GSS GELİR TESTİ

GSS GELİR TESTİ

GELİR TESTİNİN KAPSAMI ÜÇ ŞEKİLDE AÇIKLANIR

Primim devlet tarafınca ödenecek vatandaşlar: Harcamaları, göç eder ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınarak, puanlama formülüne nazaran tespit edilecek aile içindeki geliri şahıs başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden azca olan vatandaşlar kanundaki adı 60g’dir.

  1. Primi kendileri ödeyecek vatandaşlar: sigorta sistemi haricinde olup bir geliri olması sebebiyle sıhhat sigortası primi ödemek durumunda kalan vatandaşlar. aile içindeki gelirin şahıs başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden fazla olan vatandaşlar. Kanundaki adı 60g’dir.
  2. Mecburi sigortası sona erenler 10 gün içinde bu kapsamda sigortalı sayılır. Şu demek oluyor ki işle bağlantısı kesilen bir şahıs 10 gün içinde tekrardan sigortalı olamazsa yada başka bir maddeye nazaran sıhhat sigortalısı sayılmazsa GSS gelir testi kapsamına girmiş sayılmaz.

GSS GELİR TESTİ AŞAMASINDA NEREYE BAŞVURULUR?

Müracaat Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) ile ilgili vakfa yapılmaktadır. GSS gelir testine doğal olarak tutulacak kişinin, gelir testini yaptırmak suretiyle bizzat yazılı başvurusu esastır. Toplumsal Güvenlik Kurumunun başvurusu olmaksızın tescil yaptırması durumunda yurttaş vakfa bizzat gelmeden vakıf işlemi başlatamaz.

GSS GELİR TESTİ BAŞVURUSU ALINIRKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

Kişinin gelir tespiti başvurusundan itibaren en geç bir ay içinde gelir tespiti işlemleri tamamlanır. Müracaat aşamasından SGK’ya kararın gönderilmesi aşamasına kadar yürütülen süreç, Toplumsal Yardım Hizmetleri Projesi üstünden yürütülür.

GSS GELİR TESTİ İLE MERAK ETTİĞİNİZ SORULARIN CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

GSS GELİR TESTİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir