GSS PRİM SORGULAMA

01 Ocak 2012 tarihinden itibaren Genel Sıhhat Sigortası kapsamına giren tüm yurttaşlarımız prim borçlarını ödemek zorundadırlar. Gelir tespiti yapılarak çıkarılan prim borçları ödenmediği takdirde birikmeye adım atar. “Ben hastaneye gitmiyorum GSS Primi ödemeyeceğim” şeklinde bir durum söz mevzusu değildir. Seneler sonrasında dahi geçmiş dönemlerdeki prim borcunuzu gecikme zammı ve faiziyle beraber ödemek durumundasınız. Bunun şeklinde zor durumda kalmamanız için GSS prim borcunuzun olup olmadığını takip etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Izlemek için ise GSS prim sorgulama işleminizi yapmanız gerekmektedir.

E-Devlet Üstünden Gizyazı İle GSS Prim Sorgulama İşlemi Iyi mi Yapılır?

GSS prim sorgulama işleminizi E-Devlet üstünden güvenli bir halde gerçekleştirebilmek için ilk olarak bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Eğer E-Devlet şifresine haiz değilseniz size en yakın merkez PTT şubelerine nüfus cüzdanınız ile beraber giderek E-Devlet şifresi alma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuzu yaptıktan sonrasında 2 TL işlem ücretini ödemeniz gerekmektedir. İşlem ücretini ödediğinizde E-Devlet şifrenizi size hususi kapalı bir zarf içinde teslim alabilirsiniz.

Şifrenizi aldıktan sonrasında yada esasen şifreye sahipseniz işlemi gerçekleştirebilmek için yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz ilgili bağlantıya tıklayarak E-Devlet resmi sitesine ulaşabilirsiniz. Sayfaya girdiğinizde karşınıza çıkacak olan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız. Kimlik doğrulama işleminiz için T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz gerekmektedir. Kimlik doğrulama işleminiz için T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi ilgili bölgelere eksiksiz ve doğru bir halde yazdıktan sonrasında aşağıda bulunan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Oluşturulan sayfada GSS primlerinizi görebilirsiniz.

GSS Prim Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Öğrenciler İçin GSS Prim Sorgulama

Eğer üniversite öğrencisiyseniz sıhhat sigortası borçlarınıza lütfen dikkat ediniz. Her senenin Ekim ayında bir okulda talebe olduğunuzu kanıtlayan talebe belgenizle beraber SGK’ya başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurmadığınız süre size ilişkin borç çıkarılacaktır. Talebe belgenizi verdiğiniz süre talebe olduğunuzu kanıtlamış olacağınızdan GSS prim borcunuz bulunmayacaktır.

tıkla sorunu sor

GSS PRİM SORGULAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir