Genel Sağlık Sigortası Yapılandırması Nasıl Yapılmalıdır?

Genel Sıhhat Sigortası yaptırmayanlar, zaman içinde borçlanmaktadır. SGK borcu çoğalan kişiler borçlarını ödemekte büyük zorluklar çekmektedir. Genel Sıhhat Sigortasına başvurmanız ve bu sigorta için cüzi miktar ödemeniz gerekmektedir. Başvurmayan vatandaşlar 12 bine kadar borç ödemek zorunda kalıyor. Ödenmeyen borçlar için SGK borç yapılandırması da mevcuttur. Bunun için SGK borç yapılandırma müracaat formu doldurmanız gerekmektedir. İnternet üstünden formu doldurabilirsiniz.

Genel sıhhat sigortası yapılandırma 2017 için başvurular web üstünden yada SGK binasından yapılmaktadır. Eğer SGK borcunuz var ise bunu taksitlere böldürerek yapılandırabilir siniz. 20.000 TL borcunuzu ayda 53 lira ödeyecek şekilde yapılandırabilmeniz mümkün. Tamamen SGK’nızı kullanamasanız da 4 bine yakın bir ödemenizde sıhhat hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Genel Sıhhat Sigortası Ödemeleri

Yapılandırılarak ödenebilen borçlar 12 ay taksit şeklinde ödenmektedir. Borcunuzu peşin olarak öderseniz sıhhat hizmetlerinden derhal yararlanabilir ve SGK’lı olabilirsiniz. Fakat yapılandırarak ödemek istiyorsanız 12 ay süresince ödemeniz ihtiyaç duyulan cüzi bir miktar vardır. GSS yapılandırma ödeme eskiden olduğu benzer biçimde gelir belgenizi istememektedir. Bu durum 2017 senesinde değişmiştir.

Nisan ayından itibaren uygulanan bu sisteme gore artık gelir durumu önemsenmeden taksitlendirme yapılmaktadır. Ek olarak SGK borçlarına gelen aflardan da yararlanabilmeniz mümkün. Bu aflar borcunuz kimi zaman tamamını kimi zaman yarısını silmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Genel Sıhhat Sigortasına meydana getirilen afları öğrenebilmek için haberleri takip etmeniz gerekmektedir. Af geldiği vakit affın uygulama şartlarına uyuyorsanız yararlanabilirsiniz. Aftan yararlanmak isteyenler Genel Sıhhat Sigortası İl Müdürlükleri’ne gidip başvuruda bulunabilir ve aftan yararlanabilirler.

Yapılandırma İçin Gelir Testi Nedir?

Gelir testi 2017 senesinde SGK için yapılandırılma da artık kullanılmamaktadır. Eskiden kullanılan bu sistemde vatandaşlara gelir testi yapılırdı ve ona gore yapılandırma ayarlanırdı. Gelir testlerini Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Bakanlığı’nda yaptırmanız gereklidir.

Gelir testi yaşadığınız aileye gore belirlenir. Gelir miktarına gore şahıs başına düşen ulusal gelir hesaplanır ve buna gore bir yapılandırma uygulanır. Gelir testine gore şahıs başına düşen ulusal gelir eğer asgari ücretin üçte biri yada daha düşükse o ailenin sigortası devlet tarafınca karşılanmaktadır.

tıkla sorunu sor

Genel Sıhhat Sigortası Yapılandırması Iyi mi Yapılmalıdır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir