GSS Borçları Silinecek Mi 2021

GSS borçları 2021 için geçtiğimiz haftalar içinde Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı tarafınca gelir testine giren kişiler için Genel Sıhhat Sigortası borçları doğrusu öteki bir deyişe GSS Borçları silinecek dedi. Bu GSS borçlarının silinmesi için ise tarih verdi. Verilen tarihe gore 2 Nisan da süre doluyor. 2 Nisan’a kadar gelir testine giren kişilerin Genel Sıhhat Sigortası borçları silinebilecek.

GSS borcu bulunan kişiler tarafınca çoğunlukla dört gözle beklenen sorulardan birisi de, bilhassa içinde bulunduğumuz günler içinde GSS borçları silinecek mi? Sorusudur. Bu probleminin yanıtını ise yazımızda veriyoruz. Geçtiğimiz günlerde devlet tarafınca meydana getirilen açıklamalara gore bu borçların silinebilmesi için 2 Nisan’dan evvel gelir testi yaptırılması gerekiyor. Peki, her gelir testi yaptıranın GSS borçları silinecek mi?

GSS Borçları Silinecek Mi 2021

GSS borcu bulunan kişiler, borçlarının silinebilmesi için 2 Nisan son gün. Gelir testini 2 Nisana kadar yapmış olan kişiler, gelir testi sonuçlarına gore borç silinme işlemlerine doğal olarak tutulacaktır. Bu işlemlere gore eğer kişinin gelirine gore değerlendirilmektedir. Buna gore brüt olarak dikkate alınan asgari ücretin 3’te 1’inden daha azca bir gelire haiz olunması gerekiyor. Eğer gelir bu 3’te 1’lik tutarın altında ise borçlar silinecek. Sadece çıkan meblağ 3’te 1’den fazla ise de borçlar düşecek.

GSS borçları 2021 ile ilgili olarak devlet kanadından meydana getirilen açıklamalarda daha ilkin asla gelir testine başvurmamış bireyler için mühim bir düzenleme yapıldığı belirtilmiştir. Daha ilkin hiçbir şekilde gelir testine girmeyen milyonlarca yurttaş bulunduğunu ve 2 Nisan’a kadar yapılması ihtiyaç duyulan bu geliri testinin bu kişiler için büyük bir talih bulunduğunu belirtmişlerdir.

Gelir Testi Yaptırın

GSS borçları silinecek mi? Sorusu GSS borcu bulunan bireyler tarafınca bilhassa bugünlerde çoğunlukla sorulmaktadır. Bu soruya cevaben Genel Sıhhat Sigortası Tescil ve Prim Daire Başkanı yapmış olduğu açıklamalarda meydana getirilen bu düzenleme ile beraber gelirleri 676,5 TL’nin altında olan ya da öteki bir deyişle brüt asgari ücretin 3’te 1’inin altında olanların şimdiye kadar hiçbir şekilde ödenmeyen borçlarının silindiğini belirmiştir. Sadece bu silinmenin gerçekleşebilmesi için 2 Nisan gününe kadar gelir testi bildiriminin yapılması gerekmektedir.  Daire Başkanı Ünalan bu düzenlemenin, herhangi bir halde GSS borcu bulunan bireyler için büyük bir talih bulunduğunu da belirtti.

Sponsorlu Bağlantılar

Gelir Testi Nedir

Günümüzde hala toplumsal güvencesi bulunmayan kişiler bulunmaktadır. Bu şeklinde herhangi bir toplumsal güvencesi bulunmayan kişilere yönelik olarak, bu kişilerin prim ödeyip ödemeyeceklerini belirlemek için gelir testi uygulaması yapılır. Bunun yanı sıra gelir testi, herhangi bir sıhhat sigortası olmayan kişilerin, eğer prim ödeyecekler ise ne kadar ödeyeceklerini belirlemek için de yapılmaktadır. GSS borçları silinecek mi? Diye sormakta olan tüm vatandaşların derhal peşinden sordurulmuş olduğu öteki bir sual ise Gelir Testinin ne olduğudur.

GSS borçları 2021 silinme işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için bakanın belirttiği şeklinde 2 Nisan evveliyatına kadar bu gelir tespit işlemlerini başlatmanız gerekmektedir. Peki, gelir testi iyi mi yapılır? Herhangi bir halde toplumsal güvencesi bulunmayan kişiler, genel sıhhat sigortasına haiz olmaya başladıkları tarihten beri oturdukları yerin, ikamet ettikleri evin bulunmuş olduğu il yada ilçede bulunan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları gerekmektedir. Bu başvurular esnasında gelir testi yapılabilir. Bu gelir testini 2 Nisan evveliyatına kadar yapmanız var ise GSS borçları 2021 silinmesini ya da düşürülmesini sağlayabilir.

GSS Prim Borcu Sorgulama

Herhangi bir toplumsal güvencesi bulunmayan kişiler için düzenlenmekte olan GSS borçları silinme uygulaması için GSS borçlarını öğrenmek isteyen kişiler bulunabilir. GSS prim borcu sorgulama işlemleri e-Devlet sistemi üstünden yapılmaktadır. Yapmanız ihtiyaç duyulan e-Devlet sistemine şifrenizle giriş yapmak ve lüzumlu sorgulamaları yapmak. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonrasında sisteme giriş yaparak borcunuzun olup olmadığını var ise ne kadar bulunduğunu öğrenebilirsiniz.

E-Devlet sistemine gizyazı, TC Kimlik Kartı, İnternet Bankacılığı, e-imza ya da mobil imza şeklinde seçeneklerden birini seçtikten sonrasında girmeli ve lüzumlu adımları takip etmelisiniz. Sorgulama işlemleri için WEB tahsilat kısmına gitmeniz ve lüzumlu sorgulamaları yapmanız gerekmektedir.

Lüzumlu sayfaya ulaştıktan sonra sicil no, sorgu tipi ve sorgu türü seçildikten sonrasında Borç Sorgula seçeneğine tıklatmalısınız. Herhangi bir borç var ise bu borç karşınıza çıkacaktır eğer yoksa herhangi bir borç gözükmeyecektir. GSS borçları silinecek mi? Diye merak eden vatandaşlar eğer borçlarının ne kadar bulunduğunu yada olup olmadığını öğrenmek için bu adımları takip ederek sonuca ulaşabilir.

Prim Ödemelerinde Taksit

Meydana getirilen haberlere gore mesleki, zirai ya da mesleki işleri sebebiyle kurumlar vergisi ya da senelik gelir borç yükü bulunmakta olan kişilere hususi olarak eğer son bir yıl içinde borçlarını ödeyemediyse ve de uyumlu bir halde prim borçlarını ödemekte olan bir şahıs ise kimi kolaylıkların sağlanacağı belirtilmiştir. Yılbaşından itibaren meydana getirilen borçlanmalara hususi olarak borç taksitlendirme ve ertelemelerin uygulanacağı belirtilmiştir. GSS borçları 2021 ile ilgili uygulamaları bu şekilde ifade edebiliriz. Bireylerin özelliklerine gore borçlarını erteleme, taksitlendirme ya da silinme işlemleri uygulanabilmektedir.

2021 Yılı Vergi Affı ve Ek Gelir Müjdesi

tıkla sorunu sor

GSS Borçları Silinecek Mi 2021 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir