GSS Prim Borcu

GSS Nedir?

Genel Sıhhat Sigortası(GSS), tüm Türkiye vatandaşlarının sıhhat haklarını içinde barındıran bir hizmettir. GSS, Sosyal Güvenlik Kurumu’ na bağlı olan çalışan yada çalışmayan herkesi sıhhat sigortası kapsamına almaktadır. Genel Sıhhat Sigortasından prim ödemeden yararlanan kişiler; sigortalı bir işte çalışanlar, kendi isteğiyle sigorta yaptıranlar, emekli olanlar, 18 yaşından minik olanlar ve GSS gelir testinde, belirli bir gelir seviyesinin altında kalanlardır.

GSS prim borcu ödemek zorunda olan kişiler; sigortasız çalışanlar ve işsizlerdir. Ek olarak 18 yaşını geçmiş kişilerin Genel Sıhhat Sigortası otomatikman son bulur. Şahıs hala eğitimine devam ediyorsa Toplumsal Güvenlik Kurumuna başvurarak yeniden GSS kapsamına girebilir.

GSS prim borcu bulunan kişilerin prim borçlarını takip etmeleri oldukça önemlidir. GSS prim borcu ödenmemesi ya da ödenmesinin geciktiği durumda faizleriyle beraber sizden eğitim edilir. GSS prim borcu sorgulama işlemini istediğiniz vakit gerçekleştirerek prim borç durumunuzu denetim edebilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üstünden E-Devlet Şifresi İle GSS Prim Borcu Sorgulama İşlemi Iyi mi Yapılır?

Daha öncesinden GSS prim borcu sorgulama işleminizi ve bunun şeklinde birçok işlemi web üstünden iki resmi site yardımıyla yapabilmeniz mümkündü. Sadece E-SGM şifresiz işlem meydana getiren resmi web sitesinin kapatılması sebebi ile artık bu işlemleri E-Devlet üstünden gizyazı ile güvenli bir halde yapabilmekteyiz. E-Devlet üstünden herhangi bir işlem gerçekleştirebilmek için E-Devlet şifresine haiz olmanız gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifresine haiz değilseniz şifrenizi nereden ve iyi mi alacağınızı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

GSS prim borcu sorgulama işleminizi yapabilmek için ilk olarak bir E-Devlet şifresine haiz olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresine haiz değilseniz E-Devlet şifresi alabilmek için size en yakın merkez PTT şubesine bilgilerinizin okunabildiği nüfus cüzdanınız ile beraber giderek E-Devlet şifresi alma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresi alma başvurunuzu yaptıktan sonrasında 2 TL işlem tutarı ödeyip E-Devlet şifrenizi size hususi kapalı bir zarf içinde teslim alabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Şifrenizi aldıktan sonrasında yada aslına bakarsanız bir E-Devlet şifresine sahipseniz GSS ödeme sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantıya tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız. Hemen sonra karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan ilgili bölgelere sırasıyla T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazınız. Hemen sonra aynı sayfada bulunan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayıp GSS prim borcu sorgulama işleminizi başarı göstermiş bir halde tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üstünden E-Devlet Şifresi İle GSS Prim Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

GSS Prim Borcu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir