GSS PRİM BORCU SİLDİRME

Genel Sıhhat Sigortası kısaca GSS, 1 Ocak 2012 tarihinde çıkarılan yasa ile mecburi hale getirilmiş ve bu yasadan haberi olmayan ya da sonradan öğrenen vatandaşlar borçlu durumda kalmış olarak zor duruma düşmüşlerdir. Vatandaşlar, primlerini ödemediklerinde biriken bir sürece giren GSS prim borcu ödenmesi daha da zor hale gelmektedir. GSS prim borcu takip edeni iyi yapılmalı ve primler zamanında ödenmelidir.

Sizlere bu yazıda GSS prim borcu sildirme imkanlarından anlatmak isterim. 25 yaş altı durumda olan ve hala okumakta olan öğrencilerin GSS prim borcu sildirme şeklinde imkanları bulunmaktadır. Peki GSS prim borcu sildirme işlemi iyi mi yapılır?

GSS prim borcu sildirme işlemi için ihtiyaç duyulan tek belge talebe belgesidir. Talebe belgesi teminini okuduğunuz eğitimve öğretim kurumunun talebe işleriyle ilgili olan bölümlerinden talebe kimlik kartı bilgilerinizle kolaylıkla temin edebilirsiniz. Talebe belgesi temin edildikten sonrasında GSS prim borcu sildirme işlemi için SGK ya müracaat etmeniz gerekmektedir. Talebe belgenizle beraber SGK’ya başvurduktan sonrasında biriken borçlarınızı sildirebilirsiniz. GSS prim borcu sildirme işlemini her yıl tertipli olarak aksatmadan yaptırmanız gerekmektedir. GSS prim borcu sildirme işlemini geciktirirseniz istenmeyen bir sıhhat durumunda genel sıhhat sigortasından faydalanamayıp mağdur durumda kalabilirsiniz.

Genel Sıhhat Sigortasından Parasız Olarak Başka Kimler Faydalanabilir?

  • 18 yaş altı kişiler,
  • Hemen hemen okumaya devam eden öğrenciler
  • Dul, yetim, %40 özürlü ve işi olmayan statüsü altında bulunan kişiler GSS hizmetinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilirler.

tıkla sorunu sor

GSS PRİM BORCU SİLDİRME İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir