Giyim Mağazası İçin Esnaf Kefalet Kredisi 2021 Şartları

İş oluşturmak için acil finansmana gereksinim duyanlar esnaf kefalet kredisi alabilirler. Kredi limitleri kurum tarafınca belirlenmekte olup aranan şartlara haiz olanlar kredi kullanabilmektedir. Ek olarak kefil olacak olan şahısta da aranan bir ekip şartlar bulunmaktadır. Sizler için yapacağımız örnek esnaf kefalet kredisi hesaplamalarını içeriğimizde bulabilirsiniz. Güncel faiz oranları ve hesaplama tablolarını başka yerde aramanıza gerek yok!

Giyim Mağazası İçin Finansman Bulma Şekilleri

İşletme oluşturmak isteyen girişimcilerin nakit sıkıntısı yaşamalarından dolayı hayalleri hayal olarak kalmaktadır. Sadece girişimcinin akıllı ve çevik olanı makbuldür. Finansman bulmak için pek oldukça şahıs web üstünden araştırma yapıyor. Hatta bu şahısların tefecilere, böbrek satma, ponzi işler benzer biçimde yasal olmayan yollara başvurduğu görülüyor. Lokasyona bakılırsa değişmekle beraber giyim mağazası açmak için 50 bin TL ila 100 bin TL içinde finansmana gereksinim duyacaksınız. Kira giderleri, personel harcamaları, satılacak ürünlerin tedarik edilmesi derken bir de ilk aylarda kazanamama benzer biçimde bir durum çıkıyor bir çok girişimcinin karşısına.

giyim-mağazası-açmak-için-finansman-yöntemleri
Giyim mağazası açmak için finansman bulma şekilleri

Bu sebeple ödeme yapmadığınız durumda tefeciler benzer biçimde başınıza tabanca dayamayacakları bir yöntem geliştirmeniz gerekiyor. KOSGEB girişimcileri bu anlamda 50 bin TL bağışlama ve 100 bin TL kredi ile destekliyordu. Sadece yeni girişimci desteğinin süresi 31 Aralık 2021‘ de doluyor. Geliştirilen değişik destekleme modellerine başvurabilirsiniz. Öteki yöntem ise bankalara başvurmanız olacaktır. Bankaların faiz oranları da yüksek olduğundan ve gereksinim kredilerinin limitleri genel olarak 36 ay vadeli 30 bin TL olduğundan ne yazık ki girişimcilerimiz artık bankaların kapısını da çalamıyor.

Giyim mağazası açmak için lüzumlu olan finansmanın sağlanması için geriye tek bir yol kalıyor. O da TESKOMB kredileri…

Esnaf Kefalet Kredisi

Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifleri vatanımızda 1951 senesinde Türk Tecim Kanunu hükümlerinde kurulmuş ve Kooperatifler Kanunu’ na bakılırsa etkinlik göstermektedir. Kurum amacı vatanımızda bulunan ufak esnafın finansman ihtiyacının karşılanmasıdır. 1969 yılından sonrasında 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu’ na bağlı olarak emekler yapmaktadır. İşletmelerin eğitim, kamu kaynaklarını verimli bir halde kullandırmak ve denetim benzer biçimde sorunların çözülmesi amaçları doğrultusunda etkinlik göstermektedir.

İşletmelerin hızla gelişen koşullara ayak uydurması amacı ile faaliyetler yapılmakta ve bu amaçla kurulan uluslar arası kuruluşlara üye olarak işletmelerin dış pazarlarda da rekabet gücünün artırılması hedeflenmektedir. Esnaf kefalet kredisi kullanmak isteyenlerin aşağıdaki adımları takip etmesi gerekmektedir.

 • İlk olarak kredi talebinin yazılı olarak kooperatife bildirilmesi gerekiyor.
 • Kredi başvurusunda bulunan şahsın durumu kurul tarafınca araştırılacaktır.
 • Meydana getirilen araştırma sonrası sonucun 15 gün içinde müracaat sahibine bildirilmesi gerekmektedir.
 • Birleşke tarafınca ortağın mali durumu üstünde aynı bankalarda olduğu benzer biçimde bir araştırma yapılacaktır.
esnaf-kefalet-kredisi
Esnaf kefalet kredisi
 • Şahıslar ile ilgili olarak meydana getirilen araştırma sonucu destekleme tutarı belirlenecektir.
 • TESKOMB ile Halkbank ortak iş koşturmacasındadır. Kredi talebi bu anlamda kurum tarafınca onaylandıktan sonrasında bankaya iletilir.
 • Bankaya iletilen teklif incelenir ve kişi üstünden tekrardan bir araştırma yapılır.
 • Eğer bu araştırma pozitif yönde sonuçlanır ise ortağa kredi verilir.
 • Reddedilirse müracaat icra eden şahsa durumun negatif olduğu bildirilir. Bayan giyim mağazası maliyeti ile ilgili hazırlamış olduğumuz içeriğimizden detaylı informasyon alabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

Esnaf kefalet kredilerinden yararlanabilmek için ilk olarak ortaklık şartlarının taşınması gerekmektedir. Bu anlamda kullandırılacak olan krediler için Halkbank göreve getirilmiştir. Birleşke tarafınca bankaya karşı kefil olunmaktadır. Kredilerin faizleri içinde doğacak olan farklar devlet tarafınca karşılanır.

Ortak Olabilmek İçin Lüzumlu Şartlar 

 • Esnaf ve sanatkarlık faaliyetlerinde bulunmak
 • Sicil kaydının olması
 • Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Koop. üyesi olmak
 • Kosgeb tarafınca verilen kredilerden geriye dönük 5 yıl süre içinde yararlanmış olmamak
 • 6 aydır işletmenin etkin durumda olması
 • Vergi borcunun olmaması
 • İkamet edilen yerin ya da iş yerinin emek verme bölgesi içinde bulunması gerekmektedir.

Bu şartları taşıyan kişiler yukarıda bahsettiğimiz adımlarını takip ederek kuruma kefalet talebinde bulunabilirler. Banka istihbaratı negatif sonuçlanırsa birleşke kefil olsa dahi müracaat sahibi kredi alamaz. Bankanın dikkat etmiş olduğu husus kredi notu değildir. Banka işletmenin mali durumu hakkında bir araştırma yapar. Meydana getirilen araştırma sonrası işletmenin işleri iyi gidiyorsa esnafa kredi verilir.

esnaf-kefalet-kredisi-şartları
Esnaf kefalet kredisi şartları

Müracaat Evrakları

Bankaların kredi başvurularını kabul edebilmesi için müşteriler hakkında meydana getirilen tahkikatın pozitif yönde neticelenmesi gerekmektedir. Bu sebeple kefalet talebinde bulunan kişinin kredi geçmişi temiz ve kredi notu yüksek olmaktadır. Aşağıdaki evraklar ile kooperatife kefalet ve kredi talebinizi iletebilirsiniz.

 • T.C. kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Vergi levhasının aslı ve fotokopisi
 • Birleşke ortağı olma şartlarına haiz olanların alacakları ortaklık belgesi
 • Adres belgesi
 • Bağlı bulunan odadan alınacak olan etkinlik belgesi
 • Son olarak 6 ay olmak suretiyle çekilmiş 4 tane vesikalık fotoğraf
 • Toplumsal Güvenlik kurumundan alınacak olan gelir belgesinin fotokopisi
 • Muhasebeden alınacak olan hesap özeti
başvuru-evrakları
Müracaat Evrakları

Kefillerden istenecek olan belgeler 

 • T.C. kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Adres belgesi
 • Vergi levhasının aslı ve fotokopisi

Kredi tutarına bakılırsa birleşke tarafınca talep edilecek olan kefil sayısı değişmektedir. Uygun görülmesi durumunda 1 kefil istenebileceği benzer biçimde 4 kefil de talep edilebilmektedir. Sadece bazı kredi çeşitlerinde kefil yerine bir taşınmazın ipoteği de gerekebilir. Bu durumda müracaat evrakları arasına gayrimenkulün tapusunun fotokopisinin de eklenmesi gerekmektedir. En kolay hibe alınacak projeleri öğrenerek ve bir iş planı hazırlayarak da finansman desteği elde edebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredileri 2021 Faiz Oranları

Esnaf kefalet kredilerinin faiz oranları banka kredilerine bakılırsa oldukça düşüktür. Arada oluşan farkın devlet tarafınca karşılandığını söyledik. Kişi kredilerinin üst limitleri 150 bin TL olarak belirlenmiştir. Vadeler ise en fazla 5 yıl kısaca 60 ay olabilmektedir. Sadece vadelerin 1 yıl kısaca 12 aylık dönemde seçilmesi halinde faiz oranı daha düşük olmaktadır.

1 yıla kadar olan kredi vadelerinde sunulan faiz oranı yüzde 4 olarak belirlenmiştir. Vadenin 1 yıldan fazla olması durumunda ise faiz oranı yüzde 5 olacaktır. 60 ay vadenin seçilmesi halinde aylık faiz oranı yüzde 0,83 olacaktır. Faiz oranlarının devasa yükseklikte olduğu şu anda bu faiz oranı girişimciler için veli nimettir. Ödeme planı 3 aylık olabilmektedir.

esnaf-kefalet-kredileri-2021-faiz-oranları
Esnaf kefalet kredileri 2021 faiz oranları

Giyim mağazası açmak ve bu destekleri almak için ilk olarak işletmenizi kurmanız, belediyeden ruhsat ve vergi dairesinden vergi levhası almalısınız. Esnaf kefalet kredi hesaplaması bağlantısından sizler için yaptığımız örnek kredi hesaplamalarına ulaşabilirsiniz.

Giyim Mağazası Açma Şartları

Giyim mağazası açmak için bazı fizyolojik şartları taşımak gerekmektedir. 

 • Mağazanız satacağınız ürünler ile amacına uygun bir halde dizayn edilmiş olmalıdır. Temizlik mevzusu da oldukça önemlidir.
 • Müşterilerin giysileri daha rahat görebilmeleri için aydınlatma sisteminin iyi olması gerekiyor.
 • Havalandırma sistemi olmalıdır. Soğuk havalar için kalorifer, klima vb. olması gerekmektedir.
 • Yangına karşı önlemler alınmalıdır. İtfaiye raporuna gereksinim duyulacaktır. Müşterilerin güvenliği her şeyden önemlidir.
 • Etkinlik alanı birden fazla olan sadece tek ruhsat ile oluşturulan iş yerlerinin durumu farklıdır. Bu tür iş yerlerinde hususi şartlar aranmaktadır.
 • Çalışan sayısı ondan fazla olan işyerlerinde giyim değiştirebilmek için kabin, bay ve bayanlar için ayrı ayrı wc bulunması gerekmektedir. Terminal, pasaj, iş merkezi benzer biçimde yerlerde buralara ilişkin lavabolar var ise, dükkan içinde lavabo olması benzer biçimde bir koşul söz mevzusu olmayacaktır.

Ruhsat Almak İçin Lüzumlu Belgeler

Aşağıdaki evraklar ile beraber belediyeye ruhsat almak için müracaat yapılması gerekmektedir.

 1. Belediyeden temin edilecek olan müracaat formu
 2. Tecim sicil kaydı
 3. Sahibi olunan bölgeler için tapu belgesi
 4. Kiracılar için kira kontratı
 5. Bağlı bulunulan belediyeden alınacak borcu yoktur yazısı
 6. Vergi dairesinden alınacak olan vergi levhasının fotokopisi
 7. Yapı kullanma izninin nüshası
 8. Ustalık belgesi ihtiyaç duyulan durumlarda iş yeri sahiplerinin ve çalıştırılan elemanlardan bir tanesinin ustalık belgesi olması
 9. Her 60 metre karelik alanlar için bir tane yangın söndürme tüpü ve itfaiyeden alınacak olan satmaca

Siz de giyim mağazası açmak için esnaf kefalet kredilerinden yararlanabilirsiniz. 150 bin TL’ lik krediyi bankanın da uygun görmesi şartı ile yüzde 4 ila yüzde 5 arasındaki faiz oranları ile kullanarak işletme sahibi olabilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir