Genç Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

Gençlerin ekonomiye katkı sağlamak ve kendi iş imkanlarını yaratmak için devlet tarafınca destek veriliyor. KOSGEB eliyle verilen gençlerin önünün açılmasın destek olan kredinin miktarları ve şartları değişebiliyor. 2016 senesinde ilk adım atılan ve genç girişimcilere destek olmayı hedefleyen devlet, hem de ekonominin kalkınmasına da bu sayede olanak sağlıyor. Geçlerin işi olmayan kalmaması için tasarlanan ve gençlere kendi iş yerlerinin sahibi olmasını elde eden mühim bir adım olarak görülüyor.

KOSGEB Kredisi Iyi mi Alınır?

KOSGEB kredisinin alınabilmesi için bazı şartlar bulunuyor. Gençlere destek sağlamaya yönelik olan şartların da yerine getirilmesi oldukça kolay. Uygulamalı olarak girişimcilik eğitiminin alınması isteniyor. Bu eğitim bedeli İş-Kur tarafınca parasız bir halde karşılanıyor. Bu eğitimi almayan kişiler krediden faydalanamıyor. Üniversitede girişimcilik eğitimi alan kişilerde bu şekilde bir koşul aranmamakla beraber, tüm girişimci olmak isteyen gençlere yeterlilik ve eleme testleri yapılıyor. Belirlenen ve seçilen kişiler kurslara kayıt yaptırılıyor ve orada da başarı elde etmesi isteniyor.

Kurstaki Eğitim ve Sonrası

Bu eğitimler sorunsuz bir halde atlatıldıktan sonrasında genç girişimciler kredi başvurusunda bulunabiliyorlar. Sadece bu krediye müracaat yapılırken, ilk olarak bir iş planının yapılması da mecburi olarak belirleniyor. Kredinin çıkıp çıkmayacağı da bu iş planlarının değerlendirilip hemen sonra belli oluyor. İş planları onaylanmadan kredi kesinlikle alınmıyor.

İş Planının Onaylanması

İş planı onaylanan ve kabul edilen girişimciler artık son aşamaya gelmiş bulunuyor. Bundan sonraki süreç daha süratli ve daha kolay aşama kaydediyor. İlk olarak, girişimcinin KOSGEB veri tabanına üye olması gerekiyor. Bu işlem mecburi olarak gerçekleştiriliyor. Sisteme kayıt olduktan sonrasında isim ve şifresiyle beraber sisteme giriş yapmış olup, kobi beyannamesini ve informasyon dokümanını yazılı çıktı olarak alması gerekiyor. Bu işlemler sırasıyla tamamlandıktan sonrasında da, girişimcilik destek programı başlatılıyor.

Girişimcilik Destek Programı Nedir?

Bu aşamaların eksiksiz ve başarı göstermiş bir halde tamamlanmasının peşinden girişimcilik destek programına kayıt oluşturuluyor. Bu programda girişimcilere verilen destek limiti belirleniyor ve bu limit tertipli olarak her yıl artış gösteriyor. Ülke genelinde hiçbir il ayrılmadan destek olunuyor. Aşamaları başarıyla tamamlayan gençlerin, iş yerinin kuruluşu için alacağı desteğin yanı sıra daha sonraki dönemlerde de destek alımı yapabilir. Sadece, devlet tarafınca destek sağlandığı için daha evvelinde hiçbir sigorta borcu bulunmamalıdır. Tüm şartları taşıyan genç girişimci iş yerini kurup yükselmeye hazır hale gelmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gençlere 50.000 TL ve 100.000 TL Kredi İmkanı

Gençler için girişimcilik mevzusunda pek fazlaca düzenleme meydana getiren devlet, ilk kere işe girecek olan gençlere 1 yıl tertipli ödenek sağlayacak. Bunun yanı sıra yeni iş hayalleri olan gençlere de geri ödemesi olmaksızın 50.000 TL değerinde kredi verilecek. 50.000 TL bağışlama edilen tutarın yanı sıra, yararlanmak isteyen gençler 100.000 TL değerinde faizsiz kredi haklarını da kullanabilecekler.

50.000 TL Hibenin Şartları Nedir?

Bağışlama edilecek olan 50.000 TL’nin belirli şartları devlet tarafınca koyuluyor. Bu şartlar içinde ilk olarak uygulamalı girişimcilik eğitimi içeriyor. Bu eğitim totalde 70 saatten oluşuyor ve 24 saati de atölyede uygulamalı olarak geçiyor. Başarıyla tamamlayan kişiler bir sonraki aşama olan, bağışlama başvurusunda bulunuyorlar. KOSGEB tarafınca pozitif sonuçlanan başvurular için de belirli şartlar bulunuyor. 2 bin TL kurum desteği, 18 bin TL makine, yazılım ve donanım desteği, 30 bin TL değerinde de işletme kurum gideri desteği veriliyor.

Kurum Aşaması Nasıldır?

Daha evvelinde planlanmış olan iş yeri ve iş planı için, kiralanacak yer, iç düzenlemesi, donanımı ve giderlerinin tümü hesaplanarak devletin sağlamış olduğu 50.000 TL en doğru şekilde değerlendirilecek. Gençlerin daha evvelinde planlayarak müracaat yapması ve planın onaylanması halinde bağışlama alabilmesi gerekiyor. Bu özelliklere haiz olmak için, uygulamalı girişimcilik eğitiminin tamamlanmış olması ve bu süreçte başarı göstermiş olunması gerekiyor. Sonrasında iş planlamasını muntazam ve akılcı olarak meydana getiren gençlere destek amacıyla bağışlama bedeli olan 50.000 TL gereksinimleri doğrultusunda veriliyor.

Genç Girişimcilere Hususi Verilecek Öteki Destek İmkanları

Genç girişimcilerin yolunu açmak ve daha fazlaca gencin kazanç sağlamasına destek olmak için, aranan şartları taşıyan kişilere 50 bin TL değerinde bağışlama veriliyor. Bu hibenin yanı sıra çeşitli destek seçenekleri de sunuluyor. GENÇDES programıyla beraber, sportif faaliyetlerin ve sanatla alakalı aktivitelerin katılımının sağlanması için gençlere destek verilecek. Parasız ve her alanda kullanılan web sağlanacak. Gençlik Akademisi projesi gereğince, gençlerin sanat dallarıyla yakından ilgilenmesi için Gençlik Stüdyoları kurulacak.

100 Bin TL Faizsiz Kredinin Şartları Nedir?

100.000 TL tutarındaki gençlere yeni girişimleri için sağlanan faizsiz kredinin fazlaca şartı bulunmuyor. Aynı şekilde iş planlamasını meydana getiren kişiler, bağışlama desteğini alamadıkları takdirde 100 bin TL değerinde faizsiz kredi sahibi olabiliyorlar. Gençlerin girişimlerini kolay yoldan gerçekleştirebilmesi hedefleniyor. Alınan meblağ kadar geri ödemesi bir tek 100 bin TL için geçerli oluyor. Ek olarak Yeni girişimci olan gençler, 3 yıl süresince vergiden muaf olarak işletmelerini yürütecekler. Eğer genç girişimci, çiftçilik alanında iş planı yapıyorsa da, koşulsuz olarak 30 bin TL değerinde bağışlama olarak destek alacak. Gençlerin iş yerlerini açması iktisat için de büyük yarar sağlarken, çiftçilik alanına yönelen gençlerin ise tarıma büyük katkı sağlayacağı düşünülüyor.

50.000 TL Geri Ödemesiz Devlet Teşviklerini Kaçırmayın! TIKLAYIN

tıkla sorunu sor

Genç Girişimci Kredisi Iyi mi Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir