Gelir belgesiz kredi alınabilir mi

Kredi alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Hangi kredi türünü seçerseniz seçin bir kısım şartları taşımadan bankalar tarafınca kredilendirilmeniz mümkün değildir.

BU şartları taşıyıp taşımadığınızın da belgelendirilmesi gerekir. Bazı bankalar belgelendirme sürecini çeşitli yan kaynaklarla ortadan kaldırmaktadırlar. Bu şekilde vatandaşların kredi başvurusunda belge getirme mecburiyeti ortadan kalkmaktadır. Sadece bu durum kredi şartının ortadan kalkması anlamına gelmez. Tüm bu tarz şeyleri birazcık açmadan ilkin standart gereksinim ve benzeri kredilerin alınabilme şartlarını sıralayalım.

Bireysel kredi başvurusu için ihtiyaç duyulan standart belgeler nedir?

  • Müracaat formu (Banka tarafınca tedarik edilir.)
  • Nüfus Cüzdanı yada noter tasdikli suret
  • İkametgah ya da müracaat sahibi adına düzenlenmiş son üç aylık süreci kapsayan elektrik ya da su faturası
  • Gelir belgesi

Bazı bankalar belirli dönemlerde gelirin belgelendirilmesi şartını bazı krediler için ortadan kaldırır. Nitekim bundan bir yıl ilkin geçerli olan bir Güvence Bankası kredisinde gelir belgesi şartı aranmamaktaydı. Sadece bu durum resmi kayıtlı çalışan olma şartının ortadan kalkması anlamına gelmiyor. Banka, çalışan olma şartını kaldırmamaktadır. Yalnız bürokratik uğraşların ortadan kalkması için iş koşturmacasındadır. Bu durum da kredi başvurusu sırasındaki rahat bir kolaylıktan ibarettir.

Netice olarak “Gelir belgesiz kredi alınabilir mi?” sorusunun cevabı negatif olacaktır. Gelir belgesi düzenlenmese dahi belgelendirilebilir gelirin olması kredinin mutlak şartları içinde yer verilmiştir. Bu yüzden de “gelir belgesiz kredi alınabilir” şeklinde söylentilere oldukca inanmamak gerekir.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar (BORDROSUZ)

Bundan önceki yazımız olan En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir