GSS Borç Ödeme Sorgulama İşlemleri

1 Ocak 2012 tarihinden itibaren uygulamaya geçen Genel Sıhhat Sigortası işlemi ve GSS borç ödeme sorgulama işlemleri birçok şahıs tarafınca merak edilmekte olan bir mevzudur. GSS olarak kısaltılan Genel Sıhhat Sigortası borç sorgulaması gerçekleştirildikten sonrasında ödeme işlemleri de web üstünden kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Genel Sıhhat Sigortası borç sorgulama işlemi ile hangi tarihler içinde borç kaydı saptandığı, ne kadar borç olduğu benzer biçimde mühim durumlar kolaylıkla sorgulanabilmektedir. Ödeme işlemleri kredi kartı ile de mümkün olabilmektedir. Ek olarak SSK ya da BAĞ-KUR’a bağlı yada talebe olmasına rağmen borcu çıkan kişiler dilekçe ile yaşamış olduğu yerdeki SGK’ya başvuruda bulunarak bu borcu sildirebilmektedir.

GSS(Genel Sıhhat Sigortası) Nedir?

Genel Sıhhat Sigortası ilk olarak hastalık öncesi sağlığın korunmasını hedefleyen, sıhhat problemleri durumunda ise sıhhat için meydana getirilen harcamalar mevzusunda finansman sağlama görevi olan sigorta olarak ifade edilebilir. Yasalar değişip düzeltim gerçekleştirilmeden ilkin çalışanlar yalnızca bağlı bulundukları toplumsal güvenlik kuruluşuna bakılırsa sigorta hizmeti almaktaydı. Her insanın sıhhat hizmetine erişimi farklıydı. Sadece Genel Sıhhat Sigortası uygulaması ile çalışanların kurumuna, ekonomik gücü ya da talep durumuna bakılmadan ulaşılabilir ve kolay şekilde sigorta hizmetinden yararlanabilmesi sağlanmıştır. Çalışmayan kişiler, uygulanan gelir testinde geliri asgari ücretin 1/3’ünden fazla olan kişiler sıhhat sigortası işlemleri için prim ödemekle yükümlü konumdadır. Bu kişiler için de GSS borç ödeme sorgulama işlemleri aynı şekilde yapılabilmektedir.

GSS Borç Ödeme Sorgulama İşlemi Iyi mi Gerçekleştirilir?

GSS borç ödeme sorgulama işlemleri oldukça dört gözle beklenen ve toplumun büyük kesimi tarafınca kullanılmakta olan web üstünden kolaylıkla gerçekleştirilebilen bir işlemdir. 18 yaşından büyük çalışan ya da çalışmayan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kapsamakta olan sistemde birikmiş borç olup olmadığı ya da yapılandırma işlemi gerekip gerekmediği de sorgulama sistemi vesilesiyle öğrenilebilmektedir. Borç sorgulama sistemi ile hangi tarihlerde borç bulunmuş olduğu ve bu borcun ne kadar olduğu öğrenilebilir. GSS borç sorgulama işlemin gerçekleştirilmesinin web aracılığı ile iki yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler izlenerek kolayca borç sorgulaması yapılıp hemen sonra borç var ise ödeme işlemine geçilebilir.

SGK Online Tahsilat Borç Sorgulama İşlemi

İlk yöntem SGK online tahsilat borç sorgulama ile GSS borç ödeme sorgulama işlemleri yapmaktır. Bu işlem için izlenmesi ihtiyaç duyulan adımlar:

  1. İlk olarak e-Devlet sayfası üstünden kimlik detayları girilip kimlik doğrulama işlemi yapılmalıdır.
  2. Giriş ile kimlik doğrulama işlemi yapıldıktan sonrasında sayfa kişiyi SGK online tahsilat sayfasına yönlendirmektedir.
  3. Yönlendirilen SGK sayfasında “Sorgu Türü” kısmında yer edinen “Öteki Ödemeler” seçeneği seçilmelidir.
  4. Bu işlemden sonrasında ise Sorgu Tipi yazan kısımdan GSS 6824 Prim Tahsilat seçeneği seçilmelidir.
  5. Oluşturulan pencereye TC kimlik numarası girilmesi ile borç sorgulama işlemi kolayca gerçekleştirilecektir.

E-Devlet Aracılığı ile GSS Borç Sorgulama İşlemi

E-Devlet üstünden birçok işlem oldukça kolay şekilde halledilebildiği benzer biçimde GSS borç ödeme sorgulama işlemleri de ergonomik şekilde halledilebilmektedir. Zaman kaybı olmadan oldukça kolay şekilde gerçekleştirilebilen bu işlem için izlenmesi ihtiyaç duyulan adımlardan ilki ise e-Devlet sistemine TC kimlik numarası ve gizyazı ile giriş yapılmasıdır.( E-Devlet şifresine haiz olmayan vatandaşlar, şifrelerine en yakın PTT kurumu aracılığı ile oldukça düşük bir ücret karşılığında haiz olabilmektedir.) Gizyazı ve kimlik numarası detayları ile e-Devlet girişi yapıldıktan sonrasında Toplumsal Güvenlik Kurumu işlemleri seçilerek geçmişten günümüze olan GSS prim borç sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışmayan Vatandaşlar İçin GSS Borcu

GSS doğrusu Genel Sıhhat Sigortası mevzusunda en fazlaca dört gözle beklenen ve sürüncemede kalan noktalardan biri çalışmayan vatandaşların GSS borcu olup olmadığıdır. GSS sistemi çalışıp çalışmamasına bakılmaksızın, 18 yaş üstündeki tüm vatandaşları kapsayan bir uygulamadır. Bundan dolayı çalışmayan kişiler de sıhhat hizmetlerinden yararlanabilmek için kendi primlerini SGK üstünden yatırmaktadır. Prim yatırma işleminde belirlenecek prim ise gelir testi sonucu ile belirlenmektedir. Oturulan yerdeki Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile yapılabilen gelir testi, çalışmayan kişilerin primlerini belirlemek için mecburi bir kontrol durumundadır. Gelir testi sonucunda asgari ücretin 1/3’ü üstünde geliri olan vatandaşlar prim ödeme yükümlülüğüne haizdir. GSS borç ödeme sorgulama işlemleri çalışmayan vatandaşlar için de aynı şekilde yapılmaktadır.

Toplumsal Yardım ve Dayanışma vakıflarının müracaat sonrasında birkaç hafta içinde kişinin evini ziyaret ederek gerçekleştirdiği bu gelir testi ile kişinin geliri göz önünde bulundurulurken ek olarak yaşamış olduğu aile ve hane halkının durumu da değerlendirilmektedir. Gelir testi değerlendirilirken dikkate alınan öteki kişiler ise kişinin evinde yaşayan eşi, evlatları, ebeveyni ya da tahsil sebebiyle kent haricinde ikamet eden 25 yaşından ufak evlatları dikkate alınmaktadır. Gelir testi yaptırmayan çalışmayan kişiler ise otomatik şekilde GSS’li olarak en yüksek prim miktarından ödeme yapmak durumunda kalmaktadır. Çalışmayan kişiler de GSS borç ödeme sorgulama işlemleri ile var ise borçlarını öğrenebilmekte ve bazen çıkan şartlarla yapılandırabilmektedir.

GSS Borç Ödeme İşlemleri

GSS borç ödeme sorgulama işlemleri yapıldıktan sonrasında borç çıktı ise Genel Sıhhat Sigortası borçları yapılandırması işlemi sonrası herhangi bir banka aracılığı ile ya da SGK Kredi Kartı Ödeme Sayfası aracılığı ile borç ödemesi işlemi kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir. Genel Sıhhat Sigortası sahibi kişilerin evlatları, anne babalarının prim tescil işlemlerine bakılmaksızın 18 yaşını doldurana kadar sıhhat hizmetleri ve öteki haklardan yararlanma hakkına haizdir. Ek olarak 18 yaşını doldurmamış evlatların anne ve babası yoksa bu yaşa kadar primi devlet tarafınca ödenir ve sıhhat sigortalı olarak sayılır.

T.C İle GSS Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS 6824 Nasıl Ödenir, GSS Ödeme

Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsamaktadır

tıkla sorunu sor

GSS Borç Ödeme Sorgulama İşlemleri İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir