Genç Çiftçi Sonuçları Hibe Ödeme Tarihleri

Kırsal kesimde yaşayan genç çiftçiler için genç ziraatçi gov tr adresinden başvurular alınacak. Bu tarihten sonrasında yeni müracaat alınmayacak. Binlerce çiftçimiz Ziraat ve Orman Bakanlığı Müdürlüklerine koşarak başvurularını tamamladı. Halen müracaat yapmayanların ise ellerini acele tutması gerekiyor. Peki müracaat neticeleri ne vakit açıklanacak? Gençlerimiz 30 bin TL hibeyi iyi mi alacaklar? Kazananların sıralaması, sorgulama iyi mi yapılır, 2021 başvuruları ne vakit benzer biçimde soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Genç Ziraatçi Bağışlama Projesi

Bakanlık tarafınca başlatılan proje ile köye dönüş yapmış olup, ziraat ve hayvancılık meydana getirecek gençlerimize 30 bin TL bağışlama verilmesine karar verildi. 2021 yıllarında da projenin yenileneceği ve Ulusal Ziraat Projesi çerçevesinde yeni destek kolları ile hibelerin ödeneceği belirtiliyor. Müracaat işlemleri 2 aşamadan oluşuyor.

İlk aşama genç ziraatçi ziraat gov tr web sitesi üstünden yeni ziraatçi kaydı ile beraber ön müracaat yapılması,

İkinci aşama ise bağışlama başvurusu icra eden gençlerin sistemden çıktı alarak lüzumlu evraklar ile beraber kati başvuruları,

Bu iki aşamayı tamamlayan gençlerin bağışlama neticeleri ne vakit açıklanacak sorusuna yanıt olarak evraklarında herhangi bir eksiklik olmayan, lüzumlu şartları taşıyan kişiler başvurularını meydana getirecek ve belirtilen tarihlerde sonuçlar açıklanacak.

Bu aşamada genç çiftçilerin yapmaları gerekenler şunlardır;

  • Genç Ziraatçi Sertifikası alabilirler.
  • Ziraatçi kayıt sistemine kayıt yaptırabilirler,
  • Projeleri için lüzumlu malzemeler, ahır yapımı, arılı kovan alımı, süt sağma makinesi, tanklar ve benzeri teçhizatların alımları için piyasa araştırması yapabilirler.
Genç Ziraatçi Bağışlama Projesi

Ziraat ve Orman Müdüriyetleri sonuçların açıklanmasını müteakiben şubelerinde bulunan panolara ASILI LİSTE halinde neticeleri açıklamaktadırlar. Bu sebeple sonuçların hangi tarihte açıklanacağı Müdürlüklerden daha net şekilde öğrenebilirler.

Eğer genç ziraatçi projesi kapsamında verilen hibelerden yararlanma hakkı elde edemediyseniz Ziraat Bankası hayvancılık kredisi başvurusu yapabilir ve 7 yıl vadeli kredi alabilirsiniz.

Genç Ziraatçi Gov Tr Adresine Tanımlı Bağışlama Projeleri Neler?

BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK; Manda ve Sığır yetiştiriciliği,

KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK; Koyun ve keçi yetiştirme,

TESİS YAPIMI; Büyükbaş ve küçükbaş hayvan alımı ile tesis yapımı projeleri desteklenmektedir.

KANATLI SEKTÖRÜ: Tavuk, kaz, ördek, Hindi, Ördek, Bıldırcın, İpekböcekçiliği,

MEYVE BAHÇELERİ: Bodur Kapama Yarı Bodur Kapama Bodur ve Yarı Bodur Olmayan Kapama Meyve Bahçesi

BAĞCILIK; Ahududu, Böğürtlen, Kivi, Çilek,

SÜS BİTKİSİ : Açık Alanda, Kontrollü Örtü Altı Tesisinde Süs Bitkisi Yetiştiriciliği,

MEYVE YETİŞTİRİCİLİĞİ; Kontrollü Örtü Altı Tesisinde Sebze yada Muz Yetiştiriciliği,

MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ; Beyaz Şapkalı Kültür Mantarı İstiridye Mantarı, Kayın Mantarı Yetiştiriciliği,

DİĞER BİTKİLER; Tıbbi ve aromatik nebat üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi,

Coğrafi işaretli olan gıdaların üretimi, Fide ve Fidan Yetiştiriciliği

Genç Ziraatçi Bağışlama Şartları Neler?

Her dönem benzer şartlar olmakla birlikte bu yıl şartlar içinde daha öncesinden hayvan varlığı olan kişilere bağışlama verilmemesi yada eşinin yada kendisinin maddi geliri varken köye dönmemesi ve bu işi ek iş olarak yapması engellenmesi amacıyla çalışmadığına dair belge talep edilmiştir.

  1. Eşi ve kendisi çalışmıyor olmak,
  2. 15 inek yada düve ile bu sayıdan daha çok büyükbaş hayvanı olmamak,
  3. 50 keçi yada koyun ve bundan daha çok küçükbaş hayvanı olmamak gerekiyor.

Genç çiftçi hibe şartları adlı içeriğimiz de hangi tarihte hibenin ödeneceğini, kimlerin müracaat yapmış olup, kimlerin yapamayacağını detaylı olarak anlattık.

HİBE ALMAK DEVEYE HENDEK ATLATMAKTAN ZOR!

Bazı çiftçiler köylerde tarımsal faaliyetlerini sürdürürken müracaat yaptıklarında sonuçların haketmeyen kişilere verildiğini öne sürerek, “İŞTEN ANLAMAYANA HİBE” verildiğini söylemekteler. Proje sonuçlarında yer edinen kişilerin eğer şartları taşımadıkları anlaşılırsa genç ziraatçi başvurularının iptal edileceği şartname muhteviyatında yer ediniyor. Eğer bu durumda olup, bağışlama alma hakkı taşımayan kişiler var ise, çiftçilerimiz bu durumu il ilçe Müdürlüklerine bildirebilirler. Gene sonuçlar açıklandığında haksızlık bulunduğunu öne sürenler Tarım ve Orman Bakanlığı‘ nın aşağıda belirtilen kontakt adreslerine bildirebilirler.

Eskişehir Yolu 9. Kilometre Lodumlu ANKARA Telefon Numarası : 0312 2873360

Facebook sayfamızdan takip edebilir, en güncel ve doğru Ziraat ve Hayvancılık Sektörü haberlerini öğrenebilirsiniz. Ek olarak 2021 senesinde Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca proje kapsamındaki hibeler için başvurular 31 Mayıs 2021 zamanı itibari ile sona erecek. Ön kayıt yapınız ve sonrasında lüzumlu evraklar ile beraber il/ilçe Ziraat ve Orman Müdürlükleri’ne başvurunuzu yapabilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir