GSS BORÇ İTİRAZ SORU VE CEVAPLARI

Sual 1: Ben GSS’yi yeni öğrendim ve borcum çıktı. Üniversiteyi bitirdim ve gelir testi yaptırmamıştım. Şuan yaptırsam borcum silinir mi?

Yanıt: 25 yaşına kadar talebe olduğunuz dönemler için borç itirazı mümkün. Fakat öğrencilik sonrası bir toplumsal güvenceniz yoksa GSS kapsamına girmiş olacağınızdan dolayı o dönemde çıkan borcu ödemek durumundasınız.

Sual 2: Üniversite bittikten 3 ay sonrasında işe başladım sadece GSS borcum hala devam ediyor. İşe başladıktan sonraki aylarda eklenmiş, ne yapmalıyım?

Yanıt: Eskiden sigortası olanlar gelir tespiti yaptıramıyordu fakat yeni düzenleme ile yaptırabiliyorlar. Gelir tespiti yaptırmadan borcunuz silinirse mezuniyet zamanı ile işe başlama arasındaki süreyi en yüksek prime gore ödemeniz gerekir. Fakat gelir tespiti yaptırırsanız gelir seviyenin primine gore ödersiniz. Fakat muhtemelen mezuniyet tarihiniz ile işe başlama tarihiniz arasındaki borcunuz ileride karşınıza çıkacaktır.

Sual 3: Üniversiteye 2011 senesinde kayıt olmama karşın sorgulama yaptığımda 2012 yılına ilişik borcum görünüyor. Bu yıl mezun oldum şu demek oluyor ki talebe belgesi götürme şeklinde bir şansım yok. Ne yapmalıyım?

Sponsorlu Bağlantılar

Yanıt: Diplomanızı SGK Müdürlükleri’ne götürerek sildirebilirsiniz.

Sual 4: Merhaba ben liseden mezun olduktan sonrasında 1 yıl üniversite sınavına yine hazırlandım ve öteki yıl üniversiteye yerleştim. Talebe belgemi alıp SGK Müdürlüğü’ne teslim ettim borcum hala silinmedi. Ben şimdi bu borcu ödemek zorunda mıyım?

Yanıt: Ara dönem için pek fazlaca kişiye borç çıkabilmektedir. İlerde bu mevzu ile ilgili bir yapılandırma olabilir. Ödeme mevzusunda herhangi bir şey diyemiyoruz.

Sual 5: 25 yaşındayım ve üniversite okuyorum fakat 25 yaşlarında olduğum için babamdan dolayı aldığım sıhhat sigortam bitti. Yüksek lisans yaparak sıhhat sigortamı uzatma imkanım var mı? Yüksek lisansa kabul edilene kadar işi olmayan kaldığım dönem için bana GSS borcu çıkartılır mı?

Yanıt: 25 yaşından sonrasında size GSS borcu çıkacaktır. 25 yaş sonrası öğrenciliğiniz düşmüş olduğu için okusanız dahi borç çıkacaktır.

Sual 6: Askerlik dönemim için borç çıktığını gördüm. İşten çıkış sebebi olarak askerlik gösterilmişti. Ben bu borcun iptali için ne yapmalıyım?

Yanıt: SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtip borca itiraz edebilirsiniz.

Sual 7: Merhaba ben şu anda çalışmıyorum ve GSS başvurusu yapmadım. E-Devlet’ten baktığımda en üst seviyeden borçlandığımı gördüm. Ben şu anda gidip kaymakamlığa başvurduğumda ödemem en alt seviyeye düşer mi? Ve başvurudan önceki borçlarda en alt seviyeye düşer mi?

Yanıt: Evet gelir durumunuza gore en düşük seviyede ödeme yapabilirsiniz.

Sual 8: Son işsizlik maaşımı aldıktan 1 ay sonrasında yeni işe girdim. Sadece GSS prim borcu olarak 2 ay hesaplanarak prim borcunu toplam ücretiyle yansıtılmış görüyorum. Bu ay ilk SGK prim ödemem işyeri tarafınca yapılınca bu borç silinir mi?

Yanıt: SGK müdürlüklerine giderek belirttiğiniz dönemlerde işsizlik maaşı aldığınızı gösteriniz. Borcun silinmesini talep ediniz.

Sual 9: 7 senedir yurtdışında okuyorum ve mecburi sigorta borcundan habersiz borcum çıkmış. Bu borçları sildirmek için ne yapmalıyım?

Yanıt: İkametgah adresinizin yurtdışında bulunduğunu SGK’ya bildirmeniz gerekmektedir. Konsolosluğa başvurunuz.

Sual 10: Hukuk fakültesinden mezun oldum ve diplomamı aldım. Yasal yetişim yapacağım sadece hemen hemen daha başlamadım. SGK’daki işgören herhangi bir zamanda diplomanı getir öğrenciliğini düşürelim oradan seni gelir testine göndereceğim dedi. Ilk olarak şu an çalışmıyorum ve aslına bakarsanız avukatlık stajı yapacağım sadece daha başlamadım. Şu anki duruma gore ne yapmam lazım?

Yanıt: Şuan stajınızı yapabilirsiniz. Talebe olarak gözükmektesiniz. Herhangi bir borç oluşmaz. Öğrencilik durumu düştükten sonrasında yüksek oranda borç oluşmaması için gelir testi yaptırmalısınız.

Sual 11: Üniversite hazırlık dönemimdeki boşluktan dolayı borcum çıktı ve ödemem gerektiği bildirildi. Bu borcu ne kadar zamanda ödemem gerekir?

Yanıt: Bu boşluk için meydana getirecek bir şey yok. Faiz işlememe durumu olmaması için en kısa sürede ödemelisiniz.

Sual 12: Sigortalı olarak işe girmeden önceki döneme ilişik GSS prim borcum çıktı. Gelir tespiti yaptırmadım. Bu borcu gelir tespiti yaparak sildirebilir miyim?

Yanıt: Şuan çalışıyorsanız gelir testi yaptırmanıza gerek kalmamıştır. Geriye dönük gelir testi yaptırılması da söz mevzusu olmuyor.

Sual 13: Geçen Haziran ayında liseyi bitirdim. Bu yıl yine sınava hazırlanıyorum. Annemin Emekli Sandığı’ndan yararlanabilir miyim? GSS borcu çıkar mı? Çıkarsa üniversiteyi kazandığımda silinir mi?

Yanıt: Lise bittikten sonrasında 120 gün süre için annenizin sigortasından yararlanabilirsiniz. Sadece bu süre bittikten sonrasında GSS kapsamına geçebilirsiniz. Bu durumda GSS borcunuz çıkabilir. Bunun için Alo 170 SGK hattını arayıp detaylı data alabilirsiniz.

Sual 14: GSS primini yatıranlar sigortalı sayılıyorlar mı? Doğrusu emekliliklerine etkili oluyor mu?

Yanıt: Hayır bir tek sıhhat hizmetlerinden faydalanabilirler.

Sual 15: 2012 Ocak ayından beri isteğe bağlı sigorta yatırıyorum. Doğrusu şu anda 4B kapsamındayım.
Ve şu an GSS borcu görünüyor. Gelir testinden haberim yoktu ve sigortalıların yaptırmasına gerek olmadığını da öğrendim. İsteğe bağlı sigortalı olduğum halde bu iyi mi olur ?

Yanıt: Doğrudur, isteğe bağlı sigortanız var ise GSS primi olmaz. Durumunuzu en yakın SGM’ye bildiriniz.

Sual 16: GSS’den yararlanmaktayım. Toplam borcumun yarısından fazlasını yatırdığım halde hala toplam borcum gözüküyor. Ziraat bankasına durumu aktardım. Hangi günde hangi saatte yatırdığımı bildirdim fakat bizim yapacağımız bir şey yok dendi. SGK’ya mesele diyorlar. Sıhhat güvencem de kapanmış oldu, ne yapmam gerekiyor?

Yanıt: Dekont bulunuyorsa duruma itiraz ediniz. Bankaya ve SGK’ya durumu yine bildiriniz.

Sual 17: Üniversiteden mezun olduğum tarihten bu zamana kadar borcum g-2 seviyesinden hesaplanmış. SGK’ya gittim ve gelir tespiti yaptırdım, gene g-2 seviyesinde görüldü ve borcumda bir değişim olmadı. Bunun bu şekilde olması düzgüsel mi? Doğrusu ben hiçbir geliri olmayan biri iken şu demek oluyor ki işsizlik dönemimde de g-2 seviyesinden borçlandırılmam saçma değil mi? Bunun için ne yapılabilir?

Yanıt: Aile içindeki gelir seviyesine gore hesaplanıyor. Bu durumda gelir değişmediyse borçta değişmiyor. İtiraz edebilirsiniz.

Sual 18: Merhaba ben üniversiteden mezun oldum bugüne dek GSS’den haberim yoktu. Şuan baktım ve borcum var. Babam SGK’lı ve ben işsizim KPSS’ye hazırlanıyorum. Geçmiş dönemde bir tek 3 ay sigortalı çalıştım. Ben bu parayı ödeyecek miyim ? Daha asla gelir testi yaptırmadım. Yaptırdığımda ne olacak ?

Yanıt: Eğer 3-4 aylık sürede gelir testine girerseniz gelirinize gore prim ödeyeceksiniz. Bu sayede yüksek prim borcundan kurtulmuş olacaksınız. Geliriniz asgari ücretin üçte birinden azca ise devlet tarafınca GSS borcunuz ödenecektir.

Sual 19: GSS gelir tespitinde banka hesabında para olması testi ne değerde etkisinde bırakır?

Yanıt: Banka hesabınıza her ay tertipli olarak gelen bir para var ise bu negatif etkisinde bırakır.

Sual 20: BAĞ-KUR’lu olduğum halde bana GSS borçlu olduğum yazısı geldi, ne yapmalıyım?

Yanıt: Geçmiş yıllara ilişik olabilir Celal Bey, bu aşamada SGK’ya başvurursanız hangi dönem için niçin borç geldiğini öğrenebilirsiniz.

tıkla sorunu sor

GSS BORÇ İTİRAZ SORU VE CEVAPLARI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir