Genel Sağlık Sigortası Borcu Nasıl Silinir?

2012 senesinde uygulanmaya süregelen genel sıhhat sigortası, işi olmayan ve geliri olmayan kişiler için bir avantaj ve sıhhat hizmetlerinden yararlanmak için güzel bir fırsattı. Hem sistemin yeni olması hem de lüzumlu duyuru ve bilgilendirmelerin yetersiz gelmesi neticesinde hepimiz tarafınca anlaşılamadı ve uygulamada prim ödemelerinde güçlükler yaşandı, borçlanmalar oldu. Birkaç kez daha düzenleme geçiren sistem, son poşet yasa uygulamasıyla GSS borcu affı olarak tekrardan düzenlendi.

Yeni kanunda 1 Nisan 2017 ve 1 Nisan 2021 tarihleri içinde kuruma başvurarak son beş yılda ödenmeyen genel sıhhat sigortası primlerinizi taksitlendirmekte ve aylık 53.33 TL olarak ödeyebilmektesiniz. Bunun için kuruma başvurmanız, GSS borcu sildirme dilekçesi örneğini isteyip doldurmanız, kuruma kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Geriye dönük tüm borçlarınızın faizi ve süre aşımı tutarı düşülerek ana parayı ister peşin isterseniz taksitlendirerek ödeyebiliyorsunuz. Daha önceki yıllarda taksitlendirme yapmış ve ödeyememiş olmanız mesele teşkil etmemektedir.

Yeni dönem içinde yine müracaat yaparak taksitlendirme yapabilirsiniz. Taksitinizi öderken de tüm sıhhat hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu yapılandırmada düşen ana para, daha önceki yıllarda ödediğiniz miktarın altında geçmiş yıllarda ödediğiniz yüksek tutarı ise geri alabilmeniz mümkün olmamaktadır. Geçmiş yıllarda taksitlendirme yaparak ödemeye devam eden kişilerin de yeni poşet yasaya bakılırsa düzenlenen sistemden yararlanmaları ve dilekçe vermeleri kendi çıkarlarına olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

GSS borç sildirme 2017 yılındaki son yasada sistem daha oturmuş, düzenleme ve uygulama daha dizgesel bir hale girmiştir. Taksitlendirme dilekçesi verirken gelir testine girmemektesiniz. Borcunuzu kabul ederek faizin düşmesini ve ana parayı ödemeyi kabul ederek taksitlendirebilirsiniz. Sadece bu müracaat, sizi tamamen borçtan kurtarmamaktadır.

Bu süre zarfında, kısaca genel sıhhat sigortası sistemi başladığı günden itibaren işsizseniz ve genel sıhhat sigortası primi olan 53.33 TL taksiti ödeme gücünüz yoksa kaymakamlığa başvurarak gelir testi yapılması için dilekçe vermeniz ve gelir testine girmeniz gerekmektedir.

Bu kontrol sonucu hanede yaşayan şahıs başına eve giren gelir, asgari ücretin 3/1’inden daha azca bir sayı teşkil ediyorsa sizin bu primi ödeyemeyeceğinize kanaat getirilerek geçmiş borçlarınız silinmesi ve düzgüsel primlerinizin devlet tarafınca ödenmesi gerçekleşmektedir. Bu işlemlerin sonucunda ücretsiz bir şekilde genel sıhhat sigortasından yararlanabilirsiniz.

tıkla sorunu sor

Genel Sıhhat Sigortası Borcu Iyi mi Silinir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir