Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Nasıl Sorgulanır?

Genel Sıhhat Sigortası, son yıllarda karşımıza çıkan yeni uygulamalardan birisidir. Eski adıyla Bağkur, doğrusu isteğe bağlı olarak Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) primi yatırmayan yada eski adıyla Toplumsal Sigortalar Kurumu (SSK), doğrusu işçi statüsünde çalışmanın sonucu olarak adlarına Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) primi ödenmeyen yada eski adıyla Emekli Sandığı, doğrusu devlet memuru olarak emek harcamaları karşılığında adlarına Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) primi ödenmeyen T.C. vatandaşlarının, yaşlarının 18 yaşından büyük olması ve de eş, anne, baba şeklinde birinci aşama akraba dahil başka sigortalardan da yararlanmamaları durumunda, yaptırdıkları gelir testi sonrasında artık Genel Sıhhat Sigortası Primi yatırmaları beklenmektedir. Genel Sıhhat Sigortası (GSS), emeklilik primi haricinde sigorta kapsamındaki kişilerin Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK)’dan yararlanan öteki türdeki sigortalı kişilerin yararlandıkları genel sıhhat hizmetlerinden yararlanmalarına olanak sağlamakta. 18 yaşın altındaki T.C. vatandaşları ise aynı hizmetlerden devlet garantisi altında ücretsiz bir şekilde yararlanabilmekteler.

Genel Sıhhat Sigortası Müracaat

Genel Sıhhat Sigortası (GSS)’ye, Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürlüklerinden ve ilgili şubelerinden başvurmak mümkün. Gelir testi sonucunda daha ilkin uygulanan gelire bakılırsa ya yeşil kart alınması ve yeşil kart alabilecek özelliklere haiz olunamasa dahi meydana getirilen gelir testi sonrasında belgelenen gelire bakılırsa Genel Sıhhat Sigortası (GSS) primi ödeme uygulaması; 1 Nisan itibariyle, yerini, gelir testi sonrasında ya önceki uygulamada olduğu şeklinde yeşil kartın alınıp Genel Sıhhat Sigortası (GSS) primi ödenmeden Genel Sıhhat Sigortası (GSS) hizmetlerinden yararlanma ya da onun dışındaki hallerde durağan(durgun) aylık 53 Türk Lirası 33 kuruşluk aylık ödemenin söz mevzusu olduğu iki opsiyonlu uygulamaya bıraktı.

Genel Sıhhat Sigortası (GSS) Borç Sorgulama

Genel Sıhhat Sigortası (GSS) borcunun sorgulanmasına gelindiğinde, bunun birkaç şekilde yapılması mümkün. Ilk olarak e-devlet şifrenizle turkiye.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaranızla sol üst menüdeki sağlanan hizmetler arasından Toplumsal Sigortalar Kurumu (SSK) hizmetlerinin bulunmuş olduğu alt menüye ulaştığınızda orada Genel Sıhhat Sigortası (GSS) için ayrılmış olan başlıktan prim borcunuzu öğrenmeniz mümkün. Gene ek olarak, Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürlüklerinden ve ilgili şubelerinden de bizzat başvurarak aynı sonuca ulaşılabilinir. Öteki bir şık ise Genel Sıhhat Sigortası (GSS) borcunun Ziraat Bankası şubelerinden sorgulanması. Sorgulama sonucu öğrenilecek borcu gene Ziraat Bankası şubelerinden T.C. kimlik numaranızla yapabilirsiniz. Bunun haricinde ödemelerin Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürlüklerindeki yada ilgili şubelerdeki veznelere yapılmasına ise izin verilmemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

tıkla sorunu sor

Genel Sıhhat Sigortası Prim Borcu Iyi mi Sorgulanır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir