Gişelerde HGS Etiketim Okunmuyor Ne Yapmalıyım?

Ücretli yolların her geçen gün artması ile paralel olarak HGS kullanıcı sayısın da aynı oranda artış yaşanıyor. HGS kullananların sayısı da artınca ister istemez bu mevzuda şikayetler de  ayyuka çıkmaya başladı. Bunlara örnek olarak; birçok HGS kullanıcısından fazla oranda kesinti yapıldığı ya da HGS ihlali yapmamasına karşın ihlal yapmış olduğu nedeni öne sürülerek ceza kesildiği yönünde nerede ise çoğumuz gazetede ya da  televizyonlarda haberlere denk gelmişizdir.

Bu şikayetlerin bir nebze azaltılabilmesi amacıyla bu yazımızda HGS üstüne genel informasyon verecek ve gişelerde HGS etiketimi sistem okumuyor ne yapmalıyım sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Süratli Geçiş Sistemi‘nde başvurusu esnasında, bilinmiş olduğu suretiyle bizlere bir etiket verilmektedir. Verilen bu etiketin içinde birazcık elinizle yokladığınız bir manyetik bir chip olduğu görmüş olacaksınız. Sonrasında aldığımız bu HGS etiketini, aracımızın ön camına, gişelerdeki okuyucu sensörlerin görebileceği ve bizim vasıta sürüşümüzü engellemeyecek bir halde yapıştırmaktayız. Sadece bilinmiş olduğu suretiyle tüm güneş gören bu manyetik chip zaman içinde aşınabilmekte ve arızalanmakta bundan dolayı da yukarıda bahsettiğimiz tarzda bir ekip problemlere sebep olabilmektedir.

HGS etiketinde meydana gelen arıza ve problemler için yapılabilecek işlem ise; herhangi bir PTT şubesine başvurarak HGS etiketinin arızalandığını belirtip değiştirilmesi talebinde bulunmanız olacaktır. Eğer HGS ‘nin güvence kapsamında ise parasız değişiklik sağlanacaktır, değil ise; bu durumda cüzi bir oranda ödeme yapmanız gerekecektır.

HGS ‘nizi bankadan aldıysanız ve HGS ‘nizi sistem okumuyorsa bu durumda aynı işlemler için bankanıza müracaat etmeniz gerekecektir.

HGS ‘nizin sistem tarafınca okunmamasının sebeplerinden birisi de HGS etiketinin, sistemin okuyamayacağı bir yere yapıştırmış olmasıdır. Bu mevzuda HGS etiketinizin yerini değiştirebilir ve yine tecrübe etme yapabilirsiniz. Sadece; HGS etiketinin yapışkanının fazlaca sert olması sebebiyle sökme işlemi esnasında içindeki manyetik chipe zarar verilmemesi mevzusunda dikkat edilmesi gerekir. Hatta bir çok HGS kullanıcısı daha ilk kez HGS etiketlerini yapıştırma aşamasında bile HGS etiketinin içindeki chipe zarar verebilmekte ve HGS etiketinin arızalanmasına niçin olabilmektedir.

HGS etiketinin içinde manyetik chipin arızalanması sebebiyle eğer herhangi bir hak ihlaline uğradığınızı düşünüyorsanız bu mevzuda kanuni yollara başvurabilir hem de HGS iletişim numarası olan 444 1 788 nolu telefonu arayarak bağlanacağınız davet merkezi görevlisine durumunuzu anlatabilirsiniz. Şunu da hatırlatmak yarar görüyoruz; HGS davet merkezi olan 444 1 788 nolu telefon fazlaca yoğun olduğundan düşürmeniz için epey uğraşmanız gerekecektir. Sadece sabırla devam ederseniz sonunda davet merkezi görevlisine bağlanacaksınız. Ek olarak bu mevzuda BİMER vesilesiyle ilgili kurumlara yazı yazmanızda da yarar olabilir.

Eğer HGS ‘niz yok, almak istemiyor ve otobanı da bir halde kullanmanız gerekiyorsa; bu şekilde durumlarda yapabileceğiniz en mantıklı iş; genel anlamda otoyol çıkışlarındaki bulunan ödeme noktalarını kullanmak olacaktır. Sadece şunu hatırlatalım her otoban çıkışında ödeme noktası yoktur, daha fazlaca ana güzergahlarda bulunmaktadır.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir