GSS Son Gün 02-04-2021 Kaçırmayın

Genel Sıhhat Sigortası Nedir?

Genel sıhhat sigortası; kişilerin ilk olarak sağlıklarının korunmasını, sağlıkla ilgili oluşan negatif durumlarda harcamaların karşılanmasını elde eden sigortayı, ifade etmektedir. Mecburi olarak her insanın genel sıhhat sigortası kapsamına alınması 1/1/2012 tarihinde adım atmıştır.

Türkiye’de ikamet eden hepimiz genel sıhhat sigortası kapsamındadır. Sigortalı çalışan, kendi nam ve hesabına çalışan, devlet memuru olan, isteğe bağlı sigortalı olan, Kurumdan aylık ve gelir alan, 65 yaş aylığı alan, onur aylığı alan, yetişmen avukatlar, işsizlik ve kısa emek harcama ödeneği alan hepimiz genel sıhhat sigortası kapsamındadır.

Genel Sıhhat Sigortası’na Kimler Başvurabilir?

Bununla beraber bir de yukarıda bahsedilen kişilerin haricinde, herhangi bir kapsamda olmayan ya da sigortalının bakmakla yükümlü olduğu şahıs kapsamında olmayan şu demek oluyor ki işi olmayan, Kurumdan gelir ya da aylık almayan ya da bakmakla yükümlü olunan olmayan kişilerde genel sıhhat sigortası kapsamındadır. Bu kişiler Kurum tarafınca otomatikman sistem üstünden bulunup genel sıhhat sigortalısı olarak tescil edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dolayısıyla otomatik kayıt işlemi devreye girdiğinden takip edilmesi ihtiyaç duyulan bir sitemdir. Sitemize bu mevzu ile ilgili bir o kadar da sual gelmektedir.   

Genel Sıhhat Sigortası’na Iyi mi Müracaat Yapılabilir?

Herhangi bir toplumsal güvencesi olmaması sebebiyle GSS kapsamında resen tescil edilen kişilere Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca durumlarını belirten bir tebligat gönderilmektedir.  Gelirinin aynı hanede yaşayan aile içinde şahıs başına düşen tutarı asgari ücretin 1/3’ünün altında bulunduğunu düşünenler bu tebliğden itibaren 1 ay içinde gelir testi için yerleşim yerinin bulunmuş olduğu Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV)’ye müracaat etmeleri gerekmektedir.

Özürlü ve yaşlı olanlar vekili ile beraber müracaat yapabilirler.

Gelir Tespiti

Müracaat için adrese dayalı nüfus kayıt sistemine bakılırsa ilgili vakfa bizzat yazılı bir müracaat yapılmalıdır. Vatandaşların gelir tespiti başvurusundan itibaren 1 ay içinde gelir tespiti ve işlemleri tamamlanmalıdır. Genel Sıhhat Sigortası yada bakmakla yükümlü olduğu şahıs statüsünde olduğu tespit edilenler bu uygulamadan yararlanamazlar. Bu kişilerin uygulamadan yararlanamayacağı yazılı bir halde kişiye bildirilir.

Gelir Tespitinin Kapsamı

  1. Harcamaları, göç eder ve taşınmazları ile aile içindeki gelirin şahıs başına düşen aylık tutarının üçte birinde azca olan vatandaşların primi devlet tarafınca ödenecektir.
  2. Sigorta sistemi haricinde olup bir geliri olması sebebiyle aile içindeki gelirin şahıs başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden fazla olan vatandaşlar primlerini kendileri ödeyeceklerdir.
  3. Mecburi sigortası sona erenler 10 gün içinde tekrardan sigortalı eğer olmazsa gelir tespiti kapsamına girmiş sayılacaktır.

01/04/2017 Tarihinde Ne Değişti ?

01/04/2017 tarihinde çalışmayan ve toplumsal güvencesi olmayanların Genel Sıhhat Sigortası (GSS) kapsamında, sıhhat hizmetinden yararlanma şartları değişti. 01/04/2017 evveliyatına kadar Toplumsal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bağlı olmayanlar gelirlerine bakılırsa GSS için aylık prim ödeyerek hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları kişilerin sıhhat hizmetinden yararlanılması sağlanıyordu. Bu primler de her yıl asgari tutara bakılırsa değişiyordu. 1 Nisan 2017’de meydana getirilen düzenleme ile genel sıhhat sigortasında tek prim sistemine geçildi; gelir testi zorunluluğu kaldırıldı ve geçmiş prim borçlarının da yapılandırılması sağlandı. Buna bakılırsa de; toplumsal güvencesi olmayanlar 2017 senesinde aylık 53.33 lira yatırarak sıhhat hizmetinden yararlanmaya başladı.

02/04/2021 Zamanı Niçin Mühim ?

1 Nisan 2017 zamanı öncesi ödenmemiş genel sıhhat sigortası prim borcu olan ortalama 4 milyon kişinin de geçmişten gelen ortalama 12 milyar TL lik borcu tekrardan yapılandırıldı. Bununla beraber toplumsal güvenci olmayanlarında da gelir testi yaptırmaları mecburi hale getirildi. Bu süre için de bir yıl belirlendi. Buna bakılırsa de 01/04/2017 – 02/04/2021 tarihleri arası müracaat için geçerli süre oldu, Bu aşamada yazımızın aslolan mevzusu olan 2 Nisan 2021 tarihinin önemi ortaya çıkmış oluyor. Dolayısıyla geçmiş yıllarda GSS’ye prim borcunuz var ise 2 Nisan’a kadar bu borcu yapılandırmanız ve bugüne dek asla gelir testi yaptırmadıysanız da bu tarihe kadar yaptırmanız gerekiyor.

Geçmiş GSS Borçları Siliniyor Mu?

Adı üstünde hak yapılandırma olarak verilmiş, dolayısıyla geçmiş borçların silinmesi söz mevzusu değil. Sadece gecikme faizi ile cezası siliniyor. En önemlisi de geçmiş  borçlar, aylık 53.3 lira üstünden hesaplanıyor. buna bakılırsa ödenmeyen tüm ayları 53,3 TL den ödeyerek, geçmiş tüm borçlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Yapılandırılan borçların ödeme vadesi ise 30 Nisan 2021

Mühim Not: Hem genel sıhhat sigortası borçlarını yapılandıracaklar hem de gelir testi yaptıracaklar için son gün, 2 Nisan. Bu zamanı kaçıranlar devletin sunmuş olduğu sıhhat hizmetinden yararlanamayacak. Bizlerden Söylemesi Sakın Bu zamanı Kaçırmayın. Gerekirse devamlı görebileceğiniz yere not edin ve son günlere kalmayın. Malum halkımızın hastalığıdır, işleri son güne bırakmak.

Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsamaktadır

Genel Sağlık Sigortası Yapılandırması Nasıl Yapılmalıdır?

GSS Geçmiş Dönem Borç Sorgulama

tıkla sorunu sor

GSS Son Gün 02-04-2021 Kaçırmayın İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir