GSS 6824 Nasıl Ödenir, GSS Ödeme

Milyonlarca şahıs her gün web üstünde GSS Ödeme, GSS 6824 Iyi mi Ödenir, SSK Sorgulama, GSS Sorgulama şeklinde mevzuları aratarak informasyon almak istemektedir. Bu yazımızda GSS ile ilgili bilgilere yer vereceğiz.

GSS 6824 Iyi mi Ödenir? ve GSS Sorgulama şeklinde hususları merak eden vatandaşlar çoğunlukla bu sorgulamaları hem yetkililere hem de web üstünde yapmaktadırlar. Genel Sıhhat Sigortası şu demek oluyor ki GSS ile ilgili olarak Gelir Testi borcu için bir ekip düzenlemeler yapılmış oldu. 6824 sayılı Kanun ile birlikte GSS için değişik gelir seviyesi sistemi uygulanmaya başladı. Bununla beraber tek prim sistemine geçildi bunun yanı sıra gelir testi zorunluluğu da ortadan kalktı. Bu düzenlemeler ile beraber 2017 Nisan ayı önceki borçlar ile ilgili düzenlemeler yapılmış oldu.

GSS 6824 Iyi mi Ödenir, GSS Ödeme Iyi mi Yapılır

GSS borçları ile ilgili 1 Nisan 2017 senesinde yürürlüğe konulmuş olan 6824 GSS yasası, ortalama olarak 5 milyon vatandaşı kapsıyor. Yeni düzenlenen ilgili yasa ile 1 Nisan 2017 tarihinden sonraki vatandaşların borcu tekrardan hesaplanmaya başlandı. İlgili yasa düzenlemesi ile birlikte düşünecek olursak ortalama 5 milyon vatandaşın borcunun aylık olarak 53,32 TL olarak sabitleneceğini ve borçların düşeceğini söyleyebiliriz. GSS Ödeme ile ilgili olarak faizler ve gecikme faizleri de siliniyor.

Sayılan bu tüm uygulamalar yapıldıktan sonrasında gene de kişinin borçları hala kalıyor ise, devlet bu borçları ödeyebilmesi için 12 ay şeklinde bir süre tanıyacak. Borcu hala kalmış olan vatandaşlar ise bur borçlarını peşin olarak ödeyebildikleri şeklinde 12 aya yayılmış bir halde taksitle de ödeyebilirler.

GSS 6824 Iyi mi Ödenir, GSS Ödeme Nereye Yapılır

Mevcud GSS borçları yeni gelen 6824 yasası ile yeniden düzenlenen kişiler, GSS Ödeme işlemlerini birçok şekilde halledebilmektedir. Bu kişiler kalan borçlarını PTT şubelerinden, Vakıfbank ve Ziraat Bankasından yapabilmektedirler. Borç ödeme esnasında bu üç kurumdan birine giderek TC kimlik numaranız ile beraber, GSS 6824 Prim Tahsilatı bölümünü seçerek ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

GSS 6824 Iyi mi Ödenir? Bundan başka yapılandırma dışındaki GSS borçlarınızın ödemelerini gene TC kimlik numaranız ile herhangi bir bankaya giderek ya da herhangi bir PTT şubesine giderek, GSS Prim seçeneği ile yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra herhangi bir yere gitmeden evde de bu ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Şu şekilde ki; eğer e-Devlet şifreniz var ise bu gizyazı ile sisteme giriş yaparak ilgili ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

GSS 6824 Iyi mi Ödenir, GSS Ödeme Sorgulaması Iyi mi Yapılır

Günümüzde artık iyice yerleşen e-Devlet sistemi ile beraber vatandaşlar herhangi bir kuruma gitmeden işlerini evlerindeki bilgisayardan ya da ellerindeki cep telefonlarından kolaylıkla halledebilmektedirler. GSS Ödeme işlemleri, GSS sorgulama işlemleri gene bu sistem üstünden yapılabilmektedir. Bu ve daha birçok özellik ile beraber neredeyse tüm devlet daireleri ile ilgili işler bu sistem üstünden yürütülebilmektedir. Eğer hala bir e-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek bir e-Devlet şifresi edinebilirsiniz.

SGK tarafınca e-Devlet sistemi üstünden sunulan hizmetlerden bir tanesi de ‘Genel Sıhhat Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama’ ile ilgili olarak verilen hizmettir. GSS 6824 Iyi mi Ödenir ve GSS Ödeme ile ilgili bilgilere haiz olmak isteyen vatandaşlar e-Devlet sistemine giriş yaparak, ifade ettiğimiz menü üstünden lüzumlu yere ulaşabilirler. Lüzumlu bilgiler girildikten ve bahsettiğimiz menüye ulaştıktan sonrasında karşınıza çıkan ekrandan prim borçlarınız ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

GSS 6824 Iyi mi Ödenir, GSS Ödeme Yeni Düzenleme İle Eski Borçlar Siliniyor

Yukarıda da belirtildiği şeklinde devlet 2017 Nisan ayından önceki borçların büyük bir kısmını sildi. Öteki bir deyişle önceki düzenleme olan 6736 kanunu ile meydana getirilen düzenlemeler bozuldu ve yerine 6824 yasası ile düzenlemeler getirildi. Bununla beraber GSS borcu olan kişiler GSS 6824 Iyi mi Ödenir? Diye çoğunlukla sormaktadırlar. 2017/04 tarihindeki 6824 yasası ile beraber, 2017 Nisan ayı öncesi Genel Sıhhat Sigortası faizleri ve gecikme zamları silindi. 2017 Nisan ayı öncesi borçlarınızı ödeyebilmek için 2021 Nisan ayına kadar devlet tarafınca süre tanınmıştır. Bu ödemeleri yapabilmek için Toplumsal Güvenlik Kurumu’na giderek, 2017/04 öncesi periyodu kapsayan Genel Sıhhat Sigortası’na ilişik borç durum dökümünü almanız gerekmektedir. Yeni çıkan kanunla ile meydana getirilen yapılandırmaların GSS Ödeme işlemleri için ayrıyeten yapılandırma talebi ile Toplumsal Güvenlik Kurumu’na başvurmak durumunda değilsiniz.

6824 GSS yeni yapılandırma kanunu ile 2017 Nisan ayı öncesi için kalan borçlarınızı 2021 Nisan ayı geçmişine kadar ödeyebildiğinizi belirtmiştik. 2017 Nisan ayı önceki borçlarınızı 2021 Nisan ayına kadar isterseniz tek seferde peşin olarak ödeyebilir isterseniz de lüzumlu taksitlendirmeleri yaparak parça parça da ödeyebilirsiniz. Bu kanun yapılandırması kapsamı ile meydana getirilen düzenlemeler ışığında Genel Sıhhat Sigortası prim borçlarınızı PTT ya da bankaya ödeyebilirsiniz. Eğer banka aracılığı ile ödeme gerçekleştirecekseniz “GSS 6824 Prim Tahsilatı” menüsünü seçerek bu ödemeleri gerçekleştirmelisiniz.

GSS 6824 Iyi mi Ödenir? Diye sık sık sorulan soruların cevaplarını büyük seviyede yazımızda belirttik. İster bankadan lüzumlu menüler aracılığı ile ister PTT şubelerinden isterseniz de evinizdeki bilgisayardan ya da cebinizdeki mobil telefonlardan ödemeleriniz gerçekleştirebilirsiniz. Peşin ya da taksit olarak ödemek borç sahiplerine kalmış olmakla beraber lüzumlu sorgulamaları e-Devlet üstünden gerçekleştirebilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası Yapılandırması Nasıl Yapılmalıdır?

Genel Sağlık Sigortası Borcu Nasıl Silinir?

GSS Gelir Testi Formu Örneği

tıkla sorunu sor

GSS 6824 Iyi mi Ödenir, GSS Ödeme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir