynı yavaşlık kredi notu yükselmesinde de olacaktır. Kısaca derhal ödenmemiş bir borcun kapatılması sonrasında kredi notumuz yükselişe geçmeyecektir. Bu da yavaş yavaş olacak, tertipli ödemelerimize devam etmemiz halinde kredi notumuz yükseliş trendine girecektir.

Bankadaki Not Değişik Findeks’ten Gelen Not Değişik

Gene bu mevzuyla ilgili bir ayraç açacak olursak; KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) ‘nun müessese aşamasında 9 üye bankası bulunduğunu, bunun hemen sonra 11 ‘e çıktığını bilmekteyiz. Eğer kredi notu sorgulaması meydana getirilen banka, KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) üyesi bankalar haricinde bir banka ise; bu durumda data aktarımında kısa süreli gecikmeler yaşanabilecektir. Kısaca banka kendi kaydında sizin kredi notunuzu 1200 ‘den 1300 ‘e çıkarmıştır sadece bu hemen hemen KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) kayıtlarınıza işlenmemiş olabilecektir. Sadece bu kayıtların işlenmesi de süratli ve seri bir halde yapılmaktadır. Kısaca banka tarafınca kredi notunuzda meydana getirilen bir değişiklikten kısa bir süre sonrasında derhal Findeks te kayıtlarını güncelleyecektir.

Hangi Puan Değerlendirilecek Findeks mi? Banka mı?

Bu şekilde bir kredi başvurusu yaptınız ve banka ile Findeks kredi notu puanları da değişik … Bu durumda hangi kredi notu değerlendirilerek kredi verilecek derseniz, doğal ki  banka kayıtları esas olacaktır. Kısaca banka size ne kadar kredi notu verdiyse kredi verme işlemini de bu not üstünden değerlendirip ona nazaran kredini onaylayacak ya da onaylamayacaktır.

Findeks Satın alan Hizmetleri İle İrtibata Geçin

Bu şekilde bir duruma karşılaşmanız halinde; ortada bir yanlış kayıt tutulmuş olabileceği ihtimalini de göz önüne alarak; en azından Findeks satın alan hizmetlerini arayıp durumu bildirmek faydamıza olacaktır. Bunun için Findeks satın alan hizmetleri telefon numarasının 444 4 552 bulunduğunu bir kez daha buradan sizlere hatırlatalım.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir