Geç EFT Nedir? Hangi Bankalarda Var? Ücretleri Ne Kadar?

Bankalar; bankacılık sisteminde her geçen gün yep yeni çalışmalara imza atıyorlar. Doğal ki bu mevzuda en büyük destekçileri teknoloji. Değişen teknolojinin ilerlemesi ve buna paralel olarak şubesiz bankacılık anlayışının gelişim göstermesi ile beraber; işlem çeşitliliğinin artırmanın yanı sıra erişilebilirliğin de artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Banka  ile ilgili en oldukca meydana getirilen işlemlerden olan EFT işlemi mevzusunda bankaların değişik bir hizmeti daha bulunuyor. Bu hizmetin adı geç EFT.

Şimdi sizlere Geç EFT nedir, hangi bankalar uyguluyor harcaması nedir özetlemek gerekirse bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

Geç EFT

EFT işlemi; iki değişik banka satın alan içinde olan bir para transferi işlemi olduğundan dolayı belirli saatler aralığında yapılabilmektedir. Bu EFT saatleri de bankadan bankaya değişmektedir. İşte geç EFT dediğimiz işlem ise; bankaların düzgüsel EFT tutarına nazaran daha çok ücret alarak, EFT saatleri haricinde belirlemiş olduğu geç EFT saatleri içinde yapmış olduğu EFT işlemidir. Daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; X bankasının EFT saatleri saat 09:00 ile 16:00 ‘dır. Bu saatler haricinde vereceğiniz EFT emirleriniz sonraki ilk iş gününün EFT saatlerinin başlaması ile beraber işleme alınacaktır. Bu EFT işlemi için de harcama olarak 5 TL alınmaktadır diyelim. Sadece X Bankası, müşterilerine geç EFT hizmeti de vermekte olup, saat 16:00 ile 17:15 arası da EFT imkanı sunmaktadır. Geç EFT işlemi için ise 7 TL para geçirme tutarı almaktadır. İşte geç EFT dediğimiz işlem de tam olarak budur.

Geç EFT Icra eden Bankalar ve Saatleri

Güvence Bankası saat 16:00 ‘dan sonrasında, ING Bank saat 16:00 ile saat 17:15 arası, Türkiye İş Bankası saat 16:00 ‘dan sonrasında, QNB Finansbank saat 16:00 ile 17:15 arası, TEB (Türk Iktisat Bankası) saat 16:00 ‘dan sonrasında, Yapı Kredi Bankası saat 16:45 ile saat 17:20 arası, Akbank saat 16:00 ile saat 17:15 (kurumsal müşteriler için saat 17:00 ‘dır) arası, Odeabank saat 16:00 ‘dan sonrasında (şubeler için saat 16:30 ’dan sonrasında), Türkiye Finans Katılım Bankası saat 16:00 ile saat 17:15 arası şeklindedir.

Geç EFT Ücretleri

Türkiye İş Bankası; 6,5 TL,

Güvence Bankası; Cep Bank 5 TL, Cep Şubesi 6,5 TL, Alo Güvence 45 – 90 TL,

QNB Finansbank; 7 TL,

ING Bank; mobil uygulama 6,5 TL, web şubesi 7 TL, telefon bankacılığı 30 – 54,5 TL,

Yapı Kredi Bankası; 6 TL,

Akbank; 7,5 TL,

Odeabank; web şubesi, ATM ve mobil bankacılık 8 TL, şubelerden minimum 15 TL olarak öğrenim edilmektedir.

Geç EFT Tutarına Dikkat

Bilhassa şubelerden meydana getirilen EFT işlemlerinin ücretleri daha yüksek olduğundan; işleminizin geç EFT kapsamına girip girmediğini kesinlikle banka görevlisine sormalısınız. Bundan dolayı geç EFT kapsamına girmesi halinde daha oldukca kesinti yapılacaktır. Bu biçim bir vakayla karşılaşmamak için mümkün mertebe tüm EFT işlemlerinizi erken saatlerde çözmek daha zekice bir iş olacaktır.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir